MVP není certifikace!


:: Autor: Tomáš Kosán (MVP Lead, Microsoft) ::Zkratkami to začíná
MCTS, MCITP, MCPD, MCDST, MCLC, MCSA, MCSE, MCDBA, MCT, MCAD, MCSD, MOS, MCT.................MVP...................ztrácíte se? Já rozhodně ano. Výše uvedený sáhodlouhý seznam zkratek (pravidelní čtenáři TechNet blogu se o fenoménu zkratek v Microsoftu mohli již dříve dočíst v naší rubrice „Co IT-týden dal“) je výčet aktuálně dostupných certifikací, které společnosti Microsoft nabízí (legendy k jednotlivým certifikacím jsou dostupné v přehledné formě zde. Já však mám v plánu se rozepsat o zkratce poslední, z obou stran důsledně oddělené tečkami.


MVP je zkratka programu Microsoft Most Valuable Professional a na začátku si řekněme, že se nejedná o žádnou certifikaci. Toto je skutečně zásadní rozdíl, a proto si jej dovolím ještě jednou zdůraznit:


MVP program není certifikace!!!! Jedná se o formu ocenění nejaktivnějším lidem v IT komunitě!Certifikace x ocenění
Pamatuji si, jak můj kolega Karel Florian (blogující zde pod přezdívkou KFL) asi dva měsíce v kuse neustále studoval chytrou příručku na téma Windows Server 2008 a následně absolvoval ne zrovna jednoduchý test, aby jeho absolvováním získal certifikaci na tento produkt a mohl fundovaně přednášet na Serverovém Launchi (jistě si pamatujete na Serveronauty) a radit lidem stran naší nové serverové technologie. Podobné úsilí, mnohdy podpořené finanční investicí, je typické pro získání všech dalších certifikací.


Na druhou stranu ocenění Most Valuable Professional je něco, co si za peníze koupit rozhodně nelze. Kdyby ano, nejezdil bych do práce městskou hromadnou dopravou. MVP je ocenění i za to, že si pro práci dokážete ještě sednout k počítači a odpovídat lidem na diskuzních skupinách/fórech, napsat nějaký zajímavý technický článek na blog, či pro nějaký odborný portál/časopis. Zadarmo. Konkrétně řečeno, MVP, kteří přednáší na akcích sdružení Windows User Group (http://www.wug.cz, http://www.wug.sk), či na vývojářských akcích Altairis (http://akce.altairis.cz), píší články pro TechNet web a TechNet blog, zodpovídají vaše dotazy na diskuzních skupinách microsoft.public.cs..., či diskuzních fórech (pro IT odborníky) a (pro vývojáře) tyto věci dělají dobrovolně a nikoli za úplatu. Vyjmenoval jsem povětšinou zdroje Microsoftu, neboť kdybych měl jmenovat hlavní aktivity každého ze členů MVP programu (jejich aktuální seznam), byl by to článek složený ze samých odkazů.


O čem je MVP
MVP program proto nelze srovnávat s certifikacemi, které může získat každý, kdo se na ně připraví a zaplatí cenu za zkoušku (potažmo za přípravné školení a kurzy).
MVP je synonymem technologického nadšence, který danou technologii zná skutečně velmi dobře. Můžete namítnout, že takových nadšenců je kolem vás dosti, ale kolik z těchto nadšenců sdílí své znalosti s ostatními na webech, blozích, fórech, přednáškách uživatelských skupin, či jiných akcích?


Proto vzniklo v roce 1996 v Microsoftu toto ocenění, do Češtiny volně přeloženo jako „Nejhodnotnější /neužitečnější profesionál“ – ocenění lidem, kteří ve svém volném čase pomáhají druhým.


Ze života MVP
MVP jsou nezávislí lidé na Microsoftu, kteří mají možnost být v přímém kontaktu s vývojáři  (zástupci) jednotlivých produktů a technologií (např. Windows, Visual Studio a další). MVP mají možnost testovat produkty Microsoftu v raných stádiích vývoje, posílat své připomínky, reportovat bugy, poskytovat zpětnou vazbu.  MVP jsou ambasadory IT komunity/zákazníků a reprezentují jejich názory, či zkušenosti. Taková zpětná vazba pomáhá Microsoftu při zjišťování reakcí trhu na jednotlivé produkty a technologie.
MVP se mohou zúčastnit celosvětové konference pro ně pořádané pod názvem MVP Summit, kde mají jedinečnou možnost se osobně setkat a popovídat si s lidmi jako Mark Russinovich, Anders Hejlsberg a dalšími,  jež si říkají Technical Fellows, dále se zde potkají s produktovými zástupci, vývojovými týmy a v neposlední řadě také vrcholnými představiteli společnosti Microsoft (Bill Gates, když zastával funkci hlavního softwarového architekta,  Steve Ballmer, Ray Ozzie a další).


