Představujeme Windows Home Server


O produktu Windows Home Server jsme ještě pořádně nepsali a máme za to, že je to velká škoda. Proto jsme uvítali článek od kolegy Tomáše Kantůrka, který vás s tímhle příjemným domácím řešením seznámí…


ws-HmSvr_h_rgb


Windows Home Server je relativně novým a ne příliš známým produktem společnosti Microsoft. Je určen pro domácnosti a malé firmy do deseti uživatelů. Navzdory své jednoduchosti a nízké ceně obsahuje velkou škálu užitečných funkcí, se kterými bych vás rád podrobněji seznámil.


Stručná charakteristika Home Serveru je následující: jedná se o zařízení, které v menších počítačových sítích umožňuje jednoduchým a bezpečným způsobem shromažďovat a sdílet dokumenty, rodinné fotografie, videa, muziku a jakékoliv další digitální dokumenty, přičemž rovněž umožňuje jednoduše chránit, propojovat a organizovat tato důležitá data.


Home Server jako takový je designován pro koncového uživatele s důrazem na maximální jednoduchost a spolehlivost. Už samotná instalace je bezproblémová: Home Server stačí připojit do napájení a domácí sítě, následně z přiloženého CD nainstalovat klientský konektor na domácích počítačích a celá instalace je hotova (podporovány jsou všechny edice systému Windows XP, Windows Vista a rovněž přicházející Windows 7, podporováno je až deset počítačů).


Klientský konektor na domácích počítačích se stará o automatickou každodenní zálohu všech počítačů v síti, takže už nedojde ke ztrátě dat způsobených náhodným smazáním či poškozením pevného disku (na tyto problémy narazí dříve či později každý uživatel). Na rozdíl od podobných konkurenčních řešení umí Home Server nejen opravit smazané soubory či složky, ale zvládne i kompletní obnovu celého počítače po havárii pevného disku. Stačí použít další dodané CD, nastartovat z něj počítač, vybrat zálohu kterou chcete obnovit a kompletní nainstalovaný počítač je k dispozici ve stejném stavu jako před havárií.


Zálohování je i v dalších směrech optimalizováno pro malé sítě v segmentu domácích a malých kanceláří. V průběhu každé zálohy se ověřuje, zda daná informace už není na Home Serveru uložena. Pokud ano (cca 80% dat na počítačích je identických), data se znovu nezálohují a provede se pouze záznam do databáze, což výrazně šetří čas zálohy a diskový prostor na Home Serveru. Běžná záloha celého počítače tak trvá několik minut.


Centrální diskové úložiště a sdílený diskový prostor pro všechny členy sítě. Další významná role Home Serveru, díky které se jednou provždy zbavíte zdlouhavého prohledávání všech počítačů ve snaze najít konkrétní fotografii či dokument, případně několikanásobného kopírování pracovních souborů do několika počítačů, aby je viděli všichni uživatelé (podporováno je až deset unikátních uživatelů + účet host).


Home Server po instalaci nabízí několik základních sdílených složek, dostupných všem členům sítě. Rovněž vytvoří pro každého uživatele složku soukromou, do které ostatní nemají přístup. Všechny sdílené složky jsou jednoduše přístupné pomocí ikony vytvořené na pracovní ploše všech počítačů v rámci instalace klientského konektoru. Lze samozřejmě vytvořit i složky vlastní a zkopírovat do nich vámi zvolený obsah, který je následně okamžitě dostupný všem členům sítě. Lze tak velmi jednoduše, z jediného centrálního umístění, zprostředkovat například přístup k dokumentům, domácím fotografiím, audio či video souborům a dalším.


