Office 2007 dobrý, zlý, škaredý…


Office 2007 a jeho nové užívateľské rozhranie, tzv. "Ribbon", vyvoláva, podľa mojich skúseností, vždy búrlivú diskusiu. Aj napriek tomu, že nový office je na trhu už dlhšiu dobu, veľmi veľa užívateľov skôr nadáva na nové rozhranie. Pri mojich stretnutiach s rôznymi skupinami užívateľov zisťujem, že hlavná nespokojnosť nie je v samotnej koncepcii rozhrania, ale v tom, že dlhoroční užívatelia nevedia častokrát nájsť funkcie, ktorých umiestnenie poznali v starom rozhraní office.


Pritom existuje veľmi jednoduché riešenie. Jeden open source projekt z nazvom Office Labs pripravil jednoduchý addon do noveho prostredia office. Rozšírenie sa volá Search Commands. Pribudne nová záložka, cez ktorú sa dajú vyhľadať príkazy, ktoré potrebujete.


Ďalšou možnosťou je stiahnuť si, alebo používať online verziu interaktívnych návodov, kde si kliknete na funkciu v starom rozhraní office, a potom  vám bude prehraná sekvencia, kde sa daná funkcia nachádza v novom office. Pomocou týchto dvoch pomôcok dokážu nové rozhranie office zvládnuť aj nároční užívatelia zvyknutý na staré rozhranie.


Prajem teda veľa zdaru pri poznávaní nového ribbon-u.


- Jozef Kalivoda

Comments (10)

 1. Radek says:

  Proč by se měl uživatel přizpůsobovat systému?

 2. Jan Pilar says:

  Myslím, že hlavní problém nasazení Office 2007 je v tom, že správci sítí jsou líní následně vysvětlovat lidem jak to mají používat a lidé jsou tak nejdřív brutálně zmateni a nadávají a pak i uznají, že je to lepší než 2003.

  U nás ve firmě jsme Office 2007 nasadili hromadně na všechny počítače a nemělo to žádných drastických následků. Jednoduše se lidé naučili nový styl práce, my jsme provedli základní školení a teď už i slyšíme, že je to dobré a vlastně i přehlednější.

 3. Samuraj says:

  U nás jsme také nasadili Office 2007 hromadně a od té doby máme pouze problémy.

  Osobně nevidím žádné zlepšení nebo zjednodušení proti původnímu ovládání. Předtím jsem musel rozkliknout menu a viděl jsem seznam příkazů. Nyní musím rozkliknout záložku a vidím podobný seznam, akorát že úplně jinak řazený. Proč je například změna jazyka pod Review? A proč v Outlooku vypadá rozhraní jinak?

  Ale zásadní jsou chyby Office 2007. Word stále něco provádí na disku, je extrémně pomalý (na 3GHz počítačích s 2GB RAM), zasekává se (prostě přestane třeba na minutu odpovídat), a zkuste si do Wordu vložit nějakou větší webovou stránku pomocí Copy&Paste.

 4. Pepek says:

  Dvakrát jsem odkládal chuť reagovat a nakonec jsem podlehl…

  Ačkoliv patřím do stejného klubu jako Honza Pilař :-), musím říct, že Ribbon tedy rozhodně nemusím. Mám nastudovanou jeho historii vývoje a "dívám" se na něj jak z Office, tak z .NET a VBA.

  1) Ribbon je pěkný kabátek pro Office, vestička je samá záplata.

  2) Občas si někdo plete design s ergonomií, i když by měli jít ruku v ruce. A Ribbon rozhodně není vzorem obojího. Beztak design nevychází ze systému a netáhne se všemi produkty. Možná teď budu srovnávat jablka se švestkami, ale dejte Ribbon do CAD aplikací a uživatelé vás uškrtí. Zabírá místo, ať si statistiky nalhávají, co chtějí.

  3) Návrh a správa bez VS 2008 je víc než mizerná.

  4) Jsem příliš starý pes, abych se učil novým kouskům a doplněk ve formě jedné záložky Ribbonu simulující staré menu Office měl být automaticky předložen Microsoftem a ne třetími stranami (s tímto článkem jsem se rozhodl ten svůj uvolnit zdarma). Simulátory to nezachrání a vyhledávat příkazy? Kdo komu slouží? Nebo snad není Ribbon tak intuitivní?

  Stav je takový, že se doslova děsím plošného nasazení Office 2007 ve firmách, ale nemám sílu tu kohokoliv přesvědčovat o svém názoru. Ribbon stejně jako celé Office je malé nedospělé děcko a pokud bych měl vyjádřit svůj pocit, pak to asi řeknu ve smyslu "děkuji nechci, nevím co mi aplikace udělá příště". Jeden dva objevené bugy za den jsou na denním pořádku. Kvantita převažuje nad kvalitou. SP2 se bohužel objeví nejdřív z únoru…

  Takže pro Jozefa: Je mi líto, já se řadím mezi ty, kteří na Office 2007 nadávají a ještě dlouho budou. Když vidím, co se dostalo mezi lidi v ostré verzi a po SP1, tak mi připadá, že betatesteři byli cvičené opice. Nehodlám podporovat marketingové šílence MS, kteří naprosto ignorují vývojová stádia software.

  Petr

 5. Vladimír says:

  Naprosto souhlasím s tím, že Office 2007 znamená brutální znásilnění uživatelů a vypořádá se s tím snadno jen ten, kdo začíná nově. Ale má-li někdo za sebou, jako já, tisíce hodin a několik let se všemi předchzími verzemi Office, je to pro něj neskutečná a především totálně neefektivní pruda.

  Nepochopil jsem, co píše výše Petr "… a doplněk ve formě jedné záložky Ribbonu simulující staré menu Office měl být automaticky předložen Microsoftem a ne třetími stranami (s tímto článkem jsem se rozhodl ten svůj uvolnit zdarma". Kde je?

  A doufám, že to není nějaké hledání každého příkazu. Ocenil bych něco, co překope 2007 natrvalo na 2003.

  Vladimír

 6. Pepek says:

  V tuto chvíli pro český Excel 2007 je doplněk menu vy stylu 2003 ke stažení na

  http://excelplus.net/files/excel_menu_2003.zip

  Na mých webových stránkách tato informace ještě není.

 7. hubka.net says:

  s tym ze office 2007 je straaaasne ppomaly a zrac systemovych zdrojov vie pravdepodobne kazdy … ale co doprdele stale robi? co cita? zapisuje? to mu nestaci uz 100MB ramky? to kam sa chce napchat … to ze word a ecxel a outlook sekaju a ze proste zrazu prestanu odpovedat len co pohnete posuvnikom tak to je pravda … mozete mat vykon a ramku kolko chcete ale nepomoze vam to … myslim si ze to chlapci z Redmondu zase posrali ako na viste kopirovanie ktore rychlo naprd zaplatali horucou ihlou … ale aj tak si myslim ze Vista je fantasticka a Office cely je krok dopredu a poriadny … nie som spokojny ale co uz … konkurencia je na tom 100000X horsie 😉 office ma svoje chy no a co … nic nie je 100%tne …

 8. Samuraj says:

  Re: Pepek

  Mockrát děkuji za menu do Excelu, je to super. Zatím jsem to vyzkoušel jen krátce v anglické verzi Excel 2007 a vše vypadá funkčně.

  Nebylo by možné takové menu i pro Word 2007? Byl bych velmi vděčný.

 9. qweasd says:

  Ahoj,

  asi to znáte, ale i tak to sem dám. Není to openSource, ale dá Vám to možnost.

  http://www.addintools.com/

Skip to main content