Get-Tip; RTFM, aneb čte vůbec někdo nápovědu?


Již poměrně dlouhou dobu působím v IT a matně si pamatuji, že v dobách svých začátků jsem vzhlížel k mnoha kolegům, kteří toho věděli o informačních technologiích mnohem více, než já. Občas jsem ale dostal pěkně přes prsty (dnes se tomu musím smát), když jsem se zeptal na něco, co měli ostatní za naprosto triviální věc – prostě mi odsekli: „RTFM“. Jelikož jsem ale tenkrát neuměl ani pořádně anglicky, stejně jsem nevěděl, co tím myslí a otravoval svými dotazy dál :). Noc nic. Dnes už vím, co to znamená, občas mám chuť to na pár lidí také zařvat, ale snažím se ubránit této lákavé možnosti, jak někoho rychle odbýt. Někdy mě i napadá, že nápovědu stejně nikdo nečte, a když už ano, tak stejně jen její některé části. Nechápu, co všechno se občas řeší v diskuzích, když to všechno je většinou někde popsáno. Když už ne v nápovědě, tak určitě pomůže nějaký internetový vyhledávač. Tak, ale dost mentorování… sám sice občas do nápovědy také nahlédnu, ale rozhodně mám na záchodě lepší věci na čtení :).


Včera se mi totiž stala věc, které mě úplně překvapila tím, jaký jsem to vlastně ignorant zcela zjevných věcí a pokud bych si více všímal do očí bijících upozornění, mohl bych si ušetřit mnoho času. Představte si následující situaci. Jste téměř na konci dlouhé migrace, hluboká noc kolem 3h ráno, chcete už strašně moc jít domů, ale nemůžete, protože vám schází ještě poslední „drobnost“. Jenže, jak jste unaveni a už vám to nemyslí, nemůžete přijít, jak na to. Co s tím? Otevřel jsem si internetový prohlížeč a jal se hledat všude možně. Asi mi to moc nešlo, protože jsem dlouho nemohl najít to, co jsem hledal. Nakonec se zadařilo a já našel přesně to, co jsem v danou chvíli potřebovat. Říkáte si, co je pointa? Věc, kterou jsem hledal , se týkala Exchange, konkrétně jedné akce ve Windows PowerShellu. A toto věc, kterou jsem hledal snad hodinu, se skrývala přímo v Exchange PSH, stačilo napsat příkaz: „get-tip“. LOL. Přitom tento příkaz „get-tip“ se spouští při každém spuštění Exchange PSH. Takže jsem jej viděl snad milionkrát.


get-tip


Takže za prvé… znáte vůbec příkaz „get-tip“ v Exchange PSH? Pokud ne, podívejte se na výbornou stránku, na které jsou všechny tipy rozepsány podrobněji. Skvělý počin.


Za druhé… čtete vůbec nápovědu v programech? A nebo na internetu?


A víte, co je RTFM? 🙂


No a autor se jde ROFL 😀


Link: http://flaphead.dns2go.com/archive/2006/08/17/3514.aspx

Comments (3)

 1. SelfMan says:

  RTFM? Dake radio na kratkcyh vlnach? 🙂

  Myslim ze hraju tu http://en.wikipedia.org/wiki/RTFM

 2. Pepek says:

  Taky si myslím, že hlavní pointa- zkratka RTFM, měla být objasněna 🙂

 3. N3o21 says:

  RTFM je sice hezká zkratka… Ale ty dnešní nápovědy 😀

  Samé vyhledávání, pěkně to vypadá. Ale člověk tam najde maximálně to co ví… A jak změnit skin, pozadí (to na ploše), popř. jiné kravinky člověk většinou nehledá 😀 A k tomu co hledá se prostě neprokouše.

  Co takhle vrátit se ke starým nápovědám, jako mělo Delphi 6 (zrovna mě nic joného nenapadá) ?

Skip to main content