EBS2008: Kompletní menu pro firemní IT infrastrukturu


Autor: Jan Pilař, KPCS


ebs


Tak by se dal nazvat zcela nový produkt zařazený do portfolia serverových operačních systémů společnosti Microsoft. Novinka nese název Windows Essential Business Server 2008 (EBS) a v tomto článku bych Vám rád popsal jeho hlavní přednosti, vlastnosti a výhody, které s sebou přináší.


Komu je EBS určeno?


To je asi základní otázka, kterou si pokládá IT manager nebo administrátor při pohledu na nový produkt. V minulosti bylo na výběr ze dvou možností, buď jste byli firma do 75 uživatelů či zařízení a mohli jste využít všech výhod Small Business Server nebo jste rovnou implementovali „velký“ Windows Server. Mezi těmito stupni byla z pohledu zákazníků až moc velká „díra“, a proto se Microsoft rozhodl uvést na trh mezistupeň právě v podobě Essential Business Serveru 2008. Jak je tedy patrné, produkt je směřován pro firmy od 25 do 300 uživatelů či zařízení a na rozdíl od Small Business Serveru je určen pro společnosti se zajištěným IT oddělením. Stejně jako SBS i EBS přichází na trh ve dvou edicích, a to Essential Business Server 2008 Standard a Essential Business Server Premium. Rozdíl mezi edicemi je v přítomnosti SQL Serveru 2008 Standard v edici Premium. Co EBS obsahuje, můžete názorně vidět níže.


ebs_srv


Co do architektury je EBS nabízen pouze jako x64bit. Pozorný čtenář již teď tuší zásadní rozdíl oproti Small Business Serveru či velkém Windows Server 2008. Pro nasazení EBS je potřeba mít čtyři servery. Jedná se tedy o multi-serverový produkt. Výhody jsou pak nasnadě, rozložení zátěže, jednoduché licencování, centrální správa, ale nepředbíhejme.


Nasazení a instalace


Nasazení EBS do firemní infrastruktury je zcela odlišné, než na jaké byli zákazníci Microsoftu dodnes zvyklí. EBS má velice striktní způsob instalace, kdy administrátor je přesně veden dialogy a průvodci ke zdárnému cíli. Krokem číslo jedna není vložení DVD do mechaniky a projití pár dialogy pro instalaci, nýbrž za pomoci analyzujícího programu (vždy) nebo ještě přípravného programu (pokud již existuje Active Directory infrastruktura) sesbírat a uložit data o síti a stávajícím serverovém řešení. Výsledky lze uložit např. na USB klíčenku v podobě souboru .xml nebo uložit přímo do Active Directory. Instalátor pak Active Directory po použití těchto informací vyčistí. Bez této analýzy vám nebude umožněno EBS začít instalovat. Následuje postupná instalace Management serveru, Messaging Serveru a Security Serveru. Důležitou novinkou je nutnost dodržet proces instalace. Například není možné začít instalovat Security Server bez úspěšné instalace Messaging a Management Serveru. Instalaci taktéž není možno přerušit tlačítkem „Storno“. Poté začínáte instalovat daný server znovu. Jak již bylo vyřčeno, pokud se některý ze serverů nenainstaluje korektně, nelze pokračovat. Instalační proces je vždy složen ze dvou částí. První částí je sběr informací pro instalaci a druhou částí je přehled nad jednotlivými kroky samotné instalace. Pokud je některý z kroků neúspěšný, EBS vám dá přesné informace, proč daná chyba vznikla a jak ji odstranit. Nemusíte tak zdlouhavě dohledávat, co se mohlo přihodit. Na tomto místě je ještě třeba podotknout, že ač je EBS plně x64bitové toto neplatí v případě čtvrtého serveru s SQL Server 2008 v edici Premium. SQL Server můžete provozovat ve 32bitové architektuře na 32bitovém Windows Server 2008 nebo naopak. Rozhodnutí je plně na Vás.


