Windows 7? Teď je ještě stihnete!


Do 30. června máte mimořádnou možnost pro všechny své počítače zakoupené od loňského 1. srpna s OEM licencí Windows Vista Business nebo XP Professional dokoupit Software Assurance a tak si zajistit za nejmenší možnou cenu okamžitou cestu k Windows 7 Professional, jakmile se objeví na trhu. A nejen to! Proč byste se nad touto nabídkou měli zamyslet? A hned teď? Protože investice do Windows 7 i do Software Assurance se vrátí téměř obratem a pak už jen vydělává a vydělává…


Jak Windows 7 vydělávají?


Spočítejte si to


Nu, mám vyzkoušeno, že i při střízlivém odhadu vám nasazení Windows 7 ušetří minimálně 5 minut za den. To je už 2 hodiny za měsíc, 24 hodin za rok. Náklady na průměrnou kancelářskou sílu (mzda, odvody, prostor, vybavení, vzdělávání, pracovní potřeby…) jsou minimálně 500 Kč za hodinu. Proto takové nasazení Windows 7 jen tak mimochodem ušetří přinejmenším 24 × 500 Kč, čili 12 000 korun za rok. A při tom je můžete mít už za tři a čtvrt tisíce korun. Jak to udělat se dozvíte v závěru článku. Teď se pojďme věnovat tomu, na co se máte těšit a spolehnout.


Rychlejší práce


Co každý uživatel pozná hodně rychle, je, že Windows 7 od první chvilky šetří čas. Úkony, které dřív vyžadovaly několik kroků, se dají teď udělat velmi elegantně a rychle. Představte si třeba, jak často potřebujete přenášet kousky jednoho souboru do druhého. Je to docela otrava vždycky jeden rozkliknout, Ctrl+C, šup na lištu, rozkliknout, Ctrl+V, šup na lištu, Ctrl+C a tak dál. Pokročilejší uživatelé se zrovna ušklíbají: oni si přece dají dvě okna vedle sebe na obrazovku a žádné „šup na lištu“ se nekoná. Jenže kolik jim zabere času, než se podaří okénka srovnat na monitoru tak, aby byla co možná největší, přehledná, aby se při pohledu ze souboru na soubor snadno orientovali? Ovšem uživatelé Windows 7 se smějí zcela nepokrytě: chytnou soubor myší a přistrčí jej k levému okraji obrazovky, pak ten druhý stejně přistrčí k pravému okraji a ony se ladně rozloží každý přesně na svou půlku a můžete se do nich pustit.


Lepší pohoda


Podobných triků ovládaných jednoduchým šoupáním myší, která v zubech pevně drží okna souborů, mají Windows 7 v zásobě ještě několik. Všechny přinesou několikavteřinové úspory času a také dobrý pocit pro uživatele, kterému se zdá, že svůj počítač ovládá – a ne že se mu podrobuje, což má bezpochyby pozitivní vliv na jeho soustředění na vlastní práci. Přátelské prostředí, které ovlivňuje subjektivní pohodu a spokojenost, pomáhá uživateli, aby si „svá Windows“ pěkně zabydlel. Nastavit se dá kdeco a na rozdíl od předchozích verzí to tentokrát zvládne téměř každý, stačí krátké předvedení základních principů, nebo použití nabídky Začínáme, kde je názorně a srozumitelně popsáno všechno, co potřebujete.


Profesionální dojem


Pokud si prostředí počítače upravíte opravdu útulně a domácky, možná je nebudete chtít vystavit na odiv pokaždé, když ze svého přenosného počítače něco prezentujete cizímu auditoriu. Rychlé přepnutí mezi soukromou a veřejnou podobou a chováním notebooku je jednou z mnoha maličkostí, jimiž Windows 7 zjednodušují život profesionálních obchodníků a konzultantů, kteří často vystupují. Dočasně předvedou to pravé služební pozadí plochy, zabrání tomu, aby se diváci bavili náhledy příchozích poštovních zpráv, nebo aby se vám na plátně náhle rozběhla instantní komunikace (Messenger a spol.). Také připojení přenosného počítače k projektoru, režim s více monitory a podobně, doznaly dalšího „polidštění“ a nebudou zdrojem stresu těsně před klíčovým vystoupením.


