Klient Microsoft Application Virtualization (APP-V / Softgrid)


V dnešním díle bych vám chtěl dát pár základních informací o klientovi Microsoft Application Virtualization – APP-V (SoftGrid), který zajišťuje běh virtuálních aplikací na klientech.


Application Virtualization, obecně, přináší zapouzdření běžně instalované aplikace do balíčku spolu s nalezenými návaznostmi na další aplikace a operační systém. Ve virtuálním balíčku jsou tedy samotné soubory aplikace + její registry + např. vázané systémové knihovny. APP-V tedy řeší jak vzájemnou (ne)kompatibilitu mezi aplikacemi, tak i (ne)kompatibilitu s operačním systémem.


Deployment virtuálních balíčků je možný pouze na klienty APP-V verze 4.5 a vyšší. Samotný klient APP-V je součástí Microsoft Desktop Optimization Packu a chystá se i jeho samostatná licenční politika. Není ale určen jen pro funkci deploymentu virt. aplikací ConfigMgr, ale spolu s APP-V management serverem a streaming serverem je dalším Microsoft produktem pro distribuci aplikací.


APP-V klienta (ver. 4.5) můžete nainstalovat na OS Windows XP SP3 a vyšší a pro svou funkci vyžaduje přítomnost Microsoft Application Error Reporting a Microsoft Visual C++ 2005, které si automaticky sám nainstaluje. Vzhledem k tomu, že je klient potřebný pro streaming/distribuci virt. aplikací pomocí ConfigMgr, po instalaci R2 je pro vás připraven Package Definition File (APPVirtMgmtClient.sms) umístěný v instalačním adresáři ConfigMgr v podadresáři SMS\Tools\VirtualApp. Standardně tedy v konzole ConfigMgr v sekci Software Distribution – Packages zvolte New – Package from Definition a použijte zmíněný sms soubor. Vznikne tedy balíček obsahující program pro silent instalaci APP-V klienta. Stačí jej jen rozšířit na distribuční body a vytvořit advertisement pro jeho instalaci.


Po instalaci ConfigMgr infrastruktry a role distribučního bodu není ovšem jako výchozí povolen streaming virtuálních aplikací. Pro jeho povolení proveďte • V konzole ConfigMgr – sekce Site Database – Site Management – Nazev Site – Site Settings – Site Systems – Nazev Site Serveru

 • Zvolte položku ConfigMgr distribution point a pravým tlačítkem zobrazte jeho vlastnosti

 • Na záložce General zkontrolujte, že máte zaškrtnutou volbu All clients to tranfer content from this distribution point using BITS, HTTP, and HTTPS (required for device clients and Internet-based clients)

 • Na záložce Virtual Applications následně povolte volbu Enable Virtual Application Streaming

Nyní máme povolenou „distribuci“ virt. aplikací na klienty. Ještě potřebujeme umožnit nabízení a spouštění virt. aplikací na klienty. Pro povolení proveďte • V konzole ConfigMgr – sekce Site Database – Site Management – Nazev Site – Site Settings – Client Agents

 • Rozklikněte položku Advertised Programs Client Agent

 • Na záložce General musíte mít samozřejmě povolenou software distribuci (Enable software distribution to clients) a následně podvolbu Allow virtual application package advertisement

V tuto chvíli nám již nic nebrání distribuci virt. aplikací. Jak takovou aplikaci vyrobit, resp. jak pracovat s APP-V sequencerem naleznete např. v dokumentaci MDOPu.


Pro import virtuální aplikace do konzole ConfigMgr proveďte • V konzole ConfigMgr – sekce Site Database – Computer Management – Software Distribution - Packages – zvolte New – Virtual Application Package

 • Zvolte XML soubor z adresáře, kam jste si uložili nasekvencovaný balíček (XML soubor obsahuje důležité informace o virt. balíčku, např. název sft, ikon, verzi, atd.) a zvolte Next

 • Zeditujte případně název, verzi atd. balíčku a zvolte Next¨

 • Vyberte adresář, kam se uloží upravený virt. balíček (destination directory) (já osobně si ten adresář nasdílím a použiji jeho UNC cestu) a zvolte Next (Tento adresář je poněkud zavádějící, protože když připravujete standardní balíček, tak volíte cestu, kde jsou uloženy zdrojové soubory. U virt. balíčku je tento adresář také zdrojovými soubory, ale protože jeho obsah je vytvořen z původních nasekvencovaných souborů a upraven hodnotami, které nastavíte, je pojmenován Destination)

 • Zeditujte požadovaná práva k balíčku a můžete potvrdit Finish

Dále je nutné distribuovat balíček na distribuční body a vytvořit advertisement. Jeho konfigurace je zásadní. Na záložce Distribution Points můžete zvolit buď Stream virtual applications from distribution point nebo Download content from distribution point and run locally. V prvním případě se použije právě streaming aplikace z distribučního bodu (viz. výše) – po rozkliknutí zástupce na ploše se spustí Launching virt. aplikace (streamování z distribučního bodu) (pomocí HTTP(S)). V druhém případě se celý virt. balíček „zkopíruje“ na lokální disk (pomocí BITS) rovnou s distribucí zástupce a při spuštění zástupce se virt. aplikace již jen spustí. Nevýhodou druhé volby je, že se zaplňuje jak cache ConfigMgr klienta, tak APP-V klienta.


Ještě dodám, že na distribuční bod se zkopírují všechny potřebné soubory virt. aplikace (SFT, OSD, SPRJ, ICO, XML) do standardního adresáře SMSPKGjednotka$\Idbalíčku (pro BITS) a SMSPKGjednotka$\VirtualAppStreaming\guid\Idbalíčku.sft (pro streaming HTTP(S)).


V dalším díle bych chtěl ujasnit distribuci standardních (nevirtuálních) balíčků a sadu základních instalačních parametrů pro silent nebo unattended instalaci.- Jan Marek (MCP, MCTS)

Comments (1)

 1. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content