Jedna konzole pro správu


EBS stejně jako SBS přináší jednotnou administrační konzolu pro správu celého serverového prostředí napříč EBS. Tato konzole zahrnuje všechny strategické oblasti pro správu:  • Sledování zdraví serverů i klientských počítačů

  • Sledování zabezpečení sítě i pošty

  • Správa serverů a stanic

  • Správa uživatelských účtů a skupin

  • Správa licencí

  • Správa systémových aplikací

  • Správa Business aplikací

ebs_kon


Konzole je rozdělena do tří oblastí. Záložky, pomocí kterých vybíráte konkrétní oblast, jíž chcete spravovat či v daný moment monitorovat. Pod záložkami pak detailní informace o Vámi vybrané oblasti a v pravém sloupci nejčastější akce pro správu. Tato konzola je dostupná na všech serverech napříč EBS a její síla je v řešení „vše v jednom okně“, a to hlavní, je plně přizpůsobitelná. Tvůrci software například mají možnost dodávat vlastní záložky do této konzole a poskytnout svým zákazníkům pohodlnější správu svých produktů. Kdo potřebuje k práci původní MMC konzole a snap-in samozřejmě může používat. EBS administrační konzole je nadstavbou, nikoliv náhradou.


Konfigurace podle doporučených postupů


Essential Business Server 2008 je po instalaci předkofigurován podle tzv. best practices, aneb ta nejlepší doporučení. A jak to vypadá v praxi? Kupříkladu Active Directory je automaticky nainstalována na dva servery (management a messaging) se zajištěnou replikací. Poštovní Exchange Server 2007 je nainstalován na samostatném serveru, ale jako edge role je zároveň nainstalován na Security serveru. Díky tomu je bezpečnost elektronické pošty a anti-spam řešen ještě dříve, než e-mail dorazil na poštovní server. Díky tomu není zbytečně zatěžován, ale hlavně zůstává neohrožen. Zákazník tímto získává transparentní, komplexní a bezpečné řešení.


Licencování


Výhody tohoto serverového produktu nejsou jen čistě technického charakteru, ale může se pochlubit jednoduchým systémem licencování. Stejně jako Small Business Server 2008 i Essential Business Server 2008 používá systém jednotných CAL licencí. CAL licence je přístupová licence pro klienty či zařízení a za normálních podmínek se pro každý serverový produkt pořizují zvlášť CAL licence. Tedy CAL pro Exchange, CAL pro Windows Server 2008, CAL pro System Center atd. V případě EBS se CAL licence dělí pouze do dvou druhů, a to podle zakoupené edice Standard nebo Premium. Ovšem pozor, tyto CAL licence lze kombinovat. Pokud například máte zakoupenou Premium edici, ale pouze pět uživatelů nebo zařízení využívá databázový server pak potřebujete 5 Premium CAL licencí. Zbytek je možno licencovat Standard CALy. V rámci těchto CAL licencí pak máte pokryto vše co EBS poskytuje a není již potřeba nic dokupovat. Jednoduché a výhodné.


Shrnutí


Windows Essential Business Server 2008 nabízí zákazníkům mid-size business segmentu využití nejmodernějších serverových technologií, které by jinak byly technicky či finančně méně dostupné. Jako přidanou hodnotu poskytuje snadné licencování, pohodlnou centrální správu a předpřipravená řešení konfigurace jednotlivých částí EBS.


Další zdroje


Oficiální stránky produktu (CZ) http://www.microsoft.com/cze/windowsserver2008/ebs/default.mspx
Oficiální stránky produktu (EN) http://www.microsoft.com/ebs/en/us/default.aspx
Oficiální blog EBS teamu (EN) http://blogs.technet.com/essentialbusinessserver/default.aspx
TRIAL ke stažení http://www.microsoft.com/ebs/en/us/trial-software.aspx

Comments (0)

Skip to main content