Číslo 8 žije


V poslední verzi internetového prohlížeče představila společnost Microsoft několik zajímavých vylepšení, které usnadňují práci IT profesionálům, vývojářům webových stránek a především běžným uživatelům. Co vše tedy IE8 přináší jeho uživatelům?

clip_image004

Akcelerátory - Internet se stává stále více interaktivním médiem, proto IE8 umožňuje jednoduší a hlavně rychlejší interakci s obsahem webových stránek. Akcelerátory jsou rozšířením prohlížeče, které mohou odeslat vybraný obsah stránky Vámi vybrané službě. Tyto služby pak mohou s tímto obsahem provádět další akce, jako přeložit ho do jiného jazyka, vyhledat ve zvoleném vyhledávači, odeslat text e-mailem a mnohé další. Tím usnadňují činnosti, které jistě známe, na stránce najdeme adresu hotelu, kam se chceme vydat na víkend, v nové záložce otevřeme mapový server a zde necháme adresu vyhledat. Při použití akcelerátoru stačí adresu označit kurzorem a zvolit z menu vyhledat na mapě. Tím zredukujeme počet nutných operací nutných k vyhledání potřebné informace a ušetříme náš čas. Rychlejší přístup k informacím.

clip_image006

Oblasti Web Slice aneb webové výstřižky usnadňují sledování aktualizací na stránkách, jedná se vlastně o obdobu RSS kanálů s možností jejich rychlého zobrazení a pravidelné aktualizace ze strany vydavatele. Celý formát vychází z takzvaných mikroformátů, kdy správce stránky specificky označí oblast stránky danými HTML tagy a uživatel si následně může tuto oblast přidat do svého prohlížeče, kde se mu bude zobrazovat výřez oné stránky a bude upozorňován na jeho aktualizace. Aktuální informace vždy po ruce.

clip_image008

SmartScreen Filtr je vylepšený phishingový filtr, který prověřuje strukturu URL adresy a ověřuje navštívenou stránku proti databázi reportovaných stránek obsahujících nežádoucí software. Přístup na stránky obsahující nebezpečný software je zablokován a uživateli zobrazeno varovné hlášení. Kontrolovány jsou také stahované soubory (nejlépe v kombinaci s antivirovým programem, například Microsoft Security Essentials, který je k dispozici zdarma a od 17. 2. je dostupná i jeho česká jazyková mutace).

K dalším novinkám v oblasti bezpečnosti patří InPrivate Filtering, který umožňuje blokovat snahu internetových stránek identifikovat jejich návštěvníka, v kombinaci s režimem InPrivate Browsing, který si popíšeme dále, ochrana proti ClickJackingu umožňuje vývojářům stránek využít tagu, který znemožní zobrazení stránky v iframu, kde by mohly být například zneužity na ní zadané přihlašovací údaje. Byly provedeny změny v chování ActiveX prvků, ty lze nyní spouštět například pouze na vybraných stránkách – Per-site ActiveX, jednotlivé ActiveX komponenty nejsou instalovány do systému, ale pouze v rámci uživatelského účtu, pokud je tedy ovládací prvek kompromitován, je kompromitován pouze uživatelský účet a ne celý systém – Per-user ActiveX. Cross-site scripting (XSS) filtr, Data Execution Prevention (DEP), Cross-domain Request (XDR) a další technologie zamezují možnosti proniknutí škodlivého kódu do počítače a získání přístupu k němu. Celkovou vysokou ochranu uživatelů proti malwaru potvrzují ostatně i testy provedené v NSSLabs. Kosmetickou, ale praktickou úpravou je pak barevné zvýraznění domény v adresním řádku prohlížeče a podpora EV certifikátů a jasné zobrazení, že se jedná o zabezpečené šifrované HTTPS spojení. Bezpečné prohlížení webu.

Vylepšená podpora webových standardů potěší zejména vývojáře webových stránek, IE8 plně podporuje specifikace CSS, CSS2.1 a některé prvky z CSS3, kompletní přehled podpory pro jednotlivé CSS vlastnosti najdete v MSDN Knihovně. Vykreslování a chování jednotlivých prvků dodržuje doporučení ARIA. Korektní zobrazení stránek.

clip_image010

Chytrý adresní řádek při zadávání textu automaticky prohledává historii i oblíbené položky a při psaní inteligentně doplňuje možnosti adres, které chcete navštívit., integrované vyhledávání a vizuální vyhledávání společně s našeptávačem umožňují mimo vyhledávání v generických vyhledávačích jako Bing, Google nebo Seznam vyhledávat i v konkrétních databázích poskytovaných konkrétním serverem, pomocí něho si můžete prohledávat databázi článků na TechNetu nebo produktů nabízených společností Czech Computer i s obrázky jednotlivých produktů. Intuitivní navigace.

