Trocha z historie Microsoftu – květen


Náš nerozlučitelný kamarád u počítače – myš. Její historie započala 2. května 1983, kdy Microsoft představil Microsoft Mouse pro použití na IBM PC s MS-DOS. Kulička, 2 tlačítka… co víc si přát J.


20. května 1991 Microsoft uvedl jednu z nejvyužívanějších vývojářských své doby aplikací – Microsoft Visual BASIC. Stalo se tak na Windows World 91 v Atlantě. Tato prvotní verze měla své grafické prostředí a kombinovala designérské nástroje s programátorskými. Přesto ale bude lepší zůstat u nejnovějšího Visual Studia 2008.


O 2 roky později, 24. května 1993, Microsoft opět pořádá Windows World a opět v Atlantě. Tentokrát však neslaví jen vývojáři, ale i běžní uživatelé, firmy atd. Na slavnostním launchi mezi nás vešly Windows NT.


Exchange Server 5.0 – přelomová verze ve které se poprvé objevily prvky a služby bez kterých se již dnes neobejdeme. Přišla úplně nová Exchange Administrator Console integrovaným přístupem k SMTP a nezapomeňme, že se nám zde také poprvé objevuje Outlook Web Access! Toto vše bylo uvolněno 23. května 1997.


V květnu 2001 bylo také uvedeno kódové označení nového OS – Longhorn (Windows Vista). Ve stejném roce započaly i práce na jeho vývoji, již 5 měsíců před uvedením XP na trh.


Ti z Vás, kteří 12. května 2005 sledovali MTV, měli možnost vidět uvedení nové herní konzole XBOX 360 přímo v živém přenosu. O měsíc později se z něj již mohli radovat návštěvníci E3.


Projekt s kódovým označením Magneto a Microsoft Mobile and Embedded Developers Conference 2005. Tyto dvě věci spojuje dohromady 9. květen 2005 a nový OS pro mobilní zařízení – Windows Mobile 5, který byl uveden na výše zmíněné konferenci. Přednostmi této nové verze byla především vylepšená spolupráce s Exchange Serverem.


Milan – kódové označení pro nic jiného, než současných všech konferencí, summitů a veletrhů – Microsoft Surface. „Chytrý“ stůl, který ovládáte vlastními dotyky, platíte z něj účty, objednáváte si pizzu, prohlížíte fotografie, kreslíte si s dětmi. To vše Surface dokáže a leckomu při jeho prvním představení, 29. května 2007 na D5 dokázal vyrazit dech.Video: Possibilities of Microsoft Surface


A jako třešnička na dortu – Service Pack 3 pro Windows XP, který je dostupný na Windows Update a na MS Download Center od 6. května 2008!


 


:: zpracoval Marek Šimkovský ml., WUG Žďár nad Sázavou ::


  

Comments (0)

Skip to main content