Máte starosti s licencemi? Pomůžeme vám s nimi!


Pro mnoho lidí je licenční politika společnosti Microsoft mírně řečeno poněkud nepřehledná. Ovšem ignorovat ji nelze, protože jistě víte, že v otázkách autorského práva jsme stejně „nazí“ jako před finančním úřadem. Není na autorech, aby nám prokazovali, že jsme licenční ujednání přestoupili. Důkazní povinnost – že jsme je přesně dodrželi – leží na nás, uživatelích softwaru. Takže žádné: co není zakázáno, je povoleno 🙁. Žádné dohady o tom, jak jsme licenční podmínky pochopili my – ale Jak je autor (v tomto případě Microsoft) myslel, to je ta správná otázka!


Jestli si ji spořádaně kladete (což byste měli, zejména pokud máte starost o použití softwaru v podniku „na triku“), určitě se vám přesto stává, že na ni nenacházíte jasnou odpověď úplně snadno. Mezi námi, ono se není čemu divit. Studuji licence společnosti Microsoft nepřetržitě už 18 let, a přestože jsem postupně nabyla skutečného přesvědčení, že hlavní myšlenkou, kterou mají v hlavě tvůrci licencí z Redmondu, je konzistence a jednoduchost, jaksi se jim to pořád poněkud vymyká z ruky, že? Ale představte si, jak by to asi vypadlo, kdybyste se pokusili sestavit licenční dokument z politik tolika firem, kolik byste jich museli dát dohromady, aby pokryly stejné portfolio jako Microsoft a ještě vytvořily modely pořizování softwaru vyhovující tak širokému spektru zákazníků… Jsem si téměř jista, že to, co by nám zůstalo v rukou, by bylo ještě šílenější než to, co v nich držíme teď, když se začteme do populárních dokumentů, které licence souhrnně popisují.


Jak zjistit (nejlépe předem) jaké jsou podmínky


Na webu přeci! To není asi velké překvapení. Ale přesto to není úplně triviální. Produkty Microsoft se dodávají jako  • tzv. OEM licence (některé produkty) – tj. ty, které s hardwarem dodá přímo jeho výrobce

  • tzv. FPP – čili tradiční krabice se softwarem

  • a multilicence (v podniku se nejčastěji setkáte s nimi, protože jsou levnější a lze je správně kombinovat a dopřát si tak multilicenci, i když máte třeba jen dva počítače)

Všechny mají svoje licenční smlouvy, které říkají, jaká práva k jejich použití nám autor poskytnul. POZOR: licenční smlouvy s přesným popisem práv mají i produkty, které jsou ke stažení zdarma (třeba SQL Server Express nebo testovací verze). A trestné a citelně trestatelné je i nedodržení těchto podmínek, přestože si mnozí myslí, že u bezplatného softwaru o ni nejde.


Licenční smlouva je to, co na vás vyskočí na konci nebo v průběhu instalace v podobě okénka, na jehož konci kliknutí odsouhlasíte, že těmito podmínkami se budete při užívaní softwaru řídit. A ruku na srdce: kolikrát jste se do něj začetli před poklepáním na I Agree?


Pokud se teď ježíte a namítáte, že v okamžiku instalace už je na takové věci pozdě, že byste chtěli vědět, jak je to s licencemi ve chvíli, kdy se rozhodujete a produkty si teprve vybíráte, tak mám pro vás hned dvě cesty.  1. Najděte si hodně schopného dodavatele softwaru, který ty licenční smlouvy čte (a to pořádně a pečlivě) a je schopen vás s jejich podmínkami seznámit, když se rozhodujete.

  2. Nebo si je čtěte sami (na tom není přece nic špatného)! A k tomu se vám asi bude hodit informace, kde je najdete dřív, než na instalační obrazovce.

