USB zařízení s Hyper-V


Virtualizace systémů (servery, počítače) s sebou přináší i mnohá úskalí. Jedním z možných omezení, znemožňujících použít virtuální server namísto fyzického, jsou například chybějící sloty pro rozšiřující karty, či omezený přístup k fyzickým periferiím počítače.


Hyper-V a nová architektura používající Hypervisor umožňuje naplno využít potenciál hardware počítače všemi instancemi běžících operačních systémů zajištěním přímého přístupu k hardware. Zkrátka a jednoduše řečeno, když přímý přístup k hardware, tak pro všechny :). Toto ale neplatí pro USB rozhraní, a pokud potřebujete použít v rámci virtuálního serveru USB zařízení jako například čtečku čipových karet, či klíč s licencí nutnou pro běh aplikace, je třeba použít řešení třetích stran.


Přístup k USB zařízení z virtuálního serveru


K zajištění výše uvedených požadavků lze použít některé z řešení pro sdílení USB zařízení přes síť. Ethernet vládne světu a proto řešení spadá do kategorie USB over Ethernet. Tato řešení si rovněž dokáží poradit s možnými konflikty při přístupu několika serverů najednou k USB zařízení, které pro toto použití není uzpůsobeno. Software USB over Ethernet sestává ze serverové části, která nabízí dané USB zařízení pro sdílení, a klientské části pro namapování. Po namapování, či chcete-li, připojení zařízení, se zachová i unikátní identifikátor zařízení a virtuální server, tedy zařízení, "vidí" stejně, jako server fyzický.


Na obrázku je ukázka použití programu od společnosti Fabulatech http://www.usb-over-network.com/usb-over-network.html

USB Smart Card over Ethernet


Další z alternativ je software společnosti Eltima http://www.eltima.com/products/usb-over-ethernet/.


P.S: Externí USB disky je možné použít coby virtuální disk - o tom, ale někdy příště.


Víte o jiném řešení pro použití USB zařízení? Dejte vědět nám i svým kolegům.


Hezký den
Roman Černovský

Comments (8)

 1. as400 says:

  Na http://www.owebu.cz/editory/vypis.php?clanek=2101 jsem se dočetl, že produkt  USB over Ethernet od http://www.kernelpro.com by snad mohl být freeware…

  Asi by to stálo za bližší průzkum 🙂

 2. KFL-MS says:

  Ja bych rekl, ze USB zarizeni lze do virtualu v Hyper-V pripojit i pres terminalove spojeni ;). Neni to trvale, ale svuj ucel to take splni :).

 3. as400 says:

  s tim pripojenim pres terminal je to sice mozne, ale pokud je potreba ve virtualu ziskat podporu Aladdin HASP USB klicu, tak jina sance neni…

 4. Honzar says:

  Tak jsem zkoumal produkt od kernelpro a bohužel zdarma je jen klient ale "server" je placen.

  Prolezl jsem toho hodně a free jsem nikde nenašel a ikdyž našel tak to nefungovalo. 🙂 Ale jinak je to moooc hezkéé.

 5. lemondale says:

  USB over IP / AnywhereUSB  od spolecnosti digi.com, distribuuje Soft-Tronik. Overene reseni stejneho problemu pro vmware….

 6. Michal Zobec says:

  to lemondale:

  kterého vmware? vmware přece usb podporuje jako první…

 7. lemondale says:

  michal zobec:

  Nejde o to jaka verze a ceho podporuje USB.

  Problem je v tom, ze USB se pouziva pro pripojeni osobnich veci (disk se souborkem, autentizacni token, ctecka smart karet…) a chodit s tim k HOST serveru neni prakticke (zvlast kdyz je treba ve 100km vzdalenem datacentru) nebo ani mozne (mate prava obsluhovat GUEST system, ale nikoliv pristup k HOST serveru). Dalsi typicka vec, podobna osobnim tokenum, jsou licencni HW klice a pokud chcete takovy klic prendat z jednoho GUESTa na jiny bezici na jinem HOSTu, tak to taky muze byt vec vyzadujici "teleportaci"…

  A uvedene produkty jsou vlastne tele-porty 🙂

 8. Vladimir says:

  S tim bych tak moc nesouhlasil. Je spousta zarizeni, ktera mohou byt pripojena k serveru a poskytuji nejake sluzby (napr.propojeni k telefonni ustredne a spousta jinych, ktera jsou pripojena pres seriovou linku a tim padem pres USB2RS232).

  Zasadni problem je ale jinde. Tato zarizeni jsou vazana na hardware, tedy jsou zapojeny do konkretniho pocitace. Jakmile se uvazuje o migraci virtualniho pocitace na jine zelezo a stare zelezo pak treba po dobu maintenance vypnout, prestanou USB zarizeni fungovat. Proto tatu zarizeni zrejme nikdy nebudou soucasti serveru ktere budou podporovat migraci. Uplne stejne je to s VMWare (ESX ci ESXi).

Skip to main content