Prohlížení stránek pomocí záložek bylo dále vylepšeno, novou záložku otevřete například pomocí klávesové zkratky CTRL + T, jednotlivé záložky je možno přesouvat, při otvírání nových záložek z odkazů z jiné záložky dochází k jejich sdružování a barevnému odlišení pro větší přehled. Samozřejmě si můžete kdykoliv otevřít nové okno celého IE a nechat původní dále běžet, tímto získáváte neomezený pracovní prostor. Mezi jednotlivými záložkami se lze jednoduše přepínat pomocí klávesových zkratek CTRL + TAB a CTRL + SHIFT + TAB, případně použít okno Přehled záložek vyvolané kombinací CTRL + Q, nebo rychlých zkratek CTRL + číslo pořadí záložky (od 1 do 8). Maximální efektivita.

clip_image012

Administrátory korporátních sítí jistě nadchnou nové možnosti správy prohlížeče přes skupinové politiky, kterých je k dispozici již přes 1300, aktualizace pomocí WSUS, System Center Configuration Manager, Windows Update a dalších nástrojů, možnost integrace prohlížeče společně s aktualizacemi do instalačních médií operačního systému, příprava vlastní upravené instalace IE je díky Internet Explorer Administration Kit (IEAK) umožňuje konfiguraci dle požadavků firmy, například tedy nastavit vyhledávání v interní databázi či intranetu. Komfortní správa.

K dalším změnám patří lepší nastavení tisku stránky a náhled tisku, lépe odpovídající skutečnému výsledku, podpora souborů větších než 4GB, tedy implementace 64bitové architektury, změny v JavaScript enginu, které umožňují moderním internetovým stránkám a aplikacím (RIA) využívajících Asynchronous JavaSript a XML (AJAX) využívat nové funkce jako AJAX Navigation – je možné sledovat navigaci i v rámci interaktivních stránek a ovládací prvky Zpět a Vpřed tedy kopírují skutečné změny na stránce. Užitečným doplňkem jsou pak takzvané Connection Events, které umožňují sledovat stav internetového připojení a zabránit odeslání dat ve chvíli, kdy by mohl dojít k jejich ztrátě, místo toho může aplikace využít vylepšeného DOM Storage. Byl zvýšen počet možných spojení k jednomu serveru, to přináší rychlejší odezvu a kratší čas stáhnutí potřebných dat webové aplikace. Přibyla nativní podpora JSON objektů, funkce window.toStaticHTML, která umožňuje jednoduché odstranění aktivního kódu z načteného zdroje webovou aplikací. S příchodem nového vykreslovacího jádra s vylepšenou podporou se mohou některé stránky zobrazovat nekorektně, proto přibylo Kompatibilní zobrazení, které umožňuje přepnout prohlížeč do módu, kdy využívá starého vykreslovací jádra, tvůrcům stránek je pak umožněno toto chování prohlížeče nastavit například pomocí HTML značky <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" /> . Plný potenciál IE8 pak objevíte v kombinaci s novými možnostmi Windows 7 jako připnutí oblíbených položek k zástupci na hlavním panelu nebo zarovnání dvou oken prohlížeče vedle sebe, které se hodí i na velkých monitorech. Obdobných novinek bylo v IE integrováno hned několik a jejich popis by vydal na celou knihu, při příležitosti vydání IE9 se k nim všem podrobně vrátíme a probereme si je opravdu podrobněji.

