Co IT-týden dal: WUG Košice, Luník IX, one man, one solution


Tomáš > Dnešní post věnuji celý Košicím a nové pobočce WUGu, protože se z mého pohledu jedná o nejzajímavější událost za tento týden (pominu-li včerejší D1-čkový happening milovníků aut a námrazy). V úterý jsme já, KFL a Martin Pavlis, tentokráte "vzduchem", cestovali na první setkání košického WUGu. Téma Windows Server 2008 a báječná účast - 74 lidí ("Jen houšť", jak říká klasik). Máme-li naše čtenáře z Košic a přilehlého okolí, tak vězte, že místní WUG vypsal do konce školního roku 3 přednášky, takže sledujte http://www.wug.sk/ a http://www.wug.cz/ a přijďte se určitě podívat.


A teď trocha cestopisných informací z deníku cestovatele. Při přistávacích manévrech mě opustil sen, že bych přecijen mohl být pilotem. Vlastní žaludek totiž se mnou rozehrál zajímavou šachovou partii, takže jsem byl nakonec rád, když partie skončila patem. Martin, jsa cestovně naladěn, rozhodl se optat pana taxikáře, jestli nás může vzít kolem Luníku IX (bájné košické sídliště - v dnešní době "starší" bratr Chánova). Pan taxikář si zřejmě myslel své, usmíval se, ale Luníkem IX nakonec s námi projel (více podrobností v postu od KFLa).


Cestou naz5 opět zafungoval můj portrét v uniformě Hradní stráže na občance (velice dobrá věc při kontaktu s policií a celníky). Paní celnice se hned začala ptát na uniformu, usmála se, já laškovně odešel k rentgenu, aby mi tam pečlivá paní kontrolorka zjistila, že na klíčích se jí cosi nelíbí. Následuje krátký přepis našeho rozhovoru:


Celnice: "Mohu se podívat, co to máte na klíčích?"
Já: "Ano".
Celnice: "Ale to je nůž!"
Já: "Ano, je"
Celnice: "Ten ale nemůžete mít s sebou, musíte jej nechat tady".........


Nakonec jsem si přes rentgen nesl notebook a peněženku, batoh s klíčema a nožem (čti nožík o velikosti cca 5-6 cm) putoval do útrob letadla. Své "kamarádce" na celnici jsem jen laškovně sdělil, že jsem si musel ještě některé věci nechat odbavit klasickou cestou. KFL se divil, kde tak dlouho jsem (odbavovali nás celkově asi 15), ale nakonec jsme zdárně odletěli a po hodině úspěšně přistáli na Ruzyni.KFL > Košice jsou zcela jistě totálním "hajlajtem" tohoto týdne. Byl jsem tam poprvé v životě a kdyby vůbec nic, drobná exkurze na Luník IX byla naprosto neuvěřitelná.


Po hladkém přistání (nevím, po čem bylo Tomášovi špatně, když turbulence trvaly jen asi půl hodiny :)) jsme vyšli před letiště a chytli taxík. K dokreslení situace je nutno poznamenat, že šlo o sněhobílý Mercedes se spoustou nápisů VIP TAXI. Opravdu jsme taxikáře požádali, aby nám ukázal legendární sídliště a opravdu jsme tam dojeli..


Naprosto nic člověka nepřipraví na to, když se auto vyhoupne na kopec a otevře se výhled do relativně hezkého údolí, kde stojí malé měsíční město. Hlavou mi proletěla vzpomínka na Město duchů u Černobylu a čím více jsme se blížili, tím více nabývala na reálné podobě.


Taxikář chladnokrevně uhnul z hlavní silnice a rychlostí cca 20 km/h se plížil sídlištěm. Asi abychom si to užili. Osobně jsem jenom zíral a nebyl schopen slova, protože žádná fotka nedokáže vykreslit atmosféru a stav toho místa. Martin vytasil telefon a rychle vycvakl dvě fotky, zatímco na nás koukali všude postávající obyvatelé. Když se před námi napříč silnicí samovolně vytvořila hradba asi 40 lidí, mírně jsme zmlkli, ale taxikář nelenil a uhnul odbočkou vlevo, aby vzápětí zrychlil a vrátil se několika dramatickými zatáčkami a úhybnými manévry zase na hlavní silnici.


