Otázky a odpovědi z Live Meeting školení


Jak jsme slíbili, tak i činíme. Záznam z online školení “Jak projít pohovorem na technickou pozici?” je k dispozici na MSTV a níže najdete zpracované otázky a odpovědi od Katky Švábenické, na které nezbyl čas během samotného Live Meetingu.


Social networks jsou zajimava alternativa k ziskani prace - zminovala jste ze si firmy hledaji kandidaty sami - opravdu to funguje tak, ze nekdo hleda IT zamestnance na facebooku? Jsou konicky opravdu dulezite? Jaky vyznam hraji pro personalistu? • Ano, opravdu si na některé pozice hledáme kandidáty na facebooku J. Možná to tak nebude na věky, ale v tuto chvíli je to místo, kde najdeme lidi aktivní, komunikativní, zajímající se o nové a s poměrně pravdivě vykresleným profilem :).

 • Koníčky jsou v důležitosti určitě až daleko za praxí, vzděláním a znalostmi – to bez pochyby. Je to nicméně informace, ze které mohu při pohovoru čerpat a dál se ptát, když si potřebuji doplnit představu o osobnosti kandidáta a jeho motivacích.

Děkovným dopisem je míněno papírový (ručně psaný) .. dopis, nebo email?
E-mail je určitě vhodnější – je to přirozená forma komunikace pro takový případ.


Jaka je nejlepsi odpoved na slabou stranku abych se "vlk nazral a koza zustala cela" ?
🙂 Vycházejte z důvodů, proč se na to firma ptá: potřebují vědět, že víte, na čem na sobě pracovat, že se znáte. Takže to musí být Vaše osobní odpověď. Něco ve smyslu: „Zjistil jsem si od kolegů, že někdy příliš do detailů rozebírám problém, o kterém by jim stačilo méně informací v kratším čase. Tak to teď koriguji, například tím, že se jich předem zeptám, kolik času tomu potřebují věnovat.“


Je dobré se na pohovoru zeptat, jaký bude plat?
Pokud se chcete na plat zeptat, tak doporučuji až ke konci pohovoru a to až po několika svých otázkách na něco jiného – na náplň práce a podobně. Bude-li Vaše první otázka na plat, působí to jako že Vás zajímají jen peníze. Což může být pravda :), ale personalista bude určitě raději za kandidáta, kterého zajímá také nabízená práce.


Pracoval jsem u MS v zahraničí, poté nyní jako OSVČ s vysokým výdělkem, ale chybí mi týmová práce (sám dosáhnu výborný výsledků, ale tým umoňňuje nejen kreativitu v rámci synergie, ale hlavně jde o společné žití s druhými lidmi - člověk je tvor společenský.) Jak vyřešit žádost o výši platu, kdy jsem ochoten obětovat peníze a získat za to práci doma v ČR a nesamotářskou, ale jsem zvyklý na určitou výši platu.
V takové situaci opravdu není lehké stanovit částku, protože kromě Vámi uvedených motivací do rozhodování vstupuje také to, že jako zaměstnanec máte kromě platu také dovolenou, bonusy, zaměstnanecké benefity... Budete si muset stanovit nějaké rozmezí, ve kterém se chcete pohybovat, kde spodní hranice bude částka, pod kterou byste do zaměstnání zkrátka už nechtěl. Na pohovoru pak svou situaci takto vysvětlíte a určitě dosáhnete s firmou dohody.


Je tedy lépe říci méně a podhodit tak trochu cenu moji práce a zkušeností?
To bych obecně neradila – pokud si nejste částkou jisti, pak uveďte rozpětí, kde spodní hranice bude částka, pod kterou byste po danou firmu už pracovat nechtěl.


Uvadet hrubou mzdu?
Ano, zvyklostí je uvádět hrubou měsíční mzdu. Pokud jste měli nebo očekáváte bonusy, pak je třeba upřesnit „tolik a tolik základ, plus tolik a tolik procent bonusu“.


Slyšel jsem, že agentury zvou na pohovory na místa, která jsou již předem obsazena. Je to pravda?
Určitě ne – co by z toho měly :)? Může se ovšem stát, že výběrové řízení je ve finální fázi, firma se třeba rozhoduje mezi dvěma nejlepšími kandidáty, ale nábor ještě nezastaví. To pro případ, že by ani jeden ze dvou finálních kandidátů nevyšel – proto pro ně agentury pohovorují další kandidáty. A pokud se mezitím místo obsadí, nejsou už další kandidáti zváni dál. Případně Vás agentura chce vidět proto, že ji Vaše CV velmi zaujalo a chce Vás mít připraveného, až se vhodná pozice otevře – a to je pro Vás dobré.


Dobrý den, bude prezentace dostupná?
Ano, je v příloze tohoto článku.


