Windows 7: Edice odhaleny


 


Pro český trh budou dostupné tyto edice systému Windows 7: Windows 7 Home Premium, Professional, Enterprise a Ultimate. Všechny verze budou dostupné jak v 32, tak 64bitové verzi v české lokalizaci.


Dojde však k několika změnám, které stojí za zmínění. Každá vyšší verze obsahuje kompletní funkcionalitu verze nižší, tzn. například přítomnost aplikace Windows Media Center ve verzi Professional. Z toho vyplývá i jednoduchá možnost přechodu na vyšší verzi, která bude dostupná prostřednictvím programu Windows Anytime Upgrade.


Pro domácí uživatele tak bude nejvhodnější variantou edice Windows 7 Home Premium, pro firmy a organizace je nejvhodnější edicí Windows 7 Professional a pro větší firmy a organizace je to pak edice Windows 7 Enterprise. Ultimate edice je ekvivalentem edice Enterpris a bude dostupná jako OEM licence nebo formou Windows Anytime Upgrade, zatímco Enterprise edice pouze ve formě upgradu pro zákazníky se Software Assurance.


Novinkou je také edice Windows 7 Starter, která bude výchozí edicí pro počítače typu Netbook a Nettop. Tato edice bude dostupná pouze v 32bitové verzi a bude umožňovat současné spuštění pouze 3 aplikací. Uživatelé budou moci přejít na vyšší edici Windows 7 prostřednictvím Windows Anytime Upgradu, případně získají vyšší edici již při nákupu počítače.


- Lukáš Křovák (product manager)
 

Comments (11)

 1. Serža says:

  starter edition = 3 aplikace = jako jenom 3 nesystémový procesy?

 2. Stepan says:

  Někde jsem se dočetl, že bude existovat i verze Home Basic, tak jak tomu bylo u Visty. Ta se u nás prodávat nebude? A pro koho bude případně určená?

 3. KFL-MS says:

  Serza> Pravdepodobne ano.

  Stepan> Nebude, je urcena pouze pro rozvojove zeme.

 4. Pepek says:

  Tedy já nevím, ale mě už s příchodem Office 2007 připadají ty názvy edic přinejmenším nicneřikající, no spíš pitomé. Nemůžu si pomoct, pro mě je to stejně pojmenované jako rohlíky ve verzi ultra, extra a super. Extra jsou staré nanejvýš den, super jsou navíc pokmínované a na ultra za danou cenu mě přejde chuť. Ona mě přejde vůbec chuť – nemusím rohlíky ani gumové, ani bez chuti. Ale co, i když nemají žádnou hodnotu, co se týče stravování, žvýkačky vyjdou dražší a něco jíst musíme.

  Profesionál představuje v mé hlavě skutečného odborníka (pro někoho je "top" ještě ten nahoře), případně tedy plně vybavený operační systém nebo kancelářský balík. Enterprise je vesmírná loď a ultimátní jsou leda tak nepovolené zápasy. Home si tedy nejspíš koupí podnájemník v garsonce a Home Premium někdo z vilové čtvrti Prahy?

  "Tato edice bude dostupná pouze v 32bitové verzi a bude umožňovat současné spuštění pouze 3 aplikací." = marketing k pohledání. Fakt mi ještě chybí omezení, kolik se smí v danou chvíli na monitor dívat lidí (tomu říkám svoboda uživatele). Vzpomínam si na takovou magnetickou tabulku se dvěma kolečky – nikdy jsem nenakreslil kruh – to bude teď asi tak na stejné technické úrovni.

 5. KFL-MS says:

  Serza> Resp. oprava – 3 aplikacni procesy vyvolane uzivatelem. Dovedu si predstavit, ze napr. antivir nebo rezidentni procesy se do toho pocitat nebudou :).

 6. Serža says:

  ad ty procesy – ale podle čeho to systém pozná, jestli je to proces od antiviru nebo od desktopové aplikace? když si narvu 8 aplikací do RUN v registrech, spustí se mi při startu všechny? a pak jen ALT+TAB…

  BTW co funkce bitlocker? bude na všech verzích nebo jen někde?

 7. Milan Rybak says:

  Serža:

  nikdo Tě přece nenutí kupovat si osekanou edici Starter :-))) Taky bych si nikdy nekoupil žádnou edici OS řady Home xxxx 😉

  K Tvému dotazu: Bitlocker je k dispozici v OS WNT 6 a 6.1 v edici Enterprise a Ultimate. Jak to bude v RTM WNT 7 zatím nikdo netuší, ale je pravděpodobné, že to zůstane beze změny.

 8. stevocz says:

  Win 7 chcu nasadit aj do netbookov, tak ake budu mat naroky? pojdu normlane aj starsom pc s 1GB ram? viem te to tam spustim ale ci to do tyzdna neroztrieskam ked to pojde tak pomaly 🙂

 9. KFL-MS says:

  stevocz> Jde o to, co povazujete za normalni. Jeden GB pameti je (pokud se nemylim) v mezich pozadavku na minimalni konfiguraci, ale z dosavadnich zminek od uzivatelu ve svete je to pomerne dobre provozovatelne.

 10. stevocz says:

  KFL> no prave mi ide o to ze minimalne ked su uvadzane tak to bezi ale robit na tom je utrpenie.  kym sa nieco otvory tak to dlho trva lebo vsetko dava na disk lebo je ramka stale plna. lebo XP tam bezi normalne na neho staci to 1GB (viac tam dat nemozem lebo ten book viac nevezme)

 11. PeterS says:

  Ty 3 procesy : Autor nepíše o procesech ale aplikacích !

  Aplikaci od procesu běžně rozeznávají i W2k nebo XP – ve správci úloh jsou k tomu oddělené rubriky. Veškeré služby jsou v záložce procesů a jenom skutečně uživatelem spuštěné programy jsou v záložce aplikací.

  Mimochodem by to chtělo ještě dovésk k dokonalosti : Já bych povolil jen 1 aplikaci (to už není takový rozdíl) a máme tady DOST nabušený DOS! … Pryč s multi-!

Skip to main content