Hyper-V: Vše, co jste chtěli vědět!


Slovo virtualizace je zmiňováno na všech stranách již několik měsíců a důvody pro to jsou nasnadě. Díky překotnému vývoji hardwaru se IT svět dostal do situace, kdy výkonové možnosti fyzických počítačů nezřídka převyšovaly nároky aplikace či systémů, které na nich běžely. V takovou chvíli si běžný administrátor či IT manager položí jednoduchou otázku: „Jak využít zbylou výkonovou kapacitu?“ Odpověď je potom ještě jednodušší – virtualizací!


Minulý týden byla definitivně uvolněna ke stažení (Release To Web = RTW) finální verze Hyper-V 1.0, tedy serverové vizualizační technologie na platformě Windows Server 2008. Protože se jedná o velmi zajímavou oblast virtualizace, bylo by jistě vhodné shrnout některé nejdůležitější informace, se kterými se setkávám ve vašich dotazech.


Windows Server 2008 Hyper-V


Otázka: Kde mohu Hyper-V stáhnout?
Odpověď: Viz. předchozí článek na Technet CZ/SK blogu.


Otázka: Na jakém systému (SW a HW) mohu Hyper-V provozovat?
Odpověď: Hyper-V je součástí systému Windows Server 2008 x64bit, konkrétně edicí Standard, Enterprise a Datacenter. Protože v době uvedení Windows Server 2008 na trh, ještě nebylo Hyper-V dokončeno, je nutné do systému doinstalovat finální verzi. Výbornou volnou pro běh Hyper-V je také CORE verze Windows Server 2008 (verze s minimálním grafickým rozhraním), kde je Hyper-V jednou z plně podporovaných rolí! Co se týká hardware podpory, Hyper-V je možné provozovat pouze na architektuře x64bit. Dále je potřeba zajistit hardware podporu pro virtualizaci (AMD AMD-V, nebo Intel VT) a také Data Execution Prevention (DEP = AMD (NX no execute bit), Intel (XD execute disable)).


Otázka: Kolik Hyper-V stojí?
Odpověď: Již při nákupu Windows Server 2008 se můžete rozhodnout, zdali chcete zakoupit tento server s Hyper-V, nebo bez něj. Rozdíl v ceně je 28$ (!). Hyper-V půjde později zakoupit i jako samostatný produkt.


Otázka: Jak je to s licencováním virtuální operačních systémů?
Odpověď: Každý virtuální operační systém musí být pokrytý licencí, stejně jako fyzický stroj. Pokud se ale jedná např. o Windows Server 2008, je možné využít licencí, které jsou přímo součástí tohoto operačního systému. Např. Standard edice nabízí možnost provozovat server 1x na fyzickém stroji (POSE = physical operating system) a 1x ve virtuálním prostředí (VOSE = virval operating system). Pozor, ale musí to být na stejném hardware. V Enterprise edici je možné využít pravidlo 1+4, kdy je možné provozovat až čtyři virtuální servery. Je důležité ale upozornit na to, že licencování je velmi komplexní problematika, a že již výše uvedené příklady obsahují několik výjimek, které je nutné znát. Proto tuto problematiku nepodceňujte a vždy si ověřte, zdali je váš licenční model správný.


Otázka: Windows Server 2008 je lokalizován do češtiny. Bude i Hyper-V v češtině, případně slovenštině?
Odpověď: Hyper-V je lokalizován do 18 jazyků pomocí tohoto balíčku. Čeština je podporována, slovenština bohužel nikoli.


Otázka: Je možné nějak zajistit vysokou dostupnost virtuálních serverů?
Odpověď: Ano, díky plné integraci s technologií Failover Cluster. Virtuální server v Hyper-V se potom v clusteru stává cluster prostředkem, který je možné za běhu, s minimálním výpadkem, přesouvat z nodu na node, a to jak při plánovaném výpadku, tak při dalších haváriích různého typu. Zde najdete kompletní návod, jak na to.


Otázka: Je Hyper-V opravdu tak kvalitní a ověřené řešení, že v něm mohu provozovat své servery?
Odpověď: Ano. Jeden příklad za všechny. Microsoft stránky MSDN a Technet jsou již nějakou dobu provozovány plně na Hyper-V. Zde je kompletní dokumentace. V současné době dochází i k migraci web stránek „microsoft.com“ do Hyper-V. Nyní již více než 50% všech web serverů je plně virtualizováno.


Otázka: Které operační systémy jsou pro běh v Hyper-V podporovány?
Odpověď: Celá řada. Podporovány jsou nejen servery, ale i klientské operační systémy. A také nejen Windows. Přesný soupis těchto systémů naleznete v tomto Microsoft KB článku.