Jednou se mi přihodilo, že při pohovoru neuměl můj vedoucí ani to co já.. a mohl mít strach.. později jsem se s ním potkal a byl o pozici níž než já? pak se mi omlouval že mě nepřijal 🙂 opravdu být vždy ten nejlepší??
No... i kdybyste nakrásně „upravil“ své znalosti u pohovoru tak, abyste nepůsobil lepší než potenciální šéf, chtěl byste pro něj opravdu pracovat? Obecně je vždycky lepší při pohovoru působit tak, jaká jsem, protože tak zminimalizuji možnost, že skončím na nějaké pro mě úplně nevhodné, a tím pádem nepříjemné, pozici.


Odešel jsem z posledních 2 firem ve zkušební době v důsledku hospodářské krize, jaké jsou moje šance oproti jiným uchazečům?
Upřímně: tohle bude opravdu personalistu zajímat. Doporučuji nemlžit, říct to na rovinu – protože tím dokazujete, že se nemáte za co stydět. A hlavně: mít dobré reference. To znamená sám proaktivně nabídnout, nejlépe rovnou v CV, jména a kontakty na lidi, kteří o Vás mohou pracovně dát informace, nejlépe takové, že Vaše odchody nebyly v důsledku špatné výkonnosti. Pak v tom není problém a oproti jiným uchazečům Vás to neznevýhodní.


Jakou roli hraje věk na pozice v IT ?
Obecně žádnou. Někdy jsou potřeba zkušenosti, a patnáctiletou praxi nebude mít dvacetiletý člověk, ale jinak věk roli nehraje. Spíše je potřeba zamyslet se nad kulturou té firmy, jestli se mi tam v dané atmosféře bude líbit. Některé firmy můžou mít pro někoho až příliš dravé prostředí a naopak. Ale to nesouvisí s věkem.


Psát všechny předchozí zaměstnání nebo jenom např. poslední dvě?
Pouze poslední dvě by bylo málo. Rozhodně uveďte všechna předchozí zaměstnání. Jedině v případě, že máte třeba 25 let dlouhou kariéru, byste mohl prvních několik zaměstnání shrnout pod jeden bod „od... do.... jsem zastával čtyři různé pozice v oblasti.....“.


Zmiňovat do CV projekty? I když jsou většinou veřejně neznámé?
Určitě, všechny projekty zmiňte :). Vůbec nezáleží na tom, jsou-li veřejně známé, ale na tom, že jste se na nich podílel, co jste v nich dosáhl a podobně.


feedback: - prezentace byla pekna, otazky trochu rusily, ale rozumim, ze neco z teto prezentace mit musite 🙂 - dozvedel jsem se spostu zajimavych veci - je to pro me hlavne cenna zkusenost ( prvni ) s timto meeting systemem Ps.: Mate prijemny hlas 😉 ( mozna jen torchu pozor na ehm;) ) Dekuji za Vas cas!
Moc děkuji za feedback. O „ehm“ vím, zlobí mě, ale určitě ho jednou zkrotím :).


Dobrý den,zajímalo by mě jaká pro zaměstvatele - personalistu ideání doba předchozího zaměstnání(délka která ještě není krátká-dlouhá)
Záleží hodně na oboru – například v marketingu střídání firem po třeba i necelých dvou letech nijak nepřekvapí, u technického profilu bych čekala větší loajalitu. A také záleží na celém CV – ukazuje-li například tři zaměstnání v délce 3 – 6 let a zrovna to poslední je třeba půlroční s dobrým zdůvodněním odchodu, pak se nad tím není potřeba pozastavovat.


V pripade, ze mam paralelne s pracovnym pomerom aj firmu, mam todo uvadzat?
Určitě ano. Jednak to ukáže Vaši činnorodost, zájem, schopnosti a jednak má budoucí zaměstnavatel možnost se vyjádřit k tomu, zda mu to vadí nebo ne. Někde Vás mohou požádat, abyste vlastní firmu, má-li stejný předmět podnikání, dál neprovozoval, někde to možné bude bez problémů. Rozhodně byste ale neměl svou firmu provozovat dál bez vědomí zaměstnavatele.


Jak firmy nahlíží na čerstvé absolventy?
Velmi záleží na charakteru pozic. Některé poradenské firmy mají nejvíce pozic právě pro absolventy, které si pak samy dál vychovávají. V jiných firmách je pozic bez praxe velmi málo. V každém případě je pro absolventa nutností, aby měl v CV uvedené své praxe (ať jakkoli krátkodobé), stáže, studentské práce, účast v soutěžích: cokoli co prokáže Vaši činnorodost a „hlad“ po praxi.


Je běžné, že v případě, že se do firmy hlásí kandidát z jiné firmy, z níž již v nové firmě pracuje někdo jiný a šlo by tedy o bývalého kolgu se personalisté tohoto kolegy na kandidáta vyptávají?
Ano, to je pro nás samozřejmě dobrý zdroj referencí. Vždy ale pouze se souhlasem kandidáta – tedy když nám sám jméno svého bývalého kolegy prozradí nebo souhlasí s tím, abychom se zeptali. A vždy takové reference tvoří jen jeden kamínek v mozaice informací – protože jsou samozřejmě subjektivní.


