Tematický týden : Jak se stát síťovým adminem


Před dvěma týdny jsme po vás chtěli veselé historky z praxe, jinými slovy z natáčení. Očekávali jsme, že snad každý z našich čtenářů, potažmo pak IT odborníků, bude mít nějakou tu vtipnou scénku, o kterou se s námi podělí. Každý z nás je má – o uživatelích, o vlastní nešikovnosti, o důsledcích, o čemkoli!


Naše přání nebyla zcela vyslyšena. Sešlo se nám několik historek (děkujeme!!), povětšinou povedených, ale jejich celkový počet byl poměrně nízký. Škoda. Tenhle blog čte poměrně dost lidí (v tuto chvíli stálých 1200 a pořád přibývá), i očekávali jsme vyšší účast. Nedá se nic dělat. USB klíčenky poputují pouze k několika autorům.


Nu a teď už ta samotná historka “z natáčení”, kterou nám poslal Tomáš Zach.


Tak a je to tu, první den v nové práci. Konečně budu opravdovým síťovým administrátorem. O tom jsem vždycky snil, ale musím hodně pozorovat a učit se, chci být přeci nejlepší... Ha už jsem vypozoroval, kdo je tu ten nejchytřejší, který mě nejvíc naučí. Pořád za ním chodím a ptám se ho, jestli nepotřebuje s něčím pomoct, vetřu se mu tím do přízně a pak už to půjde jako po másle.


Pořád nic nemá sakra, copak nevidí, jak moc se chci učit? Zabíjím čas, lelkuji kolem něj a doufám, že si mě všimne. Konečně, podívá se na mě a říká: „Tak víš co, já jdu na oběd a ty tu zatím vyluxuj serverovnu“. No to si snad ze mě dělá legraci, mám se stát síťovým administrátorem a ne osobní uklízečkou!!! No ale co se dá dělat, odmítnout to nemůžu. Doufám ale, že si na to nezvykne, parchant jeden.


Beru lux a odebírám se do serverovny. Zajímavé, ještě nikdy jsem neviděl tolik hučících mašinek pohromadě. Rozhlížím se kolem a uznale na toho chytráka měním názor. Chlapec má vkus, zásuvky jsou vkusně barevně rozlišené, střídá se pěkne modrá s bílou po obvodu celé místnosti. Nechám volit můj vkus a pro lux vybírám zásuvku modrou. Na zemi je špíny po nedávném patchování, nevím sice ještě co to znamená, ale bordel to opravdu nadělá. No konec pokukování, dejme se do toho. Sakra, co je tohle za lux, pořád to mění otáčky, s tímhle to nestihnu uklidit do konce týdne. Určitě je to nějaký levný šunt bůhví odkud nebo něco podobného. Zatraceně, k tomu mi opět začalo pípat v uchu, hrozně nepříjemný pocit. Budu si asi muset zajít k ušnímu, ať mi s tím něco udělají.


Soustředím se na práci, chci to mít hotové co nejdříve, abych po „chytrákově“ obědě mohl začít dělat nějaké skutečné adminovské úkoly. Zničehonic se lux vypnul...první myšlenka je „asi vypadly pojistky“, ba ne to nemůže být ono, na chodbě se svítí...pípání v uchu zmizelo, ale celkově je tu najednou nějak ticho. Cosi secvakne v mé hlavě a já se obracím čelem k rackovým skříním...Ano, je to tak, všude tam kde před chvíli blikaly vesele kontrolky je nyní tma a zlověstné ticho. Jiné cosi mi říká, že za to může lux, ale každopádně to není dobrá zpráva. Něco je špatně a já se nacházím v těsné blízkosti.


Vycházím před serverovnu s nevinným výrazem ve tváři, ale tam už na mě vytřeštěně zírají dva obličeje a jeden z nich vykřikuje „Radime, ten debil Ti vyhodil celou serverovnu“. Normálně mi debile neříkají, ale nějak mi ta spojitost došla sama...zrudnul jsem...to už přibíhá náš pan chytrák, ale ten výraz v očích mi nedává ani nejmenší šanci, že by byl se splněním mého úkolu byť jen trochu spokojen. Potichu se ztrácím ke svému stolu a tiše uvažuji, kolik zkušeností ještě stihnu nasbírat než mě vyhodí. Už to mám, stejně už je konec pracovní doby...mizím a cestou domů se zastavím pro láhev dobré whisky.


S úsměvem na tváři, omluvou a whiskou viditelně v ruce přícházím k mému adminovskému idolu...zabírá to, omluva přijata a mě dnes zřejmě nevyhodí...Dnes už vím, že lux byl připojen do zásuvky za UPSkou a že to byla právě ona UPSka, která mi přetížením pípala v uchu, ale jak jsem to proboha měl vědet tehdy?


Také už dnes vím, že kdybych onehdá tušil, že ta láhev dobré whisky je pouze první z mnoha, můžu vám s jistotou říci, že bych si vybral jiné povolání a síťovým administrátorem bych se určitě nestal. Na druhou stranu díky tomu jsem byl v oné firmě celkem oblíbený, známý jako pravidelný zásobovatel alkoholem s pověstí absolutně neschopného člověka na manualní práce :-).


- KFL

Comments (6)

 1. Jan Pilar says:

  Moc pěkně napsané, opravdu dobrá zkušenost :-))))

  Certified System Shutdown Administrator :-)))))))

 2. Jarda Jirava says:

  Tak až v okamžiku uveřejnění prvního příspěvku z tématického týdne jsem pochopil, co vlastně znamená věta v anoncování tématického týdne ::

  Rozsah do 1500 znaků, můžete přidat obrázek či fotku. :: A nejspíše tedy vím i důvod, proč přišlo jen několik málo příspěvků na zvolené téma. Tato publikovaná "dobrá zkušenost" má 2,5násobek povoleného limitu znaků. A já si stále říkal, který nešťastník se začne kvůli tématickému týdnu učit japonštinu, aby se do limitu vešel.

 3. KFL-MS says:

  Jarda> Vetsina prispevku ma kolem 1500 znaku :). Tady se autor krapet seknul a napsal to delsi, pravda. Na druhou stranu bychom nechteli ochudit ostatni ctenare o kvalitni prispevek, takze jsme po chvile debatovani i tuhle dlouhou verzi zverejnili :).

  Pockejte, az vydame specialni (bonusovy) kus umeleckeho dila, ktere prislo ze severu Cech :).

 4. Pepek says:

  Podobné, i když naštěstí pouze domácí příhody zažívám běžně, to když strčím šňůru vysavače do pětizásuvky s přepěťovou ochranou od počítače… Naštěstí tím odpálím jen rychlé pojistky. Miluju spotřebiče s "drsnými starty". Moje mikrovlnka a staré desítky jističe by o tom mohli vyprávět. Ta dokáže "rozhořet" i nedotažené dráty ve svorkovnici na sloupu… Možná by stálo za to vyhlásit anketu, která vyhořelá elektronika smrdí nejvíc 🙂

 5. Anonymous says:

  Před nedávnem jste mohli v soutěži s TechNet Blogem za úsměvnou historku z IT prostředí vyhrát 4 GB flash

 6. Sniper says:

  jak se mužu stat admin na tom servru kterem chcu

Skip to main content