Pokud na svých domácích počítačích provozujete operační systém Windows Vista v edici Home Premium či Ultimate, můžete toto sdílení jednoduše posunout ještě o třídu výše co se komfortu týče díky aplikaci Media Center. Media Center mění počítač ve skutečné centrum digitálním zábavy. Díky přívětivému uživatelskému rozhraní ovladatelnému pomocí dálkového ovládání (nepotřebujete klávesnici a myš) můžete s počítačem pracovat stejným způsobem jako s televizí či DVD přehrávačem. Bohatost funkcí je však neporovnatelná: můžete sledovat televizi, nahrávat televizní pořady, pouštět DVD disky, prohlížet fotografie, přehrávat hudební a video soubory, sledovat on-line zpravodajství, přehrávat internetová rádia či televize, hrát hry a mnoho a mnoho dalšího.


Díky propojení Media Center coby uživatelského rozhraní a Home Serveru coby úložiště dat můžete jednoduše zprovoznit velmi efektivní databanku svého digitálního obsahu, dostupnou komukoliv v domácnosti. V rámci Home Serveru je připravena rovněž podpora pro tzv. Media Streaming, neboli zpřístupnění dat i klasické spotřební elektronice, která tuto funkcionalitu podporuje. Pokud tedy váš současný DVD přehrávač má připojení na počítačovou síť, s velkou pravděpodobností bude schopen přehrávat obsah uložený na Home Serveru.


Rovněž v případě sdílených složek hraje důležitou roli bezpečnost ukládaných dat. Pokud váš Home Server disponuje dvěma a více pevnými disky, lze jednoduše na určitých složkách nastavit duplikaci, kdy jsou data ukládána na dva disky zároveň, takže vás porucha disku neohrozí. Naopak pro nedůležité složky můžete tuto funkci vypnout a šetřit tak diskový prostor.


Omezení diskové kapacity však není pro Home Server žádný problém. Pokud dochází volné místo, stačí k Home Serveru připojit další disk (podporovány jsou interní i externí disky všech hlavních specifikací) a několika jednoduchými kroky jej připojit do diskového pole. Celková kapacita pole jednoduše vzroste o přidaný disk. Není potřeba nastavovat žádné nové sdílené složky, přesouvat data a podobně, Home Server se o všechno postará.


Tím však možnosti sdílení nekončí. Díky vestavěné podpoře webového serveru můžete na data uložená na Home Serveru přistupovat prakticky odkudkoliv na světě, stačí pouze připojení k internetu. V prohlížeči zadáte vámi definovanou adresu něco.homeserver.com a po ověření jména a hesla máte přístup ke stejným datum jako byste seděli doma či v kanceláři. Rovněž se můžete připojit na vzdálenou plochu svých domácích počítačů a na nich pracovat jako byste u nich seděli, to vše z jakékoliv internetové kavárny, což je ideální například ve chvíli, kdy poskytujete správcovské služby pro živnostníky. Stačí mít v dané síti Home Server, přes něj se připojovat na počítače v lokální síti a řešit problémy na dálku.


Pamatováno bylo rovněž na sledování zdraví celé počítačové sítě. Jednotlivé počítače i Home Server předávají informace o svém stavu do centrální databáze a při jakémkoliv problému je uživatel srozumitelnou formou informován o vzniklém problému. Můžete si tedy velmi jednoduše ověřit, zda je na všech vašich počítačích nainstalováno a je aktivní antivirové řešení, zda a kdy proběhly zálohy všech domácích počítačů a podobně. Místo únavného pobíhání po domě či kanceláři tak máte stav počítačů pod kontrolou a máte jistotu, že v případě problémů budete promptně varováni.


Pokud vás tento seznam funkcí nepřesvědčil, že Home Server je výhodná investice, můžete využít širokou škálu doplňků. Home Server je totiž koncipován pro nástroje třetích stran, které umožňují jeho rozšiřitelnost takřka v jakémkoliv směru. V nabídce jsou například za zvýhodněnou cenu nabízena antivirová řešení pokrývající Home Server i počítače v síti, jejichž konfigurace se provádí stejně jako u Home Serveru v rámci konzole dostupné po instalaci klientského software na jakémkoliv domácím počítači. Díky jinému doplňku můžete všechny své DVD video disky převést na Home Server a následně je přímo pomocí Media Center rozhraní (popis viz výše) sledovat kdekoliv v domácnosti, bez nutnosti používání fyzických médií. Můžete využít domácí plánovací kalendáře, připojení k webovým kamerám, fotogalerie dostupné přes webové rozhraní komukoliv na světě, připojení zařízení ovládajících domácnost a podobně. Nabídka rozšíření je ve své podstatě nepřeberná a každý den přibývají nové a nové doplňky od vývojářů a firem z celého světa.