Okamžité vyhledávání


Jestli vám tohle připadá jako hračičky, které nemají vliv na seriozní práci, pravděpodobně nemáte stejně jasnou představu o obsahu a významu pojmu User Experience jako Microsoft. Na čem se ale jistě shodneme, je to, že hromadu času všichni uživatelé stráví věčným hledáním souborů, které si v rychlosti hodili někam na plochu, někam „na céčko“, někam do adresáře, prostě někam kamkoli, protože je nutně potřebovali nahonem uložit a nebyl čas nad tím moc dumat. Teď jim o to více času zabere dumání nad tím, kde asi tak potřebný soubor znova najít. Windows 7 mají v nabídce Start okénko vyhledávače, které vám rychle a přehledně ukáže soubory, dokumenty, programy, po celém počítači, a když si to budete přát, tak také kdekoli na síti, či na samotné síti sítí… Odtud můžete soubory otvírat, programy spouštět a můžete si také vytvářet specifické virtuální složky napříč úložišti, nazývané Knihovny. Je toho teď mnohem míň, co si musíte pamatovat z klikatých klikacích cest ke svým potřebám!


Testováno na lidech


image


DAQUAS je jedním z šedesáti partnerů z celého světa, kteří jsou součástí programu Windows 7 Ignite pro segment menších firem. Podílíme se tak na testování Windows 7 (teď už dokonce v české verzi) a nasazujeme je i u svých klientů. Pokud jste si sami se Sedmičkami ještě nepohráli, vřele doporučujeme Release Candidate. Určitě si na vlastní kůži prožijete to, co my. Skutečně povedený operační systém.


A vůbec se jej nemusíte bát. Hardwarové nároky nejsou na rok 2009 nijak dramatické, ovladače pro nejrůznější zařízení jsou již připraveny a Windows si je většinou „seženou“ na Internetu samy, kompatibilita s přemnoha aplikacemi byla jednou z prvních myšlenek, která po zkušenostech s předchozí verzí doslova strašila tvůrcům v hlavě. A nakonec se i toho nejzavilejšího strašidla zbavili zcela dokonale a elegantně. Windows XP mode – to je kompletní virtuální prostředí postavené na Windows XP SP3, které umožňuje jakoukoli aplikaci, zvyklou na nich běhat a schopnou vytvářet nějaké problémy v novém prostředí, spouštět bez jakýchkoli požadavků na uživatele. Tato funkce je dostupná nejen ve „vysokých“ edicích Ultimate a Enterprise, ale již v edici Professional. (Ano, nepletu se, už se jí zase nebude říkat Business, jak už jsme o fenoménu Windows 7 psali dříve.)


Software Assurance je ale mnohem víc!


Zdaleka to není jen cesta k novým Windows 7 (přestože už tak je návratnost té investice zcela fascinující). Se Software Assurance získáváte ještě mnohá práva navíc: • používat Windows OS v edici Enterprise (případně Ultimate)

 • spouštět jednu fyzickou a až 4 virtuální instance (nebo dvě fyzické) na jednom stroji

 • používat MUI

 • šifrovat technologií BitLocker

 • spouštět Windows vzdáleně ze síťového úložiště (Remote Boot)

 • pořídit si předplatné sady nástrojů Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP)

 • zakoupit licenci Virtual Enterprise Centralized Desktop 

K čemu to všechno?


Edice Enterprise či Ultimate je jedinou cestou k vícejazyčné variantě Windows (MUI), která vám umožní přepínat jazyk operačního prostředí podle potřeb různých uživatelů. Její součástí jsou také nástroje pro šifrování dat na PC a přenosném médiu BitLocker a BitLocker To Go.


K tomu získáte právo na až čtyři další operační systémy spouštěné ve virtuálním prostředí stroje s licencí edice Enterprise. Tyto instance mohou nést také různé starší verze Windows (které, to je definováno v Downgrade Rights, a my vám to rádi povíme).


Velmi pohodlné je s Windows 7 Enterprise také připojení do firemních sítí bez vytváření VPN – Direct Access. Edice Enterprise dále přináší velmi vítanou technologii určenou pro větší sítě (avšak velmi dobře využitelnou i v menších seskupeních počítačů), AppLocker, která umožní velmi přesnou kontrolu nad spouštěnými aplikacemi na desktopech. Nejde jen o reinkarnaci starších Software Restriction Policies, ale o velmi dobře vyladěný nástroj, který umožňuje administrátorům pohodlně vymezovat, co může který uživatel na desktopu spouštět podle nastavení v Group Policy. Další specialitou, kterou obsahují jen ty nejvyšší edice, je BranchCache, a co byste opravdu neměli přehlédnout, je často předváděná elegantní podpora bootování VHD disků, kterou získáte opět jen s edicemi Enterprise a Ultimate.