Uznávám, že bílý Mercedes na sídlišti Luník IX s nápisy VIP TAXI a třemi pasažéry, kteří koukají ven jak na zjevení a ještě si to fotí, musel být pohled ... dost provokativní ;).


Jen pro ilustraci:


IMAG0001  IMAG0002


Podle slov řidiče standardně taxislužba na Luník IX ani nejezdí a vždy staví u hlavní silnice. Nedivím se. Když tam údajně nejezdí ani Policie a MHD :). Bylo nám i řečeno, že na sídlišti nejde elektřina ani voda, ovšem co je na tom pravdy, to fakt nevíme. Z ulic sídliště není vidět za baráky, kde se prý skladují odpadky, toho času sahající až do výše prvního patra..


Druhý den ráno jsem měl za to, že uškrtím Tomáše. Když totiž přijel taxík, aby nás vzal zpět na letiště, zahlásil řidiči, že to má vzít přes Luník IX. Bohužel, řekl to takovým tónem, že tam řidič opravdu zajel. Všichni tři jsme ho potom mírně znepokojeným hlasem ujišťovali, že to byl fakt jen vtip..


Pokud vás zajímá cokoli dalšího z Košic, byla to vlastně švanda. Přednáška, pak menší oslavička nové pobočky v jednom příjemném podniku, návrat nočním městem na penzion, jehož pokoj se vyznačoval absencí oken (nejspíš jde o variantu Penzion 2008 CORE :)), a také napodobování jednoho známého hlasu na prázdné ulici v centru. A když za chůze odříkáváte "One man, one solution ... in Kosice city!", je to celkem legrace. Zvlášť když se tomu Tomáš směje jak pominutý :)).


 Radim > Celý týden jsem přemýšlel nad jednou, zásadní, otázkou. Když se řekne Microsoft, co si vybavíte? Je to náš IT Pro tým (já, Tomáš, KFL), některá ze služeb v rámci TechNetu nebo to je poslední zkušenost s našimi produkty (pozitivní/negativní), soudní spory, česká pobočka nebo Redmond, ...? Fakt mě to zajímá, čekám na vaše komenáře "v komentářích" :-). Shoot!


 


Fajn víkend a veselé Velikonoce!
Tomáš + KFL + Radim

Comments (24)

 1. Vladimír Lysenko says:

  už po léta pro mě Microsoft = použitelnej počítač

  PC bez systému je na ho…na nic 🙂

 2. blogCZSK says:

  Diky za prvni nazor, co dalsi?

  Radim

 3. Přemek "Mr.Gentleman" V. says:

  Se slovem Microsoft se mi pojí několikero významů, takže hned zkraje:

  1. Bill Gates 😉

  2. Moloch, který často vymyslí něco zajímavého, ale dříve, než to uvede do praxe, tak už to používá většina konkurence.

  3. Krkolomné obraty v názorech na IT svět vně Microsoftu (MSN/Internet; Closed Source/Open Source; aj.).

  4. V posledních letech stále se zlepšující produkty (nevím, zda se to zdá jen mě, ale mám pocit, že NT větev systémů Windows přejímá stále více "starých dobrých" Unixových vlastností ;)).

  5. Nejednotnost (ale to bývá u těch "molochů" obvyklé ;)) – jedna část firmy dělá, či podporuje vlastní Open Source nástroje, zatímco druhá čtí na Open Source oheň a síru a x patentů.

  6. Developers, Developers, Developers ;).

 4. Richard says:

  Microsoft??

  1. V poslední době stránka serveronauti.cz 🙂

  2. Windows Vista.

  3. Technet Blog

  4. Logo Windows

  5. Logo Microsoft

  Jiank tím sídlištěm bych nejel ani za nic 😉

  Richard

 5. Arthur says:

  To je zvlastni… ptali jste se co si kdo vybavi, kdyz se rekne MS a zase ciste nahododou prispevek zmizel a ze cenzura neprobiha. Nebylo tam ani jedno neslusne slovo ci nic pohorsujiciho.

  Tak jak tomu rikate, mate pro to v MS specialni slovo?

