Microsoft Office SharePoint Server 2007 – aktualizácie produktu a December Cumulative Update


Môj prvý blog post, patrí sa predstaviť. Moje meno je Marek Šamaj, Microsoft konzultant pracujúci v divízií Services. Microsoft Services je konzultantská divízia Microsoftu, kde sa venujeme v spolupráci s našimi partnermi dizajnu a nasadzovaniu riešení postavených nad produktmi MS. Ja konkrétne sa okrem iného zaoberám vývojom a nasadzovaním riešení nad produktom Microsoft Office SharePoint Server 2007 (MOSS 2007).


Ak Vás zaujal nadpis článku, asi ste už mali so SharePointom v minulosti  niečo dočinenia. Možno ste ho niekam nasadili, niečo nad ním vytvorili, možno ho máte nasadený a spravujete ho v práci... Tak či onak, SharePoint, ako každý iný produkt by mal byť pravidelne aktualizovaný.  S aktualizáciami prichádzajú opravy funkcionality, bezpečnostné záplaty a občas aj nové vlastnosti.
SharePoint 2007 pokrýva veľmi širokú oblasť. ECM, WCM, Collaboration, Forms Services, Excel Services, Workflows (WF)... Veľa technológií, veľa potenciálnych problémov.  V skratke, ak vyvíjate alebo nasadzujete niečo nad SharePointom ==> updatujte 🙂 A ak by ste chceli vedieť viac o tom čo sa vlastne pri inštalácií updatov aktualizuje, ako a prečo, verím že Vám nasledujúce riadky poskytnú pár zaujímavých informácií...


1. MOSS ako produkt
Produktová rodina SharePointu to nie je len SharePoint Server a Windows SharePoint Services. SharePoint Server sa skladá z viacerých komponentov, z ktorých niektoré boli vydané aj ako stand-alone produkty (Windows SharePoint Services, Forms Server, Search Server) a niektoré sú len ako súčasť SharePoint Servera (Excel Services, Document Lifecycle Workflow). Kvôli pochopeniu aktualizácií je potrebné si uvedomiť, že MOSS ako taký je zložený z viacerých komponentov:  • Windows SharePoint Services 3.0 (Wss). WSS obsahuje platformový základ pre MOSS (ObjectModel, document libraries, lists, WSS web services, storage model, alerts). Ako vidieť, komponent WSS sa už nachádza v inštalácií MOSS servera, preto nie je potrebné najprv na čistý systém inštalovať produkt WSS 3.0 a potom ho upgradovať na MOSS server.

 • Office SharePoint Server (Sps). MOSS obsahuje „pokročilé“ (==platené) funkcie postavené nad WSS 3.0, ako napríklad podporu pre BI / Reporty, SharedServices, BDC, Audiences atď.

 • Office SharePoint Search (Seach) – vyhľadávanie, centrum vyhľadávania…

 • Office Forms Services (Ifs). Forms server obsahuje podporu pre browser enabled InfoPath Forms - InfoPath formulár sa vyrenderuje koncovému používateľovi v prostredí prehliadača a teda nemusí mať nainštalovaný InfoPath klient.

 • Office Excel Services (Xlserver). Excel Services obsahujú podporu pre excelové sheety zobrazované v prostredí prehliadača.

 • Document Lifecycle Workflow (Dlc). Obsahuje WF štandardne dodávané so SharePoint Serverom (Approval, CollectFeedback...) a funkcionalitu súvisiacu s WF.

 • SharePoint Slide Library (Lhpsrv). Obsahuje Slide library.

Komponenty SharePoint servera – adresár Global na inštalačnom médiu


Komponenty SharePoint servera – adresár Global na inštalačnom médiu


Ak teda inštalujete MOSS, nainštalujú sa najprv binárky WSS a potom binárky Office Servera a ďalších súčastí.  Ak potom chcete aktualizovať MOSS, musíte okrem samotného Office Servera aktualizovať aj v ňom zahrnuté WSS, Forms Services, Excel Services atď. Tento princíp je dôležitý a platí pre akúkoľvek aktualizáciu na SharePoint produkt.


