Windows 7: VHD boot a rychlost VHD


V návaznosti na Technet konferenci bych vám rád předal několik vcelku zajímavých informací, které se týkají formátu VHD, který Microsoft hojně využívá nejenom v rámci virtualizace hardware. VHD formát můžete například také najít, pokud provedete kompletní zálohu Windows Vista / Server 2008. Nicméně v poslední době začíná být velmi aktuální téma a tím je instalace fyzického operačního systému do VHD. Osobně si myslím, že jde o vcelku převratnou možnost instalace, distribuce a správy aktualizací operačních systémů, které jsou fyzicky instalované na počítače – a nezáleží na tom, zdali jde o notebook, klasický počítač či server.


Jak tedy na instalaci operačního systému do souboru VHD. Tím nejjednodušším postupem je pravděpodobně vytvoření VHD, následné připojení a instalace. Pojďme se na tento postup podívat: 1. Zapneme počítač a zvolíme boot z instalačního média (DVD, USB,…) – věřím, že tento krok je uvedený jako „formalita“ 🙂

 2. Zvolíme jazyk, který chceme instalovat a další jazykové nastavení a pokračujeme v instalaci, dle instrukcí průvodce až do chvíle, kdy volíme na jaké diskové jednotky instalovat.
  clip_image002

 3. V tuto chvíli stiskneme kombinaci kláves SHIFT+F10 a otevře se příkazová řádka, kde následně spustíme příkaz DISKPART

 4. Pokud budete vytvářet VHD soubor na již existující partition, přejděte na bod 6

 5. Pokud vytváříme vhd soubor na partition, která je prázdná, je nutné před vytvořením souboru partition naformátovat,…

  1. zadáme příkaz „list disk“, díky kterému se zobrazí připojené fyzické disky – informace „Disk ###“

  2. Zvolíme disk, který chceme naformátovat, a kde chceme vytvořit vhd soubor – „select disk 0

  3. Vzhledem k tomu, že disk prozatím není naformátován, je nutné vytvořit partition – „create partition primary

  4. Následně provést formát – „format fs=ntfs quick

  5. Nastavení nové partition jako aktivní a přiřazení písmenka

   1. active

   2. assign
    clip_image004

 6. V tuto chvíli máme připravený disk a můžeme vytvořit VHD soubor

  1. Příkazem „create vdisk file=c:\filename.vhd maximum=30000“ vytvoříme vhd soubor v kořenovém adresáři disku C:, který se bude jmenovat „filename.vhd“ a jeho velikost bude 30GB. Oba tyto parametry, tedy file a maximum jsou povinné.

  2. Příkazem „select vdisk file=c:\filename.vhd“ vybereme vhd soubor, se kterým budeme pracovat

  3. A nakonec je nutné vhd soubor připojit pomocí příkazu „attach vdisk
   clip_image006

 7. Nyní se můžeme vrátit do průvodce instalací, provést aktualizaci informací o pevných discích. Zobrazí se připojený virtuální disk, který je prázdný. Tento disk zvolíme pro instalaci a pokračujeme v běžné instalaci tlačítkem „Další“
  clip_image008

Důležité je podotknout, že v dnešní době mohou být do vhd souboru instalovány operační systémy Windows 7 a Windows Server 2008 R2. S podporou Windows Server 2008 RTM a Windows Vista se počítá v následujících SP.


Jak je to z výkonností VHD souboru


Tyto otázky slýchám velice často, nedalo, provedl jsem několik výkonnostních testů za použití nástroje iometer (iometer.org). Testování probíhalo na notebooku Lenovo X300, 2GB RAM, 60GB SATA disk, Intel Centrino Core2 duo a desktopu Dell Precision 390, 8GB RAM, 250GB SATAII (vytvořena 60GB partition), Intel Core2 Quad. Testovány byly 2 scénáře: • Instalace Windows 7 64bit na čistě formátovaný disk, instalace OS bez modifikací

 • Instalace Windows 7 64bit na čistě formátovaný disk, následně vytvořen vhd soubor o pevné velikosti 60GB, instalace OS bez modifikací

Nutno podotknout, že nástroj iometer pro svůj test zaplní veškerý volný prostor jediným souborem, ve kterém jsou prováděny testy – z tohoto důvodu nebyl testovaný „expandable vhd“. Po instalaci OS byl spuštěn iometer s následující kombinací parametrů (celkem 18 testů):


Kombinace velikostí bloků, které byly testovány • 4K, 64K, 1M bloky

Kombinace poměru čtení a zápisu • 67%read/33%write

 • 100%read/0%write

 • 0%read/100%write

Kombinace poměru sekvenčního a náhodného čtení • 0%random/100%sequential

 • 100%random/0%sequential

Při testu bylo použito identického nastavení u obou typů instalací a bylo použito Win32 API pro přístup na disk s vypnutou cache (cache off)


