Již 5 let jsou tu s námi, aneb pod pokličkou WINDOWS USER GROUP


Narozeniny


Protože český Windows User Group (WUG) dnes 22. 7. 2009 slaví páté narozeniny, rozhodla jsem se napsat článek, který by vám ukázal sdružení jak ho třeba neznáte a řekl i něco z historie, jak to celé vlastně vzniklo. Poněvadž jsem byla spoluorganizátorkou, dnešní pohled bude spíše ze strany WUG než z mé nové pozice. Jen pro upřesnění, výraz „MY“ tedy znamená WUG, nikoliv MS 🙂


Jak vlastně WUG funguje a co je?


Organizátoři WUGu jsou dobrovolníci, kteří nad rámec své profesionální činnosti mají chuť pořádat přednášky pro své kolegy z řad IT odborníků, programátorů, studentů či „jen“ IT nadšenců. Celý koncept stojí na ochotě poskytovatelů prostor propůjčit se tomuto nápadu a nabídnout své přednáškové sály zdarma, ochotě organizátorů najít si čas a téměř každý měsíc uspořádat meeting. Stejný model dobrovolnosti a nadšení potom mají samotní přednášející, kteří byť jsou ve svém profesionálním životě špičkovými placenými konzultanty, přednáší pro WUG zdarma.


WUG sám o sobě není mašinou na peníze, neplatí se žádné vstupné, nikdo z organizátorů není nijak honorován. To, co totiž vyděláváme nejen my, ale i návštěvníci, jsou zkušenosti a kontakty.


„ Než jsem začal dělat WUG v Písku, byl jsem na tamní škole správcem sítě. Ve WUGu jsem našel spousty fajn lidí a dovolím si říct i kamarádů a samozřejmě nejeden užitečný kontakt, třeba i do samotného Microsoftu. I díky WUGu se mi například dostalo privilegia stát se jedním z oficiálních beta testerů Windows 7 nebo shodit stud a začít sám přednášet.“


Jan Pilař, organizátor WUG Písek


Myšlenka WUGu jako takového nevznikla v České Republice, ale je stará snad jako Windows samotné. V dnešní době působí různé pobočky WUG po celém světě. Do českých končin přinesl tento nový formát zakladatel Petr Buchmaier. To se psal rok 2001. Datování vzniku českého WUGu započalo zápisem do oficiálního seznamu občanských sdružení, což bylo právě léto 2004.


No a jak to vlastně vzniklo? Celé je to taková pěkná náhoda. Petr Buchmaier napsal mail na MS infolinku, kde popisoval svůj nápad. Tam se dostal do ruky mladičkému benjamínkovi v Microsoftu Tomáši Kosánovi. Neříká Vám to jméno něco? 🙂 Od Tomáše se dále email šířil až doputoval k Marii Jahnové a ta se náhodně setkala na párty MS infolinky s Davidem Pavlíkem a WUG byl na světě. David je známý nadšenec všemožných „mezilidských“ aktivit, Petra Buchmaiera kontaktoval a pomohl mu zorganizovat první sektání IT odborníků v Brně. Ano správně, Brno je mekkou WUGu.


Když se WUG po prvních „porodních bolístkách“ etabloval v Brně, přišla na přetřes myšlenka expanze. No a kam jinam, než na druhou stranu dálnice D1. Ano, do Prahy. Praha byla druhou pobočkou českého WUGu byť ji ze začátku řídili brňáci, kteří dojížděli organizovat. Našel se další dobrovolník, kterého myšlenka WUGu oslovila. Psal se rok 2004 a do WUGu vstupuje další osobnost – Pavel Chlubna. Ten si společně s Mirkem Zajícem, Radimem Petrželou a později dalšími přebral nad pobočkou ochrannou ruku. Pražská pobočka se rozjela ve velkém stylu a výjimkou nebyla a stále není návštěvnost i 150 lidí na meeting. Také se zde zrodily nové formáty jako Hands On Laby, které se pořádaly a pořádají díky důvěře firmy OKsystem s.r.o. a nadšení pana Hýzlera. WUG se dále rozšířil na Slovensko, kde se podařilo i dky společnosti Gopas rozjet novou pobočku. Chvíli sice trvalo, než se našli lidé, kteří si vzali slovenskou pobočku pod patronát, ale podařilo se.


Dnešní WUG, tak jak ho známe, se rozjel po roce 2006, kdy se začaly spontánně zakládat pobočky v dalších městech v Čechách i na Moravě. K dnešnímu dni má český WUG 10 fungujících poboček a výhled do budoucna dává optimismus na rozšíření o další tři. Velmi úzce spolupracujeme s kolegy ze Slovenska, vyměňujeme si zkušenosti, rady, nápady. Což je přesně myšlenka WUGu. Ne jen pořádat meetingy na dané téma a oprostit se od „marketingových meziřádek“, ale sdružit lidi a podat jim pomocnou ruku v hledání specialistů, informací, rad a zkušeností.


