Jak na export/import v Hyper-V


Provozujete na Windows Serveru 2008 virtuální prostředí, které chcete přenést někam jinam? Či chcete poskytnout někomu své testovací prostředí?
Hyper-V vám pomůže pomocí vestavěné funkcionality pro export/import.


Jak na to?
Proces exportu, není pravda moc náročná věc 🙂
V konzole Hyper-V manager stačí kliknout pravým tlačítkem na vypnutý virtuální server, či stanici a z kontextového menu vybrat export. Následně určit lokaci pro uložení exportovaného virtálního stroje a je to. Legrace nastává s importem. Pokud si přejete zachovat síťové nastavení uvnitř virtuálního stroje, musíte na Hyper-V serveru na který virtuální stroj importujete nakonfigurovat síťové switche úplně stejně jako na původním Hyper-V serveru. Stejnou konfigurací v tomto případě myslím, absolutně stejná jména switchů. Pokud dodržíte tuto podmínku, import proběhne bez problémů a virtuální stroj po naběhnutí nepozná nic. Když jména switchů neodpovídají původnímu pojmenování, import se nezdaří.


Pozor na MAC adresy
Vyeportovaný virtuální stroj si sebou nese i svou MAC adresu. Což je jistě důležité, pokud přenášíte používaný server na nový HW a chcete zachovat konfiguraci. Pro určité případy se to ale hodit nemusí. Celá konfigurace exportovaného stroje je uložena v souboru %GUID%.exp  v adresáři Virtual Machines. Jde o konfigurační XML soubor a právě tady najdete položku PROPERTY NAME="Address" obsahující MAC adresu. Smazáním celé položky <PROPERTY NAME="Address" TYPE="string"><VALUE>00155D492616</VALUE></PROPERTY> dosáhnete vygenerování nové MAC adresy po importu na nový Hyper-V server.


Nezapomeňte před úpravou soubor .exp zazálohovat 🙂 mimo vyexportovanou adresářou strukturu, jinak se import nepovede.


Držím palce.
Hezký den,
Roman Černovský

Comments (0)

Skip to main content