Microsoft Hyper-V Server


Dnes byl Microsoft Virtualization Launch day. To v praxi znamená, že na trh byly uvedeny některé novinky a že také byly prakticky předvedeny některé z technologií, které nás čekají v budoucnu.

Pokud byste si tyto prezentace rádi prohlédli osobně, máte možnost... všechna videa jsou dostupná zde: http://www.microsoft.com/presspass/events/virtualization/default.mspx

Windows Server 2008 Hyper-V

A co, že bylo oznámeno/uvedeno?

Microsoft Hyper-V Server

Toto je zcela nový produkt ve virtualizačním portfoliu společnosti Microsoft. Pozor, nejedná se o Windows Server 2008 Hyper-V, je to zcela jiný produkt. Možná, že jsem vás teď totálně zmátl a že netušíte, o čem, že to mluvím?

  • Windows Server 2008 Hyper-V je virtualizační server postavený plně na platformě Windows Server 2008. Je tedy součástí operačního systému Windows Server 2008, jeho komponentou. Při nákupu tohoto serveru se rozhodujete o tom, zdali chcete, aby byl Hyper-V v serveru obsažen, nebo ne. Rozdíl v ceně je 28$. Protože Hyper-V je součástí systému, můžete využívat všechny jeho součásti, tedy například můžete zajistit vysokou dostupnost vašich virtuálních serverů pomocí služby Windows Failover Cluster.
  • Microsoft Hyper-V Server je jen a pouze Hyper-V. Nic víc. Po instalaci vám tento server sice bude lehce připomínat Windows 2008 Core Edition, ale není tomu tak. Jádro Hyper-V serveru je sice společné s Windows Server 2008, ale tento systém je ořezán na naprosté minimum. Prakticky je to Windows Server 2008 pouze s jedinou rolí Hyper-V a podporou šifrování disků BitLocker. Tento server se nedá zapojit do Windows Failover Clusteru, nedá se ani lokálně spravovat - správa se musí provádět vzdáleně (MMC konzola z Windows Vista, nebo Windows Server 2008, nebo pomocí SC VMM 2008).

To nejdůležitější na závěr - tento Microsoft Hyper-V Server bude během následujících 30 dnů uvolněn zcela zdarma na internetu ke stažení

System Center Virtual Machine Manager 2008

Pokud ve vašem prostředí provozujete více, než jeden fyzický server s virtualizační platformou, budete pravděpodobně brzy potřebovat nějaký nástroj, kterým všechny tyto virtualizační platformy obsáhnete z jednoho místa. Centrální pohled na celé virtuální prostředí, možnost migrace fyzického serveru do virtuálního, převod virtuálního systému z Virtual Server 2005 a VMware do Hyper-V, a mnohé další. System Center Virtual Machine Manager 2008 toho umí opravdu hodně...

A ještě jednou, jaké virtuální platformy s ním můžete administrovat:

  • Virtual Server 2005 R2 SP1
  • Windows Server 2008 with Hyper-V
  • Microsoft Hyper-V Server
  • a VMWare ESX 3.5

Live Migration

Na konferenci byl mimo jiné předveden i Windows Server 2008 "R2". Resp. jen jedna jeho z nových částí. V rámci pokračování vývoje Hyper-V byla předvedena ukázka Quick/Live Migration v rámci Windows Failover Clusteru, která proběhla zcela bez výpadku pro klienta. Celá ukázka je postavena na streamovaném přenosu videa. Moc hezké... jen podotýkám, že dnes, pokud provedete přesun virtuálního serveru v rámci clusteru, dojde k výpadku/nedostupnosti v řádu několika (až desítek) vteřin.

No čekají nás hezké věci v budoucnu...

- Martin Pavlis

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Před nedávnem se na internetu objevila velmi zajímavá utilitka, která umožňovala

Skip to main content