Kontejnery v akci, aneb Windows Azure boxy – pro zajímavost


Před 2 týdny se v Los Angeles konala konference PDC. Je určena primárně pro vývojáře, ale k vidění zde byl i jeden exponát, nad nímž musí zaplesat srdce každého IT profíka – Azure serverovna, tedy právě startujícího hostovaného síťového operačního systému pro provoz zákaznických aplikací:


azure1 azure2


Jedná se o kontejner standardních průmyslových rozměrů s lehce nestandardním obsahem:

azure3

Vevnitř se totiž nachází na pravé straně racky se stovkami serverů, na levé straně pak filtry pro čištění zvenku nasávaného vzduchu, kterým je systém chlazen. Počet serverů, které se vejdou dovnitř závisí na zvoleném poměru výpočetní síly a kapacity diskových systémů, v průměru je vevnitř kolem 400 serverů.


Na druhou stranu příkon tohoto drobečka je cca 250 kW, tedy asi jako meněí jaderný reaktor černobylského typu (trochu přeháním):


azure4


Když jsem se ptal, co dělají s tím teplem, které z toho musí jít, zda s tím třeba něco vytápí, dívali se na mne dost nechápavě. That’s America, baby.- Michael Juřek (Microsoft)


P.S. – Já jen dodám, že ve stejných kontejnerech fungují i služby Windows Live či Hotmail. Tak máte alespoň představu :).

Comments (2)

  1. Michal Zobec says:

    ***Když jsem se ptal, co dělají s tím teplem, které z toho musí jít, zda s tím třeba něco vytápí,***

    vyrábí z toho páru, ta pohání generátor na výrobu elektřiny a ta pohání tu serverovnu 😀

  2. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content