Co by nemělo uniknout vaší pozornosti v Internet Exploreru 8


Autor: Lukáš Křovák, Microsoft


Internet Explorer 8 (IE8) je nejnovější verzí světově nejpoužívanějšího webového prohlížeče. Cílem při jeho návrhu bylo zaměřit se na skutečné činnosti, které uživatelé běžně dělají a tyto činnosti co nejvíce optimalizovat nebo usnadnit. Kromě těchto novinek pro vlastní práci přichází IE8 také s mnoha vylepšeními v oblasti bezpečnosti nebo správy prohlížeče v IT prostředí. Tento článek shrnuje nejzajímavější novinky, které by neměly uniknout vaší pozornosti.Co lidé ve svém prohlížeči nejčastěji dělají?


Prostě hledají informace. A protože s hledáním jsou nutně spojené činnosti, které lze bez problému nazvat neefektivní, přichází IE8 s mnoha novinkami právě v této oblasti. Nemá smysl vést diskuze o tom, zda-li se stránka v jednom prohlížeči načítá o několik milisekund rychleji nebo pomaleji. Má smysl se věnovat tomu, jaké činnosti a další navazující úkony uživatelé dělají a jak tyto činnosti co nejvíce zkrátit. Mezi některé novinky, které umožňují uživateli se dostat ke kýženým informacím rychleji patří:


1. Chytrý adresní řádek (Smart Address Bar). Při zadání textu do adresního řádku se automaticky začne prohledávat historie, oblíbené položky a v případě, že daný text (URL) je součástí jak historie, tak oblíbených položek, vypíše se pouze jednou.


2. Integrované vyhledávání s možností rychle měnit poskytovatele vyhledávání, vizuální vyhledávání a našeptávání. Ne na všechno se hodí univerzální vyhledávač, jako je Live Search, Google nebo Seznam.image V mnoha případech je lepší hledat přímo v konkrétní databázi nebo na konkrétním serveru. Přidání nového poskytovatele zabere pouze chvíli času, následné využití pak může ušetřit několik minut nebo hodin za rok. Kromě toho IE8 přináší možnost vizuálního vyhledávání a našeptávání, takže lze získat výsledky vyhledávání hned po zadání konkrétního slova a vyhledávání dále upřesňovat.


3. Akcelerátory. Jak již samotný název napovídá, jedná se o urychlovač, nikoliv však jaderných částic, ale uživatelovy činnosti. Návštěvník stránky hledá konkrétní informace, ale velmi často naráží na skutečnost, že potřebuje dodatečnou informaci, jako je například mapa, definice pojmu, cena, obrázek apod. Tuto informaci však nemůže na dané stránce najít. Následně nastupuje do akce kopírování, otevírání nové záložky, zadávání požadované adresy, vložení hledaného řetězce, čekání na zobrazení výsledků, jejich analýza a výběr vhodného výsledku a pak návrat k původní stránce, kde to všechno začalo. Mezitím většinou ztratí kontext nebo je zaujat jiným, „zajímavějším” obsahem a návrat na původní stránku si opět vyžádá nějaké ty sekundy času navíc. Akcelerátory však umožňují tyto dodatečné informace zobrazit přímo na stránce tak, abychom nebyli nuceni ji opustit a opět se vracet. Běžné činnosti se tak dají zredukovat ze 7 kliknutí myší a psaní textu na pouhé 3, bez nutnosti zadávání textu.


4. Oblasti Web Slice. Uživatelé, kteří opakovaně sledují některé informační servery mohou využít další novinku, tzv. oblasti Web Slice. Každý uživatel si přidá vlastní oblasti zájmu tak, aby nemusel opakovaně chodit na daný server. Jedná se vlastně o obdobu RSS kanálů s možností jejich rychlého zobrazení a pravidelné aktualizace ze strany vydavatele.


5. Barevné skupiny záložek. Většina stránek neobsahuje veškeré informace, které požadujeme. Musíme tak otevírat další stránky a zobrazovat dodatečné informace. V případě, že nám nepomůže akcelerátor a musíme novou stránku otevřít, IE8 nám zobrazí novou stránku včetně té výchozí v jiné barvě. Následně máme jednoduchý přehled o tom, které záložky jsou navzájem provázané. Po jejich projití můžeme tyto barevně odlišené záložky zavřít a vrátit se k dalšímu obsahu, který nás zajímá.Je bezpečnost Internet Exploreru v centru pozornosti společnosti Microsoft?