„Jednou jsme jeli s Honzou Pilařem přednášet do Zlínského WUGu o Windows 7. Díky všemožným náhodám se místo konání měnilo ještě hodinu před začátkem, ale lidé přišli. Čekali jsme nabroušené publikum, že jedeme pozdě a ještě se museli přesouvat. Opak byl ale pravdou. Byl to jeden z nejlepších WUGů, na kterých jsem měl možnost přednášet. Proč? Lidé byli nesmírně komunikativní, povídali si během přednášky nejen s námi, ale i mezi sebou, radili si, diskutovali. Opravdu krásný meeting“


David Gešvindr, web tým WUG Brno


Společnost Microsoft není ani zřizovatelem, ani organizátorem WUG. Nediktuje témata a neříká, co se smí a nesmí říkat, jak se mnozí mylně domnívají. Vystupuje jen jako sponzor a hradí náklady na občerstvení a ze svých skládků poskytuje různé ceny do slosování, anket a občas i přednášejícího. Společnost Microsoft si WUGu váží a nesnaží se jej nijak řídit ani ovlivňovat.


Na závěr jsme oslovili organizátory z Prahy, Žďáru nad Sázavou, Liberce a Boskovic v malém rozhovoru.


1. Jak jsi se dozvěděl o WUGu?


2. Co Tě přimělo stát se organizátorem WUGu?


3. Co je nejtěžší a nejsložitější na práci organizátora?


Jan Nábělek (WUG Praha)


1. Z mailu Petra Buchmaiera o konferenci na Windows.


2. No ono to bylo tak, že někdy před X lety (x=8-12) Mirek Prágl v konferenci o Windows NT na Emwacu napsal, že by nebylo marné se zkusit sejít fyzicky s těmi, které známe jen virtuálně z e-mailových příspěvků. A zorganizoval setkání v hospodě Na Slamníku. Tehdy nás tam přišlo asi 10 až 15. Potom jsem něco podobného uspořádal já v restauraci U Matěje Krejčíka. Třetí setkání skončilo nezdarem, neb jsem tam přišel jen já a bratři Frci, ostatním do toho něco vlezlo. A pak byla chvilku pauza no a potom přišel ten mail od Buchmiče, který tradici fyzického setkávání obnovil a postavil na platformu WUGu. Ale WUG v Praze měl prazáklad již o pár let dříve. Nebo alespoň to naše restaurační pokračování po přednášce WUGu. Zkrátka ten mail od Buchmiče přišel ve správnou chvíli a já jej pochopil jako možnost pokračovat v těch setkání s poněkud vyšším ideovým základem než jen prostá hospoda... Ale v té hospodě se to taky dost točilo kolem Woken...


3. Vyhovět protichůdným požadavkům či podmínkám



Jan Šteberl (WUG Žďár nad Sázavou)


1. Náhodou jsem při prolézání internetu narazil na web WUGu.


2. Líbil se mi ten nápad a poněvadž nejbližší pobočka byla až v Brně, řekl jsem si, že to zkusím.


3. Sehnat dostatek hostů.



Petr Pecháček (WUG Liberec)


1. Bylo to v červnu 2007, když jsem se snažil zorganizovat jeden seminář a na něm jsem osobně poznal Tomáše Kosána, tehdejšího komunitního lídra a legendárního pilota WUGu


2. Jednoduše? Otázka "Kurňa, proč by nemohl být WUG taky v Liberci?". Když nad tím tak přemýšlím, hodně tomu pomohli i pohodoví, ochotný lidičky, na které jsem narazil hned zkraje - nezdolný Štěpán Bechynský, který zastřešil řadu témat budoucích meetingů a taky třeba Karel Florian. Díky kluci.


3. Tak odpovím asi i za kamaráda Tomáše Jechu, libereckého spolupachatele WUGu. Je to čas. Pokaždé si říkáme, příště to uděláme líp, ale často je to všechno na poslední chvíli.



Tomáš Dudek (WUG Boskovice)


1. Z internetu, hledal jsem školení a tohle mě vyjelo jako bezplatné školení, poprvé jsem byl ve Žďářu.


2. Byl jsem naivní a iniciativní, ale teď vážně, když jsem ješte učil tak mě to vcelku zaujalo dotlačit do Boskovic něco takového a zprostředkovat informace studentům a ostatním navázat a zanést trochu praxe do školy a ukázat studentům problematiku IT ve firmách.


3. Shánět nové prezentátory



A co máme v plánu do budoucna? Jak kdysi trefně poznamenal Petr Buchmaier - přežít. Chceme rozjet poslední nové pobočky, rozšířit členskou základnu o nové návštěvníky a hlavně koncem roku představit zcela novou webovou prezentaci. Pokud by nás kdokoliv chtěl kontaktovat s náměty, připomínkami, prostě čímkoliv, může na mail info@wug.cz nebo si nás může najít na www.facebook.com pod naším jménem WINDOWS USER GROUP.


Co dodat na konec? Přeci VŠECHNO NEJLEPŠÍ…


Helena

Comments (0)

Skip to main content