IntegrationComponentSupport


Otázka: Musím do virtuálních operačních systémů instalovat nějakou podporu pro Hyper-V?
Odpověď: Ano, pokud chcete využívat všechny, hlavně výkonnostní, výhody Hyper-V. Do virtuálních Windows Server 2008 se instaluje stejná aktualizace, jako na hostitelský systém (KB950050). Do ostatních podporovaných systémů se instalují tzv. Integrační služby. Nejjednodušší je nainstalovat přímo ze správcovské konzole Hyper-V. Pro operační systémy *NIX budou brzy vydány ovladače pro Hyper-V, testovací verze je možné stáhnout z Microsoft Connect.


IntegracniSluzby


Otázka: Existuje nějaký nástroj na správu více Hyper-V serverů najednou?
Odpověď: Ano. Během druhé poloviny roku 2008 bude uveden na trh System Center Virtual Machine Manager 2008, který vám z jednoho místa umožní spravovat nejen Hyper-V servery, ale také server s Virtual Server 2005 a dokonce i s VMware ESX server!


Otázka: Jak mohu migrovat stávající operační systémy, které běží na fyzickém stoji, do Hyper-V?
Odpověď: K tomuto slouží System Center Virtual Machine Manager 2008, který umí migrovat jak fyzický stroj do virtuálního, tak také migrovat virtuální stroj běžící ve Virtual Server 2005, nebo VMware ESX Server, do Hyper-V!


Otázka: Jak je to se správou Hyper-V?
Odpověď: Do operačního systému Windows Vista je možné doinstalovat aktualizaci, po které je možné Hyper-V spravovat i z těchto klientů. Hyper-V je ale možné, kromě klasické MMC konzoly spravovat i pomocí skriptů, ideálně pomocí Windows PowerShell. Např. zde si můžete stáhnout sadu CMDletů speciálně vyvinutých pro Hyper-V. Pro Windows Vista už dokonce existuje i Gadget, kterým můžete monitorovat Hyper-V.


gadget


Otázka: Už vím, co je to Hyper-V. Co je ale App-V?
Odpověď: App-V je nový název pro virtualizaci programů, dříve známý jako SoftGrid. V tomto případě virtualizujeme nikoli celý operační systém, ale pouze konkrétní aplikaci.


Otázka: Používám betu 2, která je přímo v RTM verzi Windows Server 2008. Jak mohu přejít na finální verzi Hyper-V?
Odpověď: Při přechodu z beta 2 je podporován jen a pouze přesun virtuálních disků (VHD). Vše ostatní, tedy např. konfigurace serveru, nastavení sítí, atd., to vše musí být vytvořeno znovu.


Otázka: Používám RC0/RC1 Hyper-V. Jak mohu přejít na finální verzi Hyper-V?
Odpověď: Stačí pouze použít Microsoft Update a nainstalovat aktualizaci, která testovací verze Hyper-V automaticky povýší na finální verzi. Nezapomeňte ale také na aktualizaci virtuálních systémů.


Otázka: Podporuje Hyper-V virtualizaci USB?
Odpověď: Ne, jako žádný serverový virtualizační software. Nicméně i tak je možné ve virtuálním systému získat přístup k USB zařízením, stejně tak i k Smart kartám a mnohému dalšímu hardwaru, který Hyper-V přímo nepodporuje. A to díky Vzdálené Ploše. Pokud se totiž připojím k virtuálnímu operačnímu systému touto technologií, mám možnost si tato zařízení nechat připojit.


VzdalenaPlocha


Otázka: Kam zmizela možnost virtuálních disků, kde jsem se mohl vracet k předchozímu stavu (tzv. undo-disky)?
Odpověď: V rámci Hyper-V, se nově objevuje technologie snímkování (snapshot). Pomocí ní můžete provádět zálohu/snímek v aktuální okamžik, tedy i za běhu virtuálního systému. Např. tedy před instalací service packu, nebo jiné závažné konfigurační změny. Kdykoli se potom můžete k těmto snímkům vracet. Více o problematice Snímkování naleznete zde.


Otázka: Jak je to se zálohováním Hyper-V a jeho virtuálních strojů?
Odpověď: Windows Backup, který je obsažen ve Windows Server 2008 plně podporuje VSS writer pro Hyper-V, takže můžete vaše virtuální servery kdykoli zálohovat, dokonce i za jejich běhu. Další profesionální zálohovací řešení (např. System Center Data Protection Manager) budou Hyper-V podporovat v blízké budoucnosti.