Zajímavé na přebohaté edici Enterprise je to, že v tradičních licenčních modelech přežije i eventuální neprodloužení Software Assurance. Stojí a padá jen s počítačem, kam byla přiřazena licence.


Pro velmi slabé stroje nabízí Software Assurance dočasnou záchranu v podobě velmi ořezaných Windows Fundamentals for Legacy PCs. Network Use Rights je dalším právem Software Assurance. Ale nenechte se mýlit letmým překladem! Neznamená to, že Windows pro desktopy bude sloužit třeba jako aplikační síťový server, to skutečně žádná licence nepovoluje. Zde se nejedná o nic jiného než o právo vzdáleného zavedení systému známé jako Remote Boot. Pro chytré profesionály v IT odděleních přináší možnost předplatit svým opečovávaným mašinkám v některé z tříletých smluv sadu MDOP for Software Assurance. Microsoft Desktop Optimization Pack je pravidelně aktualizovaný balíček technologií, které významně zjednodušují správu desktopů, snižují náklady a zvyšují spolehlivost infrastruktury. Stačí jen uvést zde obsah jednotlivých komponent a srdce pečlivého síťového administrátora s jasnou koncepcí nemůže nezaplesat: • Application Virtualization (App-V, spíše známé pod původním názvem SoftGrid)

 • Enterprise Desktop Virtualization

 • Asset Inventory Service

 • Diagnostics & Recovery Toolset

 • Advanced Group Policy Management

 • System Center Desktop Error Monitoring

Elegantní cesta ke standardizaci vede přes nabídku jiného předplatného: Windows Virtual Enterprise Centralized Desktop (VECD). Tuto licenci lze (za různou cenu) získat jak pro PC se Software Assurance tak pro tenké klienty nebo pro zařízení, která nejsou v majetku firmy (domácí počítače zaměstnanců, počítače smluvních spolupracovníků). Také umožní sdílení blade PC více uživateli a především je to jediná licenčně korektní cesta, jak spouštět desktopový operační systém na serverech a vytvořit tak architekturu postavenou na základech VDI.


Protože tento článek shrnuje jen ty nejzákladnější faktory, které z Windows 7a Software Assurance činí skutečně nesmírně zajímavou investici z hlediska ekonomického, jako IT profesionálové budete možná ještě raději číst informace, které jsou také založeny na osobní zkušenosti, ale tentokrát jsou to zkušenosti síťového administrátora. Bude to další příjemný dotek s Windows 7…


A jak tedy W7 získat lacino, hned a s výhodami Software Assurance?


Software Assurance, která vám přinese Windows 7 ihned po uvedení na trh, k licencím Windows Vista Business nebo XP Professional OEM, zakoupeným po 1. srpnu 2008, si můžete do konce června dokoupit v multilicenční smlouvě Open License nebo Open Value.


Open License:


minimum je 5 licencí (nemusí to být jen zrovna samá SA pro Windows), platí se jednorázově, 3 250 Kč za licenci a pokrytí Software Assurance máte na 2 roky


Open Value:


minimum je 5 počítačů, platí se poprvé letos (1 630 Kč za jedno PC) a pak ještě dva roky poté ve stejném čase 1 630 Kč*, celkem tedy 4 890 Kč*. Po celou dobu těchto tří let je platná Software Assurance a tedy i volná cesta k MDOP nebo VECD, které se dají k takové smlouvě pohodlně podle potřeby přidat. Ostatně, pokud po MDOP už nějakou dobu pošilháváte, je vám určena zbrusu nová nabídka SA with MDOP, ročně za 1 950 Kč.


Dvouleté i tříleté smlouvy zná dokonale společnost DAQUAS, s.r.o., Microsoft Licensing Solution Delivery Partner of the Year a vědí o nich i ostatní dodavatelé softwaru Microsoft.- Darina Vodrážková*Cena je garantována v EUR, takže při pohybu kurzu se může k výročí přesná částka změnit.

Comments (2)

 1. anonym says:

  Windows jenom postupně kopíruje funkce z linuxových distribucí…

  🙁

 2. michal says:

  no kopíruje nebude to tím že Linux je původně produktem Microsoftu ale to linuxáři neradi slyší že

Skip to main content