2. Ako aktualizovať?
Na MOSS máme viacero druhov updatov. Hotfixy, Cumulative updates (CU), Service Packs (SP), Security updates (SU). Zjednodušene platí: Hotfixy sú vydávané on demand na konkrétnu chybu napr. v Dlc, Sps alebo Wss. Každé dva mesiace sú vybrané hotfixy + ďalšie rozšírenia za predchádzajúce obdobie zahrnuté do CU. Cca. každý rok je všetko zosumarizované a je vydaný SP, ktorý spravidla updatuje všetky komponenty. Čas od času, pokiaľ sa identifikuje bezpečnostná chyba je vydaný klasický MS bulletin ako SU, ktorý ju opravuje. Platí, že updaty sú kumulatívne. T.j. technicky vzaté, prvý CU po SP obsahuje aj opravy a rozšírenia zahrnuté v SP. Napriek tomu ale odporúčam na RTM nainštalovať vždy aj posledný SP. Budete mať istotu, že máte všetky komponenty aktualizované na jednotnú verziu. Potom začnite s CU. Navyše, Microsoft support prestane podporovať systémy bez SP1 30.1.2009, takže SP je dôležitý aj z tohto hľadiska.


Aby to bolo zaujímavejšie. Existujúce dve verzie updatov na SharePoint. Globálne a lokálne. Globálne aktualizujú veci nesúvisiace s jazykovou verziou produktu a inštalovanými LanguagePackmi (LP). Globálny fix teda opravuje globálne veci (ako napr.: Neukladanie emailového attachmentu ak je email uložený v dokumentovej knižnici). Lokálne napriek tomu aktualizujú veci súvisiace s konkrétnou jazykovou verziou produktu a inštalovanými LP (ako napr.: Volanie webovej služby na kontrolu pravopisu skončí chybou). Na kompletnú aktualizáciu potrebujete nainštalovať aj globálny (jazykovo nezávislý) aj lokálny (jazykovo závislý) update. T.j. aj keď máte anglickú verziu produktu bez LP, aj tak potrebujete globálne aj EN lokálne fixy. Ak máte anglickú verziu produktu so slovenským LP, potrebujete globálny fix, EN lokálny fix a SK lokálny fix. Ak máte čekú verziu SharePointu a slovenský a anglický LP, potrebujete globálny fix, CZ lokálny fix, SK lokálny fix a EN lokálny fix.


Keď to zhrnieme. Na aktualizáciu SharePointu na poslednú verziu potrebujeme: poslednú verziu SP (pre produkt aj LanguagePack), poslednú verziu CU globálneho a poslednú verziu CU lokálneho (pre jazykovú verziu produktu + všetky nainštalované LP).  Ak boli od posledného kumulatívneho updatu verejne vydané nejaké hotfixy a vy ste narazili na problém, ktorý by mali riešiť, treba nainštalovať aj tie. Stále platí, že inštalovať updaty je potrebné pre každý komponent SharePointu spomenutý vyššie ktorý používate, a pre ktorý bola vydaná aktualizácia. Ak máte napr. MOSS Standard, tak nepotrebujete napr. fixy na Forms Server , lebo v Standard verzii sa nepoužívajú. Ak máte Enterprise, potrebujete opravy na všetky komponenty. Ak máte len Windows SharePoint Services, stačia Vám updaty na WSS.


