Windows Virtual PC


Součástí uvedení Windows 7 RC je také uvolněna beta verze Windows Virtual PC – nového virtualizačního nástroje pro koncové počítače. Jak je napsáno v článku níže, předplatitelé Technet a MSDN subscription mohou stahovat již dnes, pro širokou veřejnost bude uvolněno 5.5.2009.

WinVPCWin7RC

Windows Virtual PC přináší několik nových vlastností, například podpora USB ve virtuálním stroji či Windows XP Mode (XPM), kde je možné spouštět aplikace, které jsou integrovány do start menu fyzického operačního systému Windows 7, aplikace však běží ve Windows XP a přenáší se pouze rozhraní aplikace. Tato technologie je obdoba Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V), ale je primárně určena pro použití v domácnostech a malých organizacích.

Pro instalaci Windows Virtual PC je nutné nainstalovat aktualizaci windows_virtual_pc_ _x64_343649.msu. Po instalaci této aktualizace je možné používat Windows VPC. Po instalaci nečekejte nově nainstalovaný program ve start menu, v osobních složkách je k dispozici nová záložka. V menu je k dispozici “Create virtual machine”, po kliknutí je spuštěn jednoduchý průvodce kde je možnost vytvořit virtuální stroj pro Windows XP mode nebo vlastní konfigurace.

Vlastní konfigurace nabízí obdobné možnosti jako předchozí verze Virtual PC 2007 SP1. Pokud máte již existující Virtual PC disky, můžete je bez problémů přidat do Windows Virtual PC. Po spuštění je akorát nutné aktualizovat “Integration Components”

WinVPC_settings WinVPC

Pro instalaci Windows XP Mode je nutné stáhnout další instalační balíček – cca 450 MB, který nainstaluje nový vhd soubor s WindowsXP, instalace je opět provedena pomocí průvodce. Image Windows XP obsahuje Windows XP Professional SP3, Internet Explorer 6, 256MB RAM.
Aplikace, které mají být přístupné do fyzického systému se jednoduše nainstalují do virtuálních Windows XP, po instalaci se provede odhlášení a ukončení virtálního stroje. Aplikace jsou následně dostupné ve start menu fyzického systému Windows 7. Po spuštění virtualizované aplikace se na pozadí spustí Windows XP a pomocí protokolu RDP je přenášeno rozhraní aplikace.

WinVPC_StartAppWinVPC_RunningApp

Instalace Windows Virtual PC vyžaduje Windows 7 RC a podporu HW virtualizace Intel Virtualization Technology (Intel VT) nebo AMD Virtualization (AMD-V).

Další informace lze nalézt ve Windows Virtual PC Evaluation Guide - http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=62cd2e63-52f8-4cf5-a7d5-7abaab270451

Stránka určená Windows Virtual PC - http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/default.aspx

Technické zdroje budou zveřejněny na TechNet stránkách věnovaných virtualizaci - http://technet.microsoft.com/en-us/virtualization/default.aspx

Windows Virtual PC a Windows XP mode bude k dispozici zdarma pro Windows 7 Professional, Ultimate, Enterprise.

- Ondřej Výšek, Microsoft

Comments (16)

 1. marek says:

  bude Windows VPC schopne virtualizovat x64 system? treba server 2008 R2?

 2. Ondra Výšek says:

  Marek: prozatím se s tím nepočítá.

 3. Roman says:

  Nejede mi to,píše že je problem někde v biosu.

 4. Carlos says:

  Tak jsem zkoušel virtualizovat, mojí oblíbenou hru "Mafie" ale neúspěšně :/ MS ještě musí zapracovat na integraci HW ( grafi. karta…atd ) vím, není to jako Hyper-V, ale aspoň, že mužu používat můj starý skener, který mi pod W7 nejede 😉 Akorát musím skenovat z prostředí windows xp, a ne virtualizované aplikace :/ což je škoda, lze nějakým způsobem docílit, aby si XPM uměl připojit usb zařízení natrvalo???

  P.S. vím, je to odemne nefér, ale zas jsem vše stáhl z torrentu. Jako student, prostě némám možnost si předplatit tyto služby (MSDN…) Ještě jednou se omlouvám.

 5. KFL-MS says:

  Carlos> Stacilo pockat do uterka, ne? 🙂

 6. Carlos says:

  Jasný, že stačilo ;), ale mě jakožto fanouškovi bohužel ne 😉 vždy když tu čtu Vaše posty/topicy tak strašně moc závidím a tuto technologii jsem prostě musel vyzkoušet ! 🙂 už chci být na takové úrovni jako vy 😉 ale na to mám ještě x let. Moc se mi líbí jak se vše začíná zlepšovat… Jediné co můžu říci na závěr "Díky Vám všem za kvalitní novinky"

 7. Carlos says:

  Tak jsem si pročetl Váš velmi zajímavý článek, ale 12k doopravdy neseženu 😉 bohužel střední budu studovat ještě 2roky. Pak si najdu nějakou tu práci a rád si předplatím Technet… ale to koukám moc do daleka. Doopravdy výborně vysvětlené, tleskám 🙂

 8. trt says:

  a je neco podobneho jako virtualPC ale aby to zralo HyperV image ? protoze napr image mezi VirtualPC a VirtualServerem si mohu presunovat (v pripade nouze) ale HyperV image kdyz se neco jsem nahranej…

 9. Carlos says:

  Zdravím, tak jsem zjistil, že W7 RC1 se dá sehnat i v české mutaci 🙂 proto bych se rád zeptal, jestli si ji může obyčejný smrtelník nějak sehnat…? Bylo by to fajn, aspoň bych mohl otci dát na zkoušku W7 i na jeho počítač. Dík za každé info 😉

 10. Ondra Vysek says:

  Dobrý den,

  RC je oficiálně vydaná pouze v 5ti jazycích. Na české mutaci se intenzivně pracuje, jazykové balíčky budou k dispozici až s RTM

 11. Spacak says:

  ad Server 2008 R2 RC ve WVPC … myslím, že jste si tím jako společnost udělali vroubek u některých lidí, pro mě jako pro vývojáře je docela výhodné mít server virtuální a na něm služby jako IIS a SQL server nicméně protože WVPC server nerozjede a VPC 2007 na win7 taky nejede jsem nucen jít ke konkurenci 🙂 microsoft ani nenabízí žádnou jinou možnost jak tohoto dosáhnout a myslím že hodně lidí to minimálně naštve.

 12. miropo says:

  Je možné Windows Virtual PC ve Win 7 přidělit dodatečně operační paměť, nebo je nutno provést instalaci znovu? Při instalaci jsem možnost nastavení paměti RAM nepostřehl. Těch 256 MB mi připadá dost málo.  

 13. Radek says:

  Mám Virtualní stroj vytvořený v Virtual PC 2007, když jej spustím ve Virtual Machine ve Windows 7, tak mě nefunguje, USB, síťová karta a DVD ROM. A Virtoal PC 2007 zde nejede, dá se to nějak bezbolestně vyřešit, abych nemusel vytvářet virtulní machinu od začátku? Děkuji

 14. wasabi says:

  mám procesor intel core2duo T5500. na stránkách intelu jsem zjistil, že mi podporuje virtualizační technologii a v Intel® Processor Identification Utility mi to hlásí že ne, tak kde je pravda?

 15. Roman says:

  Zdravím. Hledám pro Windows 10 vhodny virtuáln PC, abych mohl testovat software. Víte kde a co mam hledat prosím ?

Skip to main content