Otázka: Kde mohu najít další články o Hyper-V v češtině?
Odpověď: Karel Florian a Mirek Knotek napsali několik článků, které se problematice Hyper-V obsáhle věnují. Články byly psány pro různé časopisy a jejich online verzi naleznete zde.Otázka: Kde mohu najít další informace o Hyper-V?
Odpověď: Seznam odkazů na zajímavé stránky najdete na konci článku.Blogy (ENG): 
http://blogs.technet.com/virtualization/default.aspx
http://blogs.msdn.com/virtual_pc_guy/
http://blogs.technet.com/jhoward/
http://blogs.technet.com/roblarson/
http://blogs.technet.com/virtualworld/
http://blogs.technet.com/windowsserver/
http://blogs.technet.com/mapblog/
http://blogs.technet.com/stbnewsbytes/


 


- Martin Pavlis
 

Comments (14)

 1. chipmen says:

  Existuje nástroj….ANO existuje bude během… TAKZE NEEXISTUJE, teprve bude a beta verze se s RTM verzi Hyper-V nema rada. Takze ve vysledku mame krasnou virtualizaci bez managementu, bez moznosti p2v…

 2. KFL-MS says:

  chipmen> Nema rada? Proc ne? Podle ofiko zprav by SCVMM beta mela plne spolupracovat s Hyper-V RTM .. viz: http://blogs.technet.com/rakeshm/archive/2008/06/26/hyper-v-is-released-and-what-that-means-for-scvmm-beta.aspx

 3. Crash says:

  Doopravdy abych zprovoznil HYPER-V tak potrebuju mit INTEL VT??? mam v serveru dvoujadro bez INTEL VT … bude to tolik vadit? Jinak jsem na nem pres VIRTUAL SERVER 05 krasne virtualizoval 2 servery … dekuji za vcasnou odpoved

 4. KFL-MS says:

  Crash> Ano, musite mit procesor s hardwarovou podporou virtualizace. Oproti Virtual Serveru 2005, coz je de facto aplikace bezici nad OS, je Hyper-V hardwarovou virtualizaci bezici pod OS. A k tomu potrebuje prave procesory s podporou virtualizace.

 5. Crash says:

  Dekuji Vam za vysvetleni… takze proste budu muset dokoupit poradny CPUcko ;)… jen me napada jeste jedna otazecka… kdybych chtel vypnout server, ktery hostuje pres HYPER-V dalsi operacni systemy, musel bych hostovane systemy pred vypnoutim hlavniho hosterskeho systemu vypnout? nebo se automaticky vypnou sami aniz by ztratili data?

 6. KFL-MS says:

  Crash> Nevim jak pri shutdownu, ale pri restartu se virtualnim stanicim  ulozi stav (save state) a po nabehnuti systemu se automaticky nastartuji.

  Z cehoz usuzuji, ze pri shutdownu probehne podobna, data zabezpecujici, procedura.

 7. l@dik says:

  Dobry den, je mozne na hyper-v provozovat win2003 sp1 – nebo presneji  nainstalovat na tento "nepodporovany" system integracni sluzby? Pokud ne, je mozne tento system zprovoznit i bez nich?

 8. KFL-MS says:

  l@dik> W2K3 SP1 vam v Hyper-V normalne pobezi. At uz s IC ci bez nich.

 9. l@dik says:

  Je pravda, ze bezi, nicmene IC se nechteji nainstalovat a hlasi, ze je stara verze windows a bez nich me nenapada, jak nainstalovat ovladac pro sitovy adapter.

 10. KFL-MS says:

  l@adik> A pridaval jste ve vlastnostech VM Legacy Network adapter? Podle meho jiny ani nenainstalujete..

 11. l@dik says:

  Diky, to je ono, nevim sice o co tam bez IC prichazim, ale s Legacy Network Adapterem to i bez nich funguje.

 12. Anonymous says:

  Virtualizační platforma Hyper-V je už nějaký čas dostupná v ostré verzi , spousta lidí ji používá (doufejme

 13. instalace CORE says:

  Dobrý den,

   mám dotaz: Na jednom školení nám radily, že pokud zakoupíme Windows server 2008 R2 standard a server, pod kterým poběží virtuální stroje bude CORE, pak nám Standard edition umožní provozovat 2 virtuální stroje.(Bude tam 1 server core, pod kterým poběží 2 normální virtuální stroje.) Na internetu se mi ale nepodařio najít žádnou informaci, která by nějak odlišovali verzi CCORE od běžné instalace. Prosím pěkně o informaci.

  Daniel Hrouda.

 14. KFL-MS says:

  Daniel> Dobrý den. Pokud vím, licencování Hyper-V u verze Standard je v modelu 1+1, tj. 1 fyzická instance (hostitel) a 1 instance virtuální (stroj v Hyper-V). V praxi to znamená, že můžete mít na Standard edici pouze jednu virtuálku a je úplně jedno, zda je hostitel Core nebo Full varianta.

  Pro jistotu to ještě ale ověřím.

Skip to main content