Ak chcete zistiť, ktorý update aktualizuje ktoré komponenty, treba si prečítať KB článok, kde sú jednotlivé komponenty vymenované ako súbory s príponou msp. Teda napríklad, Coreserver.msp je globálnym patchom pre MOSS server (Sps + Search), Coreservermui-<region>.msp je zase lokálnym patchom pre rovnaký komponent, kde je konkrétna jazyková verzia uvedená v názve. Rovnaký princíp platí aj pre ďalšie komponenty (Dlc, Ifs, Xls...). Tieto samostatné aktualizácie, resp. msp súbory sú dôležité v prípade, že robíte tzv. SlipStream inštaláciu, teda keď zahrňujete aktualizácie priamo do inštalácie produktu. Ale o tom niekedy nabudúce.


Odporúčanie MS je inštalovať SP a SU. Ak Vám to ale nasadené riešenie umožňuje, osobne odporúčam inštalovať aj CU, ktorý často obsahuje dôležité rozšírenia funkcionality a opravy. Navyše SU štandardne v sebe obsahuje aj posledný CU, preto tak či tak sa môže stať, že sa Vám CU nainštaluje a je lepšie byť pripravený. Rovnako je potom jednoduchšie prejsť na aktuálny SP, pretože "skok" nebude taký zásadný. Samozrejme, vždy najprv otestujte v testovacom prostredí či Vám daná aktualizácia nenaruší beh implementácie. Až potom by mal nasledovať deploy aktualizácií do produkcie.


Úprimne povedané, dohľadať všetky veci potrebné na aktualizáciu v MS KBčkach ak nesledujete každý bulletin alebo nečítate dôsledne každý riadok v newsletteroch je práca pre samovraha. Resp. bola. Som veľmi rád, že počnúc decembrovým CU platí, že tento a každý ďalší CU aktualizuje všetky MOSS komponenty a obsahuje globálne aj lokálne aktualizácie. Ak teda chcete mať aktuálny SharePoint (posledný súčasný build  - 6335.5000 – December Cumulative Update), riaďte sa tabuľkou nižšie (môžete inštalovať v ľubovoľnom poradí). Ak máte MOSS server, potrebujete aktualizáciu pre WSS (KB960010) aj pre MOSS (KB960011). Ak máte len WSS, stačí Vám aktualizácia pre WSS (KB960010) Predpokladám, že máte nainštalovaný SP1 pre SharePoint, ktorý aktualizuje všetky komponenty (CoreServer, DLC, IFS, XLSRV) na verziu 6219.5000. To čo potrebujete je zvýraznené v tabuľke žltou. Ostatné čísla sú len pre orientáciu, aby ste mali prehľad, ktorý update aktualizoval čo.


Updaty potrebné na aktualizáciu MOSSu na build 6331.5000 - OctoberCU


Linky na decembrový CU z tabuľky klikateľne: 


MOSS Enterprise
http://support.microsoft.com/kb/960011


WSS 3.0
http://support.microsoft.com/kb/960010


Nezabudnite po inštalácií aktualizácií na všetkých serveroch vašej farmy spustiť všade SharePoint Products and Technologies Wizard (stačí raz, na konci).


Podrobnejšie o aktualizáciách: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc263467.aspx (Pozor, v časti Recommended installation sequence for updates neobsahuje aktuálne updaty, pracujeme na aktualizácií...)


P.S. Aj vy sa už tešíte na SP2? 🙂


Marek Šamaj

Comments (2)

 1. fajry says:

  Ahoj, ďakujem za hodnotné informácie. V našej firme práve nasadzujeme SharePoint, a tak s ním bude veľa práce. Keďže sa o to budem starať, tak takéto články veľmi rád privítam aj v budúcnosti.

 2. alena papanova says:

  prosim o radu, ktora sa netyka tohto programu. dcera mi prepisala program power point viewer 2007 na 2003. program na pocitaci HP 1030 ma nepusti na C. :    ked som sa pokusala stiahnut novy. zial neovladam anglictinu aby som si pomohla na oficialnej stranke. ak mozte prosim o radu ako mam pokracivat dalej. dakujem moja adresa alena.papanova@centrum.sk

Skip to main content