  Pak se neni mozne divit, ze mate jen kladnou z5nou vazbu, kdyz veskerou jinou mazete, ze.

 6. badFuture says:

  Ghetta jako je Lunik, Chanov a spol se budou neustale zvetsovat a rozsirovat s tim, jak postupuje zdrazovani potravin, vody a energii a socialni rozdili se cim dal vice prohlubuji. Zaroven se zvetsujici se bidou a bezmoci jejich obyvatel bude stoupat i jejich agresivita, takze se rozhodne nemame na co tesit.

 7. KFL-MS says:

  Arthur> A ktery myslite? Ten o Viagre, erekci, drogach, ruskych holcickach anebo levnem softwaru? Ty jedine mame za dnesek ve spamovem kosi..

  Nemam rad zminky o cenzure, a uz vubec ne tady, kde komentare nejsou moderovany a system nepublikuje pouze spamy. Nenasel jsem za poslednich 6 hodin smysluplny text ani v jednom ze zablokovanych komentaru. Leda byste se jmenoval S!rgeY a nabizel mi zvetseni mych pohlavnich zlaz …

  Pokud mate komentar ci zpetnou vazbu, kterou nejste schopen na techto strankach odeslat, poslete mi to mailem na karelf()microsoft.com a ja to tu bez uprav zverejnim.

  – KFL

 8. Arthur says:

  Tak se nabizi otazka, kam az je MS schopen zajit?

  uplatky alias pratelske protisluzbicky a placani po zadech to uz tu bylo, manipulace a rozhodovani za jineho, to uz taky od MS znam a ted koukam i svoboda projevu, shrnuto a podtrzeno, Když se řekne Microsoft, co si vybavíte?

  pretvarku, pokrytectvi, lzi

 9. KFL-MS says:

  Arthur> No tak slava 🙂

 10. Arthur says:

  Pak asi zrejme muj nebyl smysluplny, kometar se odeslal, dokonce i zobrazil ale ted nejak chybi. Snad muzu vytahnout z kose screen.

 11. Přemek 'Mr.Gentleman' V. says:

  Dovolím si s Vámi Arthure nesouhlasit. Sice nepatřím k bezmezným obdivovatelům všeho, co vzejde z Microsoftu, ale to co vy popisujete, jako nějakou specifickou vlastnost Microsoftu, tak to – i pokud budu brát, že je to 100% tak, což si nemyslím (byť z části možná) – tak to jsou praktiky vlastní všem velkým firmám.

  Každá firma se samozřejmě snaží maximalizovat svoje pole působnosti a dosáhnout co největšího zisku a dosahuje toho často praktikami, které jsou někde na hraně. Pokud překročí onu hranu danou zákonem, tak pak nechť jednají soudy a nechť je právu učiněno za dost, ale pokud jsou jen na hraně a zákon to tak umožní, pak toho použije každá firma podobné velikosti a moci působnosti.

  Pokud se vám to nelíbí, je na čase si stěžovat ne v diskusních fórech, ale začít jednat a stěžovat si u volených zástupců, že jsou zákony nastaveny špatně, pokud něco takového umožňují. Najde-li se dostatek podobně smýšlejících a vytrvalých lidí, pak se může podařit přesvědčit politiky ke změnám, které onu hranu někam posunou a i firmy velikosti Microsoftu se budou muset přizpůsobit, budou-li chtít nadále prosperovat na daném trhu.

  Jak jsem napsal – nedělám si iluze, že by MS byl nějaká svatouškovská firma. Tak jako všude jinde je to o lidech a tak směry uvnitř firmy budou a jsou protichůdné. Stejně tak  tomu je ale např. i u konkurence, přestože se (trochu populisticky) snaží tvářit, jako ta "dobrá" třeba podporou Open Source, nebo softwaru zdarma a získávat si tak na trhu pozice třeba právě vůči Microsoftu a podobně.

  Mě jako uživatele zajímají produkty, které mi daná firma nabídne. Spory mezi firmami a podobně mě nemusí příliš zajímat – to nechť si firmy vyřeší sami o sobě a pokud dojde k porušení zákona, nechť rozhodne soud. Pokud jde o MS, tak ten mi v současnosti nabízí produkty, které mě osobně vyhovují a proto je používám. Nