Mala zkusenost s nasi konkurenci… chci verit ze to je exces…


O víkendu na mě již asi po 4 vyskočilo okéno týkající se Apple software, který mám na počítači a tentokrát jsem to již "nezvládnul" a "šel do toho". Do čeho a proč?


Okénko bylo nadepsáno jako "Apple Software update" a jako každý 🙂 znám 3+1 krok k zabezpečení počítače (antivir, aktivní firewall, aktuální UPDATES a fishing filtr), tak to bude asi o "bezpečnostních dírách" říkám si. Tak jsem zmáčknul instalovat.


Hmmm... a ono není aktualizace jako aktualizace... tato s sebou přinesla i další Applovské věcičky (iTunes, Apple Safari) a nejen to. Drze bez ptaní se to hodilo i na lištu do "Quick Launch". No můj dědeček by řekl, že to má vychování řeznického psa.


A tato moje zkušenost je podložená i zkušeností mého kolegy z práce v případě dalších konkurenčních věcí, kdy provádíte nějaké aktualizace/instalace a při těchto instalacích máte rovnou zaškrtnuty nabídky dalšího softíku... A EK mlčí 🙂 🙁 🙂


Radim

Comments (14)

 1. Martin Mandinec says:

  Ano, mohu dát zapravdu. Tuto zkusenost mam i já. Má reakce ne toto byla ta, že jsem použil odinstalaci a vše odinstaloval. No není to nádhera 😉 Martin

 2. Jan Pilar says:

  Pravda, pravda. EK nemlčí, kope a dojí Microsoft. Fakt, že se např. "trendy" Google chová mnohdy ještě hůř je věc jiná. Trend je dojit Microsoft, ne ty ostatní, kteří nabízejí "alternativu".

 3. marek says:

  mozna chce EK zpatky nejake penizky za licence .. tak proto doji, aby mohla prejit na novejsi verze 🙂

 4. Ladislav Soukup says:

  EK mlcela i v dobe, kdy RealPlayer s sebou bez jedine zminky instaloval nekolik dalsich SW… Ale nedej boze, aby MS do sveho instalatoru pridal jedinej textak, ktery tam nepatri… EK to okamzite zacne resit a zane se ohanet pokutama.

  Jinak k Applu… To, ze iTunes s sebou tahnou QuickTime bych jeste pochopil (iTunes QuickTime proste potrebuje). To, ze QuickTime se snazi lidem vnutit iTunes uz je slabsi.

  Ale to, ze iTunes nebo QuickTime lidem vnuti Safari je opradvu nehoraznost! Zatim cekam, kdy Apple oznami, ze se jednalo o "chybu".

 5. blogCZSK says:

  Diky za dosavadni nazory. Dve poznamky:

  1. na pocitaci mam QuickTime playera (proto ten "update")

  2. nekde jsem slysel, ze se neco podobnoho deje i kdyz si instalujete Sun Java, tak je tam "moznost" stazeni Open Office… (toto bez dukazu)

  Radim

 6. Přemek 'Mr.Gentleman' V. says:

  Tak tak. Při instalaci Sun Java je tam upozornění na OpenOffice, ale zorhodně se nic automaticky nestahuje, nebo neunstaluje. Podobně se chová i Safari pro Windows – kdo nedává pozor, už má v počítači i QT a iTunes ;). Kritizoval už to nějaký boss od Mozilly (ale těm jde zase o vlastní polívčičku – jako každému :)). Faktem je, že tu možnost nainstalovat další software bych neviděl problematicky, co už ale podle mě problém je, je to, že je to automaticky povoleno a zaškrtnuto. Přeci jen většina uživatelů nejsou guru a co je výchozí, to nechají a hned mají o další software na disku víc, o kterém pak třeba ani nevědí a kdyby ho náhodou chtěli, tak se budou divit, kde, že se jim tam už vzal.

  Takže moje řešení by bylo – nabídku ponechat, ale upozornit řádně oč se jedná a ve výchozím nastavení to mít nepovolené ke stažení a instalaci… V současném stavu je to spíše podobné, na nějakého jablečného červíka ;).

 7. blogCZSK says:

  Dovolil jsem si vymazat zdvojenou poznamku od "Přemek ‘Mr.Gentleman’ V. "

  Radim

 8. Petr says:

  Divíte se, že EK se soustředí jen na MS. Dojit lze pouze tam, kde je mléko 😉

 9. michal says:

  Také mě tím apple pěkně naštval, neustále mě to otzravuje, protože mám na testování webů naisntalované safari…a když jsem chtěl nainstalovat novější versi javy, tak mi to nabídlo ten ubohý oo.org…

 10. peavey says:

  radeji bych clanek nazval mrkvosofti retard, co neumi nainsalovat ani quick time 🙂

 11. Martin says:

  Hlavně že je "úplně normální" například chování mikrosoftího Mediaplayeru. A nemám na mysli nějaké ověřování pravosti. Při instalaci agresivně nahrazuje asociace programů (které se na rozdíl od něj dají k přehrávání používat) ke všemožným mediálním formátům, aniž by se ho někdo prosil… Pravda, po několika proklicích při instalaci se tomu dá zabránit… ale v čem je to proboha jiné?? Mediaplayer má taky v instalátoru přednastaveno něco, o co většina lidí třeba ani nemá zájem (o množství práce nutné k nápravě ani nemluvě)

 12. blogCZSK says:

  Martin> to ze program nabidne pri instalaci nove verze, ze "prevezme peci" o dalsi formaty neni zas tak velke "zlo", jako to, ze s aktualizaci jednoho programu si nechte (nepozornosti) naistalujete dalsi, ktere casto s tim aktualizovanym vubec nesouvisi.

  Jiny priklad: mate pojistku, ktera se blizi svemu konci a vy si ji muzete prodlouzit (aktualizovat). To, ze si ji prodlouzite a s tim se trochu zmeni jeji podminky (viz smlouvy s operatory apod.) jeste neni tak nezvykle jako to, ze by se s prodlouzenim jedne pojistky vytvorily (automaticky) dalsi dve, tri… na neco uplne jineho.

 13. Anonymous says:

  Radim > Před nějakým časem jsem zde psal , že se mi moc nelíbí praktiky některých našich konkurentů

 14. pol says:

  majkrosoft predava statnej garniture svoje vytvory, tak sa necudujte, ze si statna garnitura dava pozor co je to zac.

Skip to main content