Produkty OEM (předinstalované na hw) a krabice mají své licenční smlouvy téměř všechny dostupné tady


Multilicenční nákupy se řídí hned třemi závaznými dokumenty: příslušnou smlouvou (Open License, Open Value, Select, Enterprise Agreement), kvartálně vydávanými Užívacími právy pro produkty Microsoft (Product Use Rights) a měsíčně aktualizovaným Seznamem produktů (Product List), což je překvapivě dnes už 130stránkový dokument, který krom prostého seznamu, co všechno se dá v multilicenci koupit, obsahuje velmi podrobné informace o tom, co je součástí jaké licence a práv na Software Assurance.


Jak již bylo řečeno v úvodu, je v zájmu každého uživatele (a zejména pak těch, kteří mají starost o software v pracovních smlouvách), aby věděli přesně a správně, co se softwarem mohou a nemohou činit a jaké licence k tomu potřebují zakoupit, protože pro autorské právo platí snad ještě více než v právu trestním, že neznalost neomlouvá.


TechNet Flash a licence


Protože ovšem ne každý „ajťák“ měl to „potěšení“ věnovat licencím podstatnou část svého života a mnozí z vás na tom nezačnou nic měnit ani po přečtení shora uvedeného varování, podává vám TechNet flash tuto pomocnou ruku: Podobně jako v loňském roce, pokusíme se v každém vydání objasnit jedno větší téma z oblasti licenční politiky formou stravitelnější, než činí právní jazyk licenčního ujednání, a vylepšenou o to, že my skutečně věnujeme veliké úsilí tomu, abychom se u všech sporných či nepřehledných pasáží dobrali až co nejblíže k tomu „jak to ten Microsoft vlastně myslel“ – a i o tyto informace získané čilou noční mailovou korespondencí do oddělení WorldWide Licensing and Pricing, které v redmondském campusu zabírá jednu slušně velkou budovu – se s vámi budeme dělit.Někdy totiž mají cenu zlata – a to jak doslova (o peníze jde až v první řadě, že), tak obrazně (Licenční dopisovatel našeho TechNet Flash, tuzemský DAQUAS je za svou práci s licencemi držitelem již několika celosvětových ocenění mezi všemi partnery společnosti Microsoft).


Co nabízíme?


Na tomto místě najdete trvale rozcestník vedoucí k informacím, článkům, webcastům atd., které jsme licencím již věnovali. Každý měsíc k nim přibude alespoň jeden další. O čem budou, můžete ovlivnit i vy, pokud napíšete, jaký problém vás zvláště trápí či co vám nikdy nebylo jasné, co jste už slyšeli třikrát a pokaždé jinak, co se vám zdá naprosto neuvěřitelné a nepochopitelné. TechNet Flash není od toho, aby řešil konkrétní problémy a scénáře, od toho jsou – jak už bylo shora řečeno – specializovaní a odpovědní partneři, aby vám s tím pomohli. Ovšem berte na vědomí, že za správné použití licencí i těch informací, kterých se vám dostane, nakonec ručíte jedině vy sami. Partner vám poskytne své konzultační služby, jestli jeho vědomostem budete důvěřovat a jestli se podle jeho rad zachováte, to už je jen na vás. Nicméně vaše náměty a dotazy nám pomohou vybírat z bohaté licenční problematiky ty pasáže, které jsou zrovna nejvíce v kurzu. Ptát a komentovat můžete na stránce rozcestníku.


Software bez licenčních podmínek prakticky ani de iure neexistuje (mezi námi text licence GNU je taky poctivých 30tisíc znaků…), tak se smiřme s tím, že stejně, jako je dobré občas si zajít na školení o produktech, tak se vyplatí přinejmenším semtam zjistit, jestli nestojíme  už více než jen jednou nohou v problémech kvůli ignoranci licenčních pravidel. My vám v tom můžeme pomoci.


- Darina Vodrážková, MCP
DAQUAS, Microsoft Gold Certified Partner, Licensing Solutions competency

Skip to main content