Osm užitečných rad

clip_image014

 • Sdílíte počítač s více uživateli a nechcete, aby věděli, které stránky navštěvujete? Pomocí klávesové zkratky CTRL + SHIFT + P lze spustit prohlížeč v režimu InPrivate Browsing, ve kterém není ukládána žádná historie navštívených stránek, soubory cookie a ani dočasné internetové soubory. Že je tento režim aktivní, je možno poznat z indikátoru v panelu adresa a z názvu celého okna prohlížeče. Na počítači tedy nezůstane žádná evidence o stránkách, které jste navštívili. Služba zůstává aktivní po celou dobu otevření tohoto okna a její běh je indikován v Panelu Adresa a v názvu okna prohlížeče. Ideální pro internetové kavárny případně takové to „domácí soukromé surfování“.
  clip_image016
 • Orientujte se na obsáhlých stránkách jednoduše a vyhledejte v nich klíčová slova, kvůli kterým jste na stránky přišli. Stiskem funkční klávesy F3 nebo použitím klávesové zkratky CTRL + F vyvoláte panel pro hledání zadané fráze v obsahu stránky, výsledky se automaticky zvýrazňují a mezi výskyty dané fráze je na stránce možno se pohybovat klávesami ENTER a SHIFT + ENTER. Panel zůstává otevřen i při přechodu mezi záložkami.
 • Používáním klávesových zkratek ušetříte mnoho času, podívejme se na ty nejpodstatnější, které lze při práci s Internet Explorerem použít:
Režim celé obrazovky F11
Procházení stránky kurzorem F7
Domovská stránka ALT + HOME
Následující / předchozí stránka ALT + ŠIPKA VLEVO / ALT + ŠIPKA VPRAVO
Následující / předchozí záložka CTRL + TAB / CTRL + SHIFT + TAB
Posun stránky SMĚROVÉ ŠIPKY / PAGE UP / PAGE DOWN
Začátek / konec stránky HOME / END
Hledání na stránce CTRL + F
Znovunačtení stránky F5
Nové okno prohlížeče CTRL + N
Služba InPrivate CTRL + SHIFT + P
Otevření odkazu v nové záložce CTRL + klepnutí
Otevření nové záložky CTRL + T
Přepnutí na záložku číslo CTRL + n (kde n je v rozmezí 1 až 8)
Zobrazení přehledu záložek CTRL + Q
Přiblížit / Oddálit / 100 % CTRL + ZNAMÉNKO PLUS / CTRL + ZNAMÉNKO MÍNUS / CTRL + 0
Výběr textu na panelu Adresa ALT + D
Přidání řetězců "http://www." na začátek a ".cz" na konec textu zadaného na panelu Adresa CTRL + ENTER
Otevřít adresu v nové záložce ALT + ENTER
Otevřít adresu v nové záložce na pozadí ALT + SHIFT + ENTER
Přidání aktuální stránky k oblíbeným položkám CTRL + D
Odstranění historie procházení CTRL + SHIFT + DELETE
Otevření nástrojů pro vývojáře aplikace Internet Explorer F12

Kompletní přehled klávesových zkratek pro Internet Explorer naleznete v Nápovědě systému Windows.clip_image018clip_image020

 • Nudíte se? Nepořizujte si medvídka mývala, ale vyzkoušejte funkci Navrhované weby, ta na základě anonymních dat vyhodnotí, které internetové stránky navštěvují ostatní uživatelé této funkce a které jsou obsahově podobné například právě Vámi otevřené stránce. Na obrázku vidíte, že jsem měl otevřen web Google a prohlížeč mi nabízí Seznam, Centrum a Atlas. V případě serveru iDnes mi nabídl Novinky nebo Aktuálně.
 • Je text na stránce příliš malý a špatně se vám čte? Využijte možnosti přiblížení stránky, můžete si rovnou vybrat z přednastavených hodnot nebo zvolit vlastní procento přiblížení, přiblížení lze ovládat pomocí klávesových zkratek CTRL + a - případně pak kolečkem myši při držení klávesy CTRL.
 • Nějaký problém s prohlížečem? Stát se to může každému, instalace nekorektně fungujícího doplňku nebo jiného softwaru a prohlížeč se začne chovat nestabilně. Ze všeho nejdříve ho zkuste spustit prohlížeč v režimu bez doplňků, můžete využít zástupce v nabídce Start nebo použít příkaz iexplorer – extoff, pokud prohlížeč bude fungovat opět bezproblémově, začněte pátrat po chybujícím doplňku pomocí Spravovat doplňky, který najdete v menu Nástroje, zde naleznete přehled stažených a aktivních rozšíření a doplňků i s možností je jednoduše zakázat. Jako další krok můžete zkusit vymazání dočasných souborů Internetu CTRL + SHIFT + DEL, případně obnovit IE do výchozího stavu (Možnosti Internetu > Upřesnit > Obnovit).

clip_image022

 • Některé webové stránky se zobrazují nekorektně. Je možné, že byly psány ne zrovna v souladu s webovými standardy. Pomocí kompatibilního zobrazení můžete prohlížeč přepnout do stavu, kdy využívá místo nového staré vykreslovací jádro nepodporující nové standardy a můžete tím docílit správného zobrazení a funkčnosti stránek. Jedná se o ikonku roztržené stránky u panelu Adresa.

clip_image024

 • Jako webový vývojář jistě oceníte zabudovanou konzoli pro ladění webových stránek, takzvané Nástroje pro vývojáře, dostanete se k nim pomocí klávesy F12. Můžete si zde volit použité renderovací jádro prohlížeče, velikost okna, měnit za běhu stránky jednotlivé CSS vlastnosti nebo HTML kód a sledovat provedené změny v reálně vykreslené stránce, sledovat běh skriptů, celkově ladit web opravdu za běhu.

clip_image026

Co se chystá pro verzi IE9?