Vzhledem k výše uvedenému lze bez obav říct, že Windows Home Server nemá v současné době konkurenci co se týče ceny, funkcionality, rozšiřitelnosti, výkonu a celkové užitné hodnoty. Jedná se o nepostradatelného pomocníka pro domácnosti a malé firmy do deseti zaměstnanců, který zabezpečí všechna data proti ztrátě a umožní využít centralizované úložiště dat skutečně efektivně. Na trhu je již několik firem které upírají svou pozornost právě tímto směrem (namátkou jmenujme HP, Fujitsu Siemens, Czech Computer a další), které mají v nabídce řešení založené na Home Serveru.


Pokud vás Home Server zaujal, podívejte se na stránky Microsoft Windows Home Server , kde kromě informací o Home Serveru jako takovém najdete podrobnější informace jaké jsou hardwarové požadavky, jak Home Server instalovat a designovat, jaké jsou k dispozici doplňky a rovněž si zde můžete stáhnout 120ti denní zkušební verzi.- Tomáš Kantůrek (Microsoft)

Comments (5)

 1. Carlos says:

  Jeste bych chtel dodat, ze Home Server je vlastne predelany WIN2K3 🙂 ovsem celkem zamrzi absence ceske lokalizace pro mene vzdatne uzivatele :/ … Jen pro zajimavost, da se HS sehnat pouze na CD? Nebo se musi zakoupit pouze se Serverem?

 2. Tomas Kanturek says:

  Dobrý den,

  Home Server lze zakoupit coby OEM licenci, pokud tedy jste System Builder, můžete si zakoupit čistě OEM instalační sadu, kterou následně nainstalujete na Vámi vybraný hardware.

 3. Scotty says:

  WHS už zhruba měsíc testuji doma a jsem z něj nadšen. Bohužel bych od domácího serveru (zvláště, pokud se chlubí sdílením multimédií) očekával možnost využití televizního tuneru a následné sdílení v síti. To bohužel není možné. Ačkoliv je na netu několik návodů, jak se to pár jedincům povedlo, u mě to bohužel nefunguje. Po zprovoznění ovladačů k tuneru se stejně nepovedlo žádnou stanici naladit…

 4. Tomáš Kantůrek says:

  Máte pravdu, tunery přímo v Home Serveru nejsou v tuto chvíli podporovaný scénář. O této možnosti se v rámci vývoje uvažovalo, nicméně objevilo se přiliš mnoho technických problémů (např. jak spolehlivě nainstalovat tuner bez klávesnice, monitoru a myši tak, aby to zvládl běžný domácí uživatel), které znemožňovaly spolehlivé nasazení a proto bylo od tohoto modelu (prozatím, zůstává na wishlistu pro další verzi) upuštěno.

  V tuto chvíli se soustředíme na kombinaci Home Server + Media Center. Power Pack 3, který aktuálně prochází Beta testováním, umožňuje automaticky archivovat veškeré nahrávky pořízené na Media Centru na Home Server úložiště, kde jsou pak dostupné pro všechny další počítače v síti. Není to sice sdílení TV signálu v reálném čase, ale můžete na jednom počítači nastavit nahrávání a na všech ostatních počítačích poté nahrávku sledovat.

  Rovněž bude možné v rámci Media Center interface sledovat stav Home Serveru (Lite verze WHS konzole).

 5. Anteres says:

  Rozumím tomu dobře, že na Windows Home Serveru nelze zprovoznit TV kartu?

Skip to main content