S rostoucím využitím internetu a jeho možností roste úměrně i počet útoků z této oblasti. Zamezit všem potenciálním hrozbám je požadovaný stav, který však naráží na omezení na straně uživatelů. Rizika jsou typu technologického, plynoucí z požadavku na nějakou pokročilou funkcionalitu, nebo vyplývající z nedostatečné znalosti uživatele či jeho nedbalosti. IE8 přináší mnohá bezpečnostní vylepšení, mezi která patří:


1. InPrivate Browsing a Filtering. Speciální mód, který zamezuje serverům ve sběru informací o uživateli a nezanechává informace v počítači. Díky tomu je znemožněno zneužití jinými uživateli stejného počítače.


2. SmartScreen Filter. Vylepšený phishingový filtr, který prověřuje strukturu URL adresy a ověřujeimage navštívenou stránku proti databázi reportovaných stránek obsahujících nežádoucí software.


3. ClickJacking ochrana. Vývojář stránky může přidat do stránky značku, která informuje IE8 o tom, že není dovoleno otevřít nové okno s původně zadanými uživatelskými daty, jako je přihlašovací jméno a heslo.


4. Cross-site scripting (XSS) filter. IE8 obsahuje XSS filter, který je schopný detekovat útoky XSS typu 1 (reflection).


5. Data Execution Prevention (DEP). DEP, který je automaticky zapnut ve Windows Vista SP1, zamezuje zápisu určitým typům kódu do paměti počítače.


6. Zvýraznění domény v adresním řádku. Při návštěvě libovolné stránky je zvýrazněna doména prvního a druhého řádu tak, aby uživatel mohl rozpoznat případný phishing.


7. Per-site a per-user ActiveX. Možnost pro IT správce a uživatele určit, které stránky mohou používat konkrétní ActiveX prvky a možnost instalovat ActiveX prvky pouze pro konkrétního uživatele bez ohrožení ostatních uživatelů stejného počítače.Je Internet Explorer vhodný prohlížeč pro firmu nebo organizaci?


Prohlížeč se stává čím dál tím důležitější firemní aplikací. Zobrazuje informace z jiných aplikací nebo datových zdrojů, uživatelé ho používají pro vyhledávání informací potřebných k práci. Internet Explorer 7 patří k nejlépe spravovatelným a nasaditelným prohlížečům, s kompletní sadou nástrojů pro jeho přizpůsobení si vlastním požadavkům (IEAK), hromadné nasazení (SMS/SCMS), vynucení bezpečnosti a zajištění správy pomocí skupinových politik a jeho aktualizace prostřednictvím služby WSUS. Internet Explorer 8 přidává k těmto nástrojům ještě další novinky:


1. Nové skupinové politiky. Více než 100 nových skupinových politik umožňuje přizpůsobit si prohlížeče IE8 požadavkům konkrétní organizace nebo firmy. Celkem je v IE8 k dispozici 1300 skupinových politik.


2. Správa a aktualizace prohlížeče přes Active Directory, Windows Server Update Services, System Center Configuration Manager, Windows Update a Automatic Update. Stejně jako jiné produkty společnosti Microsoft i IE8 lze spravovat stejnými nástroji a službami, které jsou dostupné a používané v mnoha firmách a organizacích.


3. Samostatná nebo slipstream instalace nové verze prohlížeče. Firmy a organizace si mohou podle své potřeby vybrat, zda budou integrovat novou verzi prohlížeče do obrazů disků (image) nebo zda využijí možnosti instalace IE jako samostatné aplikace. U systému Windows Vista je integrace do obrazu disku velmi jednoduchá s možností přidání všech dostupných updatů. image


4. Zjednodušený Internet Explorer Administration Kit (IEAK). IEAK pomáhá IT odborníkům přizpůsobit si IE8 vlastním požadavkům od jeho nasazení po přidání oblíbených položek a akcelerátorů.


5. Možnost využití placené podpory pro velké organizace a firmy. Stejně jako pro jiné produkty  společnosti Microsoft, například Windows Server nebo SQL Server, i pro IE8 je dostupná placená podpora formou Premier Support. Organizace, které narazí na některé problémy nebo mají specifické požadavky mohou využít této služby a zajistit si požadovaný výsledek.

Comments (0)

Skip to main content