Novinky v SBS 2008


Autor článku: Miroslav Knotek


Úvod


Small Business Server je komplexní serverové řešení pro malé společnosti, které si i u nás během řady let své existence našlo cestu do mnoha firem a organizací. Aktuálně je na trhu verze SBS 2008 a v tomto článku si popíšeme, jakých 10 hlavních novinek přináší ve srovnání s verzí předchozí.


1. SBS modernější


SBS 2008 je postaven na aktuálně nejnovějších verzích všech integrovaných technologií: • Windows Server 2008 Standard

 • Microsoft Exchange Server 2007 Standard

 • Windows SharePoint Services 3.0

 • Windows Server Update Services 3.0

 • Microsoft Forefront Security for Exchange Server

 • SQL Server 2008 Standard for Small Business (Pouze v edici Premium)

2. SBS výkonnější


SBS 2008 je nabízen výhradně v 64bitové verzi. Důvodem je možnost maximálního využití hardwarových možností dnešních serverů a také podpora běhu 64bitových aplikací jako je např. Microsoft Exchange Server 2007.


Výjimkou je druhý Windows Server 2008 Server v rámci Premium edice. U něj je možné zvolit, zda systém bude 32bitový nebo 64bitový.


3. SBS bezpečnější


Vylepšení v oblasti zabezpečení je celá řada, proto jen v bodech popíšeme ta nejdůležitější: • Windows Firewall je vždy zapnut, a to dokonce již během instalace SBS.

 • SBS 2008 obsahuje integrované antivirové řešení pro poštovní systém - Forefront for Exchange Server (licence je na 120 dní, pak je nutné její prodloužení).

 • V průběhu instalace je vytvořen nový správcovský účet a vestavěný účet administrátora je vypnut

 • POP3 konektor podporuje SSL

 • SBS je nyní podporován výhradně jako řešení s jedním síťovým rozhraním, které je připojeno do vnitřní sítě LAN. Celá LAN pak musí být chráněna dedikovaným firewallem.

4. SBS podporující vyšší produktivitu


Vylepšené webové rozhraní „Vzdálené webové pracoviště” umožňuje bezpečný a jednotný přístup odkudkoli k pracovnímu desktopu v kanceláři nebo ke službám SharePoint, Outlook Web Access atd. bez nutnosti dalšího ověřování.


Příkladem dalšího rozvoje směrem k vyšší produktivitě je také těsnější integrace se službami SharePoint nebo podpora nových Windows Mobile zařízení.


sbs1


Obrázek 1 Vzdálené webové pracoviště


5. SBS snadněji spravovatelný


SBS 2008 obsahuje inovované správcovské rozhraní, které mimo jiné umožňuje monitorování nejen samotného serveru, ale i jednotlivých stanic zařazených do domény SBS.


Nová konzola nabízí také mnoho nových průvodců, které umožňují pomocí několika málo kliků provést akce, které jsme dříve museli provádět pomocí mnohastránkového manuálního postupu. Např. přesun datového úložiště pro služby jako SharePoint nebo Exchange je dnes opravdu jednoduchou a rychlou záležitostí.


sbs2


Obrázek 2 Přesun dat pomocí SBS konzoly


6. SBS snadno nasaditelný


Instalátor SBS 2008 je nyní zjednodušen tak, že v podstatě nevyžaduje zadání žádných technických parametrů.


Dokončení konfigurace po instalaci je také maximálně ulehčeno a sada připravených průvodců Vám může pomoci například v těchto situacích:


· Vydání serverového digitálního certifikátu


· Konfigurace routeru/firewallu pro připojení k Internetu


· Pořízení internetové domény a konfigurace DNS


· Nastavení odesílání poštovních zpráv


sbs3


Obrázek 3 Průvodce zakoupením Internetové domény


7. SBS flexibilnější


Zatímco u předchozí verze byla celá řada funkcí zapnutá nebo vypnutá pro všechny uživatele, SBS 2008 je mnohem flexibilnější v nastavení např. těchto oblastí:


· Nastavení přesměrování složek uživatelského profilu je možné na úrovni uživatele.


· Je možné přesně určit, jaké typy souborů budou moci uživatelé ukládat na souborový server.


· Uživatel má možnost spravovat si svá mobilní zařízení sám pomocí Outlook Web Access.


