Windows 7 (a jeho tajemství)


Pokud jste již začali testovat betaverzi Windows 7, mohou se vám hodit následující tipy. A pokud ještě ne, máte o pár dalších důvodů víc, proč si ji stáhnout :-).


Windows 7


Užitečné klávesové zkratky
Okna lze ukotvit na levý či pravý okraj obrazovky a dále s nimi pracovat nejen pomocí myši, ale i díky klávesovým zkratkám.


Win + levá šipka a Win + pravá šipka – ukotví okno nalevo či napravo


Win + šipka nahoru a Win + šipka dolů  – maximalizuje a obnovuje / minimalizuje velikost okna


Win + Shift +  šipka nahoru a Win + Shift +  šipka dolů – maximalizuje a obnovuje výšku okna


Win + Shift +  levá šipka a Win + Shift + pravá šipka – přesune okna z jednoho monitoru na monitor druhý


Win + Home  – minimalizuje všechna otevřená neaktivní okna v pozadí


Win + mezerník – zobrazí náhled plochyWin + P – přepíná zobrazení plochy na druhý monitor / projektor


Win + X – zobrazí Centrum nastavení mobilních zařízení (i ve Vistě), kde lze zapnout mód prezentace (pro potlačení IM zpráv či zakázaní spořiče obrazovky)


Win + T – procházení hlavního panelu (přístup ke konkrétnímu oknu pak pomocí šipek)


Win + 1, Win + 2, Win + 3, Win + 4, … – spustí v novém okně aplikaci, jejíž ikona je připnuta k novému hlavnímu panelu na příslušné pozici (zleva)


Ctrl + opakované kliknutí na ikonu aplikace s více otevřenými okny – přepíná otevřená okna dané aplikace (rychlejší než Alt + Tab)


Shift + kliknutí na ikonu v hlavním panelu – otevře další instanci již spuštěné aplikaci v novém okně (např. nové okno Internet Exporeru)


Ctrl + Shift + kliknutí na ikonu aplikace – spustí aplikaci s administrátorskými právy (funguje i ve Vistě)


Další tipy
Za zmínku stojí i spousta další věci. Chcete-li se dozvědět více, přetěte si The Bumber List of Windows 7 Secrets. Výběrem: • Vyvoláte-li kontextovou nabídku nad .ISO obrazem, je možné přímo vypálit bitovou kopii disku bez instalace dalších nástrojů.

 • Pokud chcete stavovou ikonu Windows Live Messenger vrátit zpět do oblasti System Tray, stačí nastavit, aby se Messenger spouštěl v režimu kompatibility Windows Vista.

 • Nechcete-li čekat, než bude vydána finální verze Windows Live Movie Maker, můžete si stáhnout Windows Movie Maker 2.6, který sice nepodporuje editaci HD videa, ale pro domácí použití dostačuje.

 • WordPad nyní umí pracovat i se soubory ve formátech DOCX a ODT.

 • Nástroj psr.exe umožňuje zaznamenat dění na obrazovce a slouží tak k dokumentaci chyb.

Objevili jste něco dalšího? Podělte se o to v komentářích.


- Jan Šteberl

Comments (10)

 1. anonym says:

  Dobrý den. chci se zeptat jak se dá odinstalovat windows 7 beta. Děkuji

 2. Michal Zobec says:

  anonym

  windows jsou operační systém. pokud nechcete aktuální verzi musíte přeinstalovat zpět na jiný systém.

 3. Neo 123 says:

  Dobry den,

  rad bych se zeptal zda a jak je mozno odinstalovat IE8 a nainstalovat napr. IE7 (resp. obecne starsi verzi).

  Mam problem se spustenim hry CabalOnLine (Europe) ve win7 a support vyrobce doporucuje vymenu IE a tuto starsi verzi nebot dle jejich slov (mailu): "Please uninstall the IE version you have and install the latest one available. THe one that came with Windows7 is not so good."

  Predem dekuji za informaci.

  S pozdravem

  Petr H.

 4. KFL-MS says:

  Neo123> Obavam se, ze IE8 ve Win7 starsi verzi nahradit nepujde. Na druhou stranu – zkousel jste web rozjet v compatibility rezimu?

 5. neo123@seznam.cz says:

  Toho jsem se take obaval.

  Nicmene, web v compatibility rezimu jsem nezkousel, protoze jsem neprisel na to jak.

  Prosim o radu.

  Dekuji.

 6. KFL-MS says:

  neo123> V adresnim radku prohlizece (tj. tam, kam vepisujete URL) by v pravem rohu mela byt ikon "pretrzene stranky". Kdyz ji stisknete, prepne se IE8 do rezimu starsi verze IE7. Vyzkousejte :).

 7. neo123@seznam.cz says:

  Dobry den.

  Zminena ikona tam skutecne je, ale po jeji aktivaci mi IE pise, ze napr. "www.microsoft.com is now running in Compatibility View." Tak nevim zda se prepne cely IE do tohoto rezimu, nebo pouze zobrazena stranka. Kazdopadne ani pote se mi nedari spustit zminenou hru a vidim stale stejnou hlasku.

 8. KFL-MS says:

  neo123> Ono jde o to, abyste stranku, kterou hra vola, spustil v kompatibilnim rezimu. Prohlizec si pamatuje nastaveni kompatiblity pro kazdou stranku zvlast.

 9. Jiří F. says:

  To jsou všechna tajmeství?

  To jich tedy moc není. 😉

  Nedá se někde na internetu najít nějaký ucelenější popis funkcí?

  Docela by se hodilo např. srovnání Windws 7 vs. Vista

 10. Anonim says:

  Sakra proč by se měli lidi učit něčemu novému ikona nahoru není 100% nedostatek win 7 + stará přehledná nabídka start proč o to microsoft lidi okrádá když už na to byli zvyklí měli by udělat sami doplněk do win 7 a přez winubdate ho nabídnout ať si můžou lidi vybrat a třeba si to i doinstalovat by bylo vidět že si to jen každý 10 uživatel nestáhne.

  A ta ikona šipka nahoru je trošičku podstatná věc nikdy jsem klávesové zkratky nepoužíval a taky nevím proč by měl když můžu kliknout na myš a ejhle nemůžu. Už v msdosu jsem se mohl dostat o úroveň víš, ale tady to prostě musí zase být složitý jako kdyby se nahoru ikona nevešla. Nebo že by to sežralo moc paměti počítače. Nechápu proč najednou tam něco nemusí být. Co tu lidem zase kdo chce nacpat do hlavy ?

Skip to main content