Novinek chystaných pro devátou verzi Internet Exploreru není málo, k nejzajímavějším, které jsme měli šanci se spatřit v rámci konference PDC, patří bezesporu technologie Direct2D. Nový Internet Explorer bude pro vykreslování dvojrozměrných objektů, tedy textu a obrázků na stránkách využívat výkonu grafické karty pomocí rozhraní DirectX místo klasického GDI. Díky tomu je vykreslování stránek mnohonásobně rychlejší a animace i posun stránek plynulejší, zároveň také dochází ke snížení zátěže procesoru, neboť se o vykreslování stará grafická karta, jejíž výkon by jinak ležel zbytečně ladem. Další výhodou, kterou tato technologie přináší, je perfektní vyhlazení textu a grafických objektů, například zakulacených rohů, které jsou esenciálním prvkem současného moderního webdesignu. Na následujícím obrázku je vidět jasný rozdíl v kvalitě mezi vykreslováním pomocí GDI (nahoře) a Direct2D (dole).

clip_image028

clip_image030

Nová verze IE bude mít také zbrusu nový JavaScriptový engine, který umožní rychlejší běh interaktivních webových aplikací využívající tento druh skriptování. Aktuálně se i v raném vývojovém stádiu dostává k výsledkům v Sun Spider testu jen o trochu horším než další internetové prohlížeče, jak je patrné z následujícího obrázku.

clip_image032

V neposlední řadě nová verze zjevně přinese implementaci CSS3 selektorů a HTML5 společně s dalším vylepšením podpory webových standardů, které se od vydání IE8 objevily, spekuluje je se i o podpoře SVG.

Internet Explorer je bezpečný

V posledních týdnech žil Internet zprávami o bezpečnostní zranitelnosti Internet Exploreru a útoku na společnost Google. Chyba byla již opravena v rámci KB 978207, podrobné vyjádření a bližší informace najdete na TechNet Blogu. Ačkoliv se samozřejmě jedná o bezpečnostní riziko, chtěl bych podotknout, že útok byl veden na verzi číslo 6 (a to cílený a připravovaný) a od jejího vydání uplynulo již devět let, IE8 v kombinaci s ochrannými prvky systému Windows 7 do vysoké míry znemožňoval využití této chyby.

Na tomto místě bych na vás chtěl osobně apelovat, abyste přinejmenším zvážili přechod na novější verzi IE, pokud využíváte stále verzi 6 nebo přinejmenším využívali služeb pravidelných aktualizací, to v zájmu vaší vlastní internetové bezpečnosti. Stále platí, že Internet Explorer 8 patří k nejbezpečnějším prohlížečům na trhu.

Další zdroje informací

Internet Explorer 8 – http://www.microsoft.com/cze/windows/internet-explorer/
Český blog o Internet Exploreru – http://blogs.technet.com/iecz/
Česká TechNet Fóra – http://social.technet.microsoft.com/Forums/cs-CZ/iecs/
Galerie doplňků pro Internet Explorer – http://ieaddons.com/cs/
Internet Explorer Readiness Toolkit – http://www.microsoft.com/windows/internet-explorer/readiness/
Internet Explorer pro vývojáře na MSDN – http://msdn.microsoft.com/cs-cz/ie/default(en-us).aspx
Anglický blog vývojářů IE – http://blogs.msdn.com/ie/,

- Petr Vlk

Comments (2)

 1. Jiří says:

  Musím Vás zklamat.

  Klávesová zkratka CTRL+0 v IE nefunguje, zato ve Firefox ano.

 2. Kazzan says:

  Dobrý den pane Jiří, klávesová zkratka CTRL+0 (0 jako nula) funguje i v Internet Exploreru, ovšem musíte použít nulu, která je mezi 9 a = (rovná se).

  Tedy ne tu na numerickém bloku kláves (matoucí, možná chybné, ale pod nulou je jinak skryt Insert na některých klávesnicích, zvláště u notebooku to pak s klávesou Fn začne být dosti nepřehledné).

Skip to main content