Kdyz chci pracovat v zahranici, na jakych webech hledat?
Je mi líto, ale v této oblasti nemám dost zkušeností, abych mohla spolehlivě poradit konkrétní web. Asi bych poradila hledat spíše na oficiálních webech, například Evropské unie, abych se vyhnula riziku nesolidního zprostředkovatele.


Dobry den, jakou váhu mají certifikace od spolecnosti Cisco ? Konkrétně IT essentials, CCNA Discovery 1 a 2 ?
Pro firmu, která s těmito konkrétními technologiemi pracuje, budou velmi cenné. Pro ostatní firmy budou důkazem Vaší aktivity, práce na vlastním rozvoji, a proto budou také plusem.


Dobrý den, je vhodné uvádět v CV kontakt na osoby, které by mohly poskytnout nějakou referenci o mě? Například z předchozích zaměstnání?
Ano, pokud máte souhlas od takové osoby, je dobré uvést konkrétní reference na konci CV.


Dobrý den, jako student vycházející vysokou školu člověk většinou nemá reálnou praxi v oboru (často v podmínkách i na junior pozice rok či dva praxe), pokud tedy v CV uvádí místo pozic ve firmách například školní projekty, na kterých pracoval, nebo větší soukromé projekty, či školní praxe a školení, platí pro to nějaké "nepsané pravidlo" (alias co by v tom personalista hledal)? A jak se personalisté dívají na grafickou úpravu CV (nebereme v podtaz adepty na grafiky)? A máte nějakou veselou historku z natáčení (interview)? Díky za dnešní prezentaci a informace a přeji pěkný den. • Školní a soukromé projekty absolventů: je především důležité je uvést a označit Váš podíl a úspěch v nich, případně co jste se naučili. Personalista hledá v první řadě proaktivitu, schopnost poradit si, a pak konkrétní dovednosti podle nabízené pozice: ať už je to jestli Vás to táhne do týmu nebo k individuálním vítězstvím, jaké znalosti jste získával a podobně.

 • Grafika: základní je přehlednost a zapamatovatelnost. Své CV musíte mít „pod kontrolou“, časově musí sedět. Odlišovat od ostatních se můžete například barevnou linkou nadpisů (jako v mé prezentaci druhý příklad CV), fotkou a jinými drobnostmi.

 • Veselá historka z interview: není jich moc, které bych mohla veřejně sdílet :). Kromě „týmového“ volejbalisty zmíněného v prezentaci si vzpomínám na jednoho kandidáta, který v CV uvedl „mám dceru a počítač“.... Alespoň to měl v pořadí pro dceru příznivém :).

Bude k dispozici natočená verze, a kde?
Ano, je na MSTV.


Moc děkuji všem posluchačům za aktivní účast a za velmi zajímavé otázky – je skvělé mít takhle zvídavé posluchače :).


Přeji všem mnoho úspěchů a spokojenosti v té pravé práci a hezký zbytek léta,
Kateřina Švábenická

hr_jak_projit_technickym_pohovorem.pptx

Comments (7)

 1. Tomáš Jecha says:

  Pěkný nápad na seminář a pěkné provedení. Chválím. Prozradíte jak vzniknul nápad něco takového uspořádat?

 2. Prochaine says:

  Chválím. Velmi mile mě překvapilo prozrazení spousty inside informací z oblasti HR. Děkuji.

 3. Jarda says:

  Hmmm a proc se tedy HR v MS nechova tak jak pisete?

  Pokud si vetsinu odpovedi z negujete tak presne tak se chovaji HR v MS. Je to smutne, ale jenom to odrazi aktulani situaci v teto firme…..

 4. Franta says:

  # re: Otázky a odpovědi z Live Meeting školení

  Hmmm a proc se tedy HR v MS nechova tak jak pisete?

  Pokud si vetsinu odpovedi z negujete tak presne tak se chovaji HR v MS. Je to smutne, ale jenom to odrazi aktulani situaci v teto firme…..

  Jardo, je to jednoduché, do MS chtěj všichni a v MS je omezený počet židlí. Nějak lidi vybírat musejí 🙂 Ale pracuj na sobě a třeba to jednou vyjde, já jsem se tam dostal na potřetí a teď jsem zase venku :-).

  Byla to vynikající zkušenost a jsem rád, že jsem dostal příležitost.

 5. radim2 says:

  Tomas Jecha> napadlo nas to v souvislosti s tim, ze podle nekterych statistik mizi i hodne IT Pro pozic, navic my jsme vasi "obhajci" zde v Microsoftu a snazime se, abyste jako celek skvetali.

  RadimP

 6. radim2 says:

  Jarda> O nicem konkretnim nepisete, tedy navrhuji, klidne mi poslete email a ja to pretlumocim nasemu HR rediteli.

  Radim

  radimpATmicr…com

 7. radim2 says:

  Franta> ano, z vlastní zkušenosti vím, že je to dlouhá cesta :–))))

  RadimP

Skip to main content