Závěr
Nechci zde jmenovat všechny benefity, jež skýtá členství v MVP programu. Mým cílem je v tomto článku co nejvíce nastínit rozdíly mezi oceněním tohoto druhu a standardní certifikací, odlišit dobrovolnou činnost od cílevědomé přípravy a vzdělávání. A abyste získali lepší představu o zaměření jednotlivých členů MVP programu v ČR a na Slovensku, chystáme rozhovory s každým z nich. Sledujte proto TechNet blog (http://www.technetblog.cz) a blog naší vývojářské jednotky.
Oficiální zdroje informací o MVP programu naleznete na těchto stránkách: 


   

Comments (6)

 1. LC says:

  MS o nem mluvi jako o elitnim programu ale jaka je druha strana mince? Me povolani me naucilo neprijimat slepe vsechny nazory a o vecech premyslet, a tak se zamyslim, zda veci jsou takove jake se zdaji

  Nasledujici rozhovor se udal v diskuznich skupin MVP:

  Gary [MSFT]: Hi MVPs – wanting to make sure we’re not missing any great MVP candidates out there.  Please let me know any you think we might be missing.thanks – Gary

  PersonXY’s competent cross-platform, Windows and Mac. PersonXY’s actually a graduate specialist in "Field" at a  University.  I think PersonXY’s skills are at the low end of the MVP capability rating, but I believe PersonXY completely offsets that with PersonXY multilingual ability.  

  I suggest that with Mac Office 2004, we will gain a whole lot more Cyrillic Language capability, and having someone able to test solutions and respond in a native language would be a huge advantage to us.

  Please NOTE: PersonXY has asked me in an email to keep her Real Name out of the public newsgroups.  

  Zda se Vam to jako fair-play? Neprijde Vam to jako vymena MVP oceneni za protisluzbu o ktere pouze kandidatovi zapomneli rici? Ne tohle neni ani prvni ani posledni nabidka.

  A jak se zije v MVP programu? Trochu osobni zkusenosti.

  Nevim, u nas se vzdycky kdyz jsme nekomu chteli vyjadrit ze si vazime toho co dela pro druhe, meli jsme proto slovicko DEKUJI. Ale to se v dnesni dobe asi nenosi, protoze za celoou dobu sveho nedobrovolneho pobytu v MVP programu jsem jej od M$ neslysela ani jednou.

  Prala jsem si zustat v anonymite, a tak nejak nahodu se moje adresa bez meho predchoziho souhlasu dostalo do distribucni hracky.

  Kdyz jsem se rozhodla z programu okamzite odstoupit, neslo to tak jednoduse. Co MS jednou lapi jen tak nepusti, a tak zrejme s nejlepsimi umysly jednali za me. Zda me clenstvi bylo nekdy ukonceno nevim. Zrejme k nemu doslo, nepodepsanim papirove formy formulare NDA.

  Prictu-li slozitou komunikaci s MVP leadem, jehoz naplni prace ma byt starat se cleny programu MVP,a ktereho jakykoliv problem vsak spise obtezuje a o svych sverencich toho vi poskromnu, slouzitou administrativu…tak to muzu shrnout slovy: never ever.

  A jaci jsou MVPci? Jsou mezi nimi fajn lidi, pro ktere titul nic neznamena a jejich pratelstvi se vazim, ale obcas kdyz ctu nektere blogy ci fora mam pocit, ze nekteri si z titulu udelali takovy vyhodny nepsany business.

  Je tedy MVP oceneni jak pise lead programu ocenění nejaktivnějším lidem v IT komunitě? Zalezi jakou aktivitu mysli.

 2. Spravec says:

  LC> Když se dva perou, třetí se směje. A já se skutečně směju. Vám.

  Když jsem si celou diskuzi přečetl, získal jsem pocit, že jediný kdo tu NEPOSLOUCHÁ jste paradoxně vy. Nejsem zaměstnanec MS ani M$ a ani MVP. Ale přijde mi až neuvěřitelné, kolik energie a času jste ochotna investovat, aby jste naprosto zbytečně rýpala do lidí. Co je vlastně cílem Vaší diskuze? Napadnutí MVP programu? Udělat si reklamu na sebe sama? Fakt nerozumím, ale asi mi to není souzeno.

 3. LC says:

  >Spravec

  Co je mym cilem? Neprimhurovat oci nad tim co deje kolem a obcas se podivat take na druhou stranu mince. Kdyz MS stale prezentuje jak elitni MVP program je, myslite, ze neni fer se podivat zda tak opravdu je a jen tzv. drzet hubu a krok?

  A jen se smejte, cetl jste stopare? Podivejte se na Arthura:

  You can’t lay in the path of progress

  I have no idea of progress

 4. Peter says:

  No dobre si mu dala, svata pravda je ze "neprijimat slepe vsechny nazory a o vecech premyslet". Keby som poznal viac takych ludi.

 5. LC says:

  Me prijde hrozne nefer jak MS program prezentuje, jak neco uzasneho to je a ono to zatim je jinak. Zhruba rok jsem program sledovala cetla blogy, fora,prohodila slovo s nekterymi MVPiky… Nezpochybnuji nici odborne znalosti, ale lide co se predstavuji titulem jsou mi k smichu.

  Zrejme to nezmenim, ale myslim, si ze ostatni maji pravo slyset take jiny pohled na vec.

 6. Kazzan says:

  Všechno je to o lidech, ostatně jako cokoliv, kdekoliv, kdykoliv, kdokoliv. Když narazíte na dacana v politice, na úřadu, v MVP programu, v komentářích, bude to vždycky jenom dacan a nic s tím neuděláte. Maximálně se můžete snažit nezkazit si tím den.

Skip to main content