Instalace Exchange Server 2007 na Windows Server 2008 R2 bude možná!


Před nedávnem jsem napsal mini článek o tom, na jakých systémech jsou vlastně aktuální Exchange servery 2007 a 2010 podporovány. Asi nejkontroverznější část byla o tom, že Exchange Server 2007 nelze nainstalovat na nejnovější serverový operační systém, tedy Windows Server 2008 R2.

ExchangeSvr2010_v_rgb

Nicméně po velkém odporu zákazníků, kteří argumentovali hlavně tím, že chtějí mít jednotné prostředí serverových operačních systémů, se Exchange tým rozhodl tuto strategii změnit a bylo nám přislíbeno, že v průběhu roku 2010 bude uvolněna aktualizace pro Exchange Server 2007, která instalaci na nové “er dvojky” umožní.

We always talk about listening to customers and sometimes this is written off by many as 'marketing speak'.  In fact, we do take feedback seriously and no input is more important to our engineering processes than your voice.

Earlier this year we made a decision in one direction, and due to the feedback we have received on this blog and elsewhere, we have reconsidered.  In the coming calendar year we will issue an update for Exchange 2007 enabling full support of Windows Server 2008 R2.  We heard from many customers that this was important for streamlining their operations and reducing administrative challenges, so we have changed course and will add R2 support.  We are still working through the specifics and will let you know once we have more to share on the timing of this update.

So, keep the feedback coming.  We are listening.

Kevin Allison
GM Exchange Customer Experience

Odkaz: http://msexchangeteam.com/archive/2009/11/04/453026.aspx

- Martin Pavlis

Comments (0)

Skip to main content