1. IO per second – počet IO operací vykonaných za vteřinu


image 

..u testů označených (*10), byla desetinná čárka posunuta vlevo pro možnost srovnání hodnot


2. MB per second – datová propustnost v MB za vteřinu


image 


3. % vytížení CPU


image 


5. Procentuální porovnání naměřených hodnot
image


Co závěrem. V některých případech se jeví VHD jako rychlejší ve srovnání s fyzickým diskem, což je způsobeno především pevnou alokací diskového prostoru jediným souborem, kde následně interní struktura VHD umožňuje dosáhnout lepších výsledků. Při srovnání naměřených hodnot lze konstatovat, že výkonnostní rozdíly mezi fyzickým diskem a VHD nejsou (cca 1,6% zpomalení oproti stejným operacím na fyzickém disku), nicméně tento vyrovnaný výkon je vykoupen jistou zátěží CPU (cca1,4% vyšší zátěž oproti stejným operacím na fyzickém disku).- Ondřej Výšek (Microsoft)

Comments (12)
 1. Robert Stuczynski says:

  This screens are too small 🙁 Could you send bigger?

 2. KFL-MS says:

  Robert> Done.

 3. Robert Stuczynski says:

  Interesting results.

  Could you check real time booting from VHD and physical disk.

  On my new Dell E6500 with fast disk (7200rpm) system boot:

  – 50 sec from physical disk

  – 170 sec from VHD

  It is more then 1% ;P

 4. Ondrej Vysek says:

  the percentage in the charts is AVERAGE – as you can see from the charts sometimes is difference biger! this is lab situation, you only sometimes gets 100%read,… btw which build are you using – there is a lot of changes from beta – build 7000

 5. Robert Stuczynski says:

  I have 7000. I am in beta program (on connect). Newest not available officialy ;(

  Do you put your booting time: physical vs VHD?

 6. .:: jimi ::. says:

  no, akorat, ze pokud chces vytvorit 30GB .vhd fajl, tak nemuzes zadavat 30000MB, ale 30720MB.

 7. mp says:

  nejsou v tech grafech naopak popisky systemu? moc se mi nezda, ze by notebookovy disk by o tolik rychlejsi.

 8. Anonymous says:

  Windows 7 i Windows Server 2008 R2 dostarczają nową możliwość instalcji systemu. Instalacja systemu na

 9. Rado says:

  mam otazku, ani nie tak o rychlosti ale o "recovery", ako obnovim – nahradim poskodeny subor v adresari windows ked nechce nastartovat win ?

  ked su subory ulozene priamo na disku a koli vadnym sektorom disku sa nejake subory poskodia – nevie nastartovat windows – viem to pripojit do ineho pc a nejak tam nahrat nove subory, win nastartuje spravim zalohu a vymenim disk.

  Ale co s VHD ? ako sa do neho dostanem kedze bude na disku poskodeny prave tento jeden velky vhd subor ?

 10. co když se rozhodnu přenést win7 z vhd na fyzickou partition, je na to nějaký rozumný postup?

 11. rastakajakwanna says:

  Tak jsem prave zkousel tento postup a skoncil jsem u bodu 6.1 – Kde mi DISKPART oznamil neco v tom smyslu, ze jednotka neni pripravena a doslo k chybe.

  Nejdrive jsem to zkousel se zvlast vytvorenou partition, ale kdyz se mi to nevedlo, usoudil jsem, ze nemuzu kombinovat prikazovy radek s grafickym partition managerem instalatoru… Postupoval jsem tedy naprosto presne dle vyse uvedeneho a stejna hlaska… Nemluve o tom, ze uz jsem se vztekal, protoze si prikazovy radek nehodlal zapamatovat vic jak par prikazu a o doplnovani TABem jsem si mohl nechat zdat.

  Zatim jsem si to chtel zkusit, protoze by mi to ulehcilo preinstalace uceben, ale nemam prilis chut a cas se s tim prat… Predpokladam, ze pokud si predpripravim partition, mohlo by to fungovat, ze?

  Btw, odpoved na dotazy uzivatelu Masa  a rado by me take velice zajimala. Bez reseni je to jen moznost pro nadsence bez radneho vyuziti v provozu.

 12. petrpan says:

  mám dotaz, který ještě nepadl -jak přenést hotový *.vhd na jiný PC – nakopírovat jasný ,ale abych z něho mohl bootovat

Comments are closed.

Skip to main content