· Správce si může detailněji určit jaké reporty, s jakými informacemi o stavu sítě SBS mu budou zobrazovány nebo zasílány elektronickou poštou.


8. SBS uživatelsky přívětivější


SBS 2008 podporuje klientský operační systém Windows Vista a plně využívá jeho nových funkcí pro co nejpohodlnější práci uživatele. Například si uživatel místo pamatování odkazů na Sharepoint, OWA může přidat do postranního panelu systému Windows miniaplikaci, která mu tyto služby jednoduše zpřístupní.


sbs4


Obrázek 4 SBS miniaplikace pro Windows Vista


9. SBS s flexibilnějším nákupem CALů


Nově s příchodem verze SBS 2008 máme možnost nakupovat CALy po jednom. Možnost nákupu v balíčcích 5 nebo 25 kusů, tak jak tomu bylo dříve, však zůstala také zachována.


10. SBS s lepší ochranou dat


Nový způsob zálohování na externí disk využívající technolologii VSS je mnohem rychlejší a umožňuje provést kompletní zálohu celého serveru v řádu minut. Důležitá je zde ale také informace, že Windows Backup již dále nepodporuje zálohování na pásková zařízení.

Comments (7)

 1. Dan Sýkora says:

  Rozumím tomu prosím dobře, že SBS 2008 nemá ISA server? To tedy znamená, že v síti musí být samostatný HW firewall? V SBS 2003 používáme dvě síťové karty, jak je popsáno v tomto řešení. To by tedy znamenalo, že nelze 2003 upgradovat na 2008. Můžete to prosím více rozvést, Děkuji.

 2. David Hojdar says:

  Dobrý den,

  mám otázku, na kterou jsem zatím nikde nenašel odpověď. Pokud nainstaluji sbs2008 a chtěl bych mít druhý server (premium) čistě databázový, tak jak mám ten druhý server nainstalovat?.

  Abych to vysvětlil – Existuje nějaká "Premium" instalace?, protože průvodce instlaci se mě na nic takového neptá a pokud bych si nainstaloval druhý server podobně jako provní, tak musím znovu zadávat doménu a nainstaluje se mi tam exchange a wsus a spousta dalšího, což nechci.

  Budu moc rád, když mi dopovíte nebo mě někam nasměrujete.

  Děkuji.

  D.

 3. kde je k sehnání tenhle zajímavý gadget "4 SBS"do postranního panelu? V seznamu oficiálních není a nějak ho nemůžu vygooglit 🙂

 4. Dobry den,

  je to zcela presne tak. SBS 2008 jiz neobsahuje ISA server, SBS 2008 je navrzen jako reseni s 1 sitovou kartou, ktera je pripojena do LAN. Upgrade ve smyslu in-place upgrade neni mozny i z cele rady jinych duvodu napr. 32bit vs 64bit. Kazdopadne migrace z SBS 2003 na SBS 2008 je nejen mozna, ale i podporovana a dobre zdokumentovana.

  S pozdravem

  Mirek Knotek

 5. Dobry den,

  odpoved je jednoducha, zadny zvlastni instalator zde neni. Prvni server se instaluje zcela stejne jako u SBS 2008 Standard, druhy server se jiz instaluje jako standardni operacni system + SQL. Samozrejme je zde nutne provest urcite konkretni kroky jako je napr. zacleneni do SBS domeny atd. Presny postup je uveden na Technetu zde http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc794696.aspx

  S pozdravem

  Mirek Knotek

 6. Dobry den,

  tato miniaplikace se na Vistach objevi automaticky pro pripojeni pocitace do SBS domeny pomoci http://connect

  Fyzicky ji najdete obvykle v cesta C:Program FilesWindows SidebarShared Gadgets.

  S pozdravem

  Mirek Knotek

 7. David Hojdar says:

  Dobrý den,

  na daný odkaz jsem již také přišel, jenže tam není žádná relevantní informace. Konkrátně http://technet.microsoft.com/cs-cz/library/cc794703.aspx říká zcela obecný popis s tím že konkrétní scénáře popisuje tento dokument. Ten tam ale nikde není ??? Tak že, mám origiální dvd s sbs2008 premium a nevím kde vzít medium pro ten druhý server. Prostě nevím kde je chyba. Pokud by tam bylo médium pro win2008 standard, tak není co řešit, ale když tam není? Poradíte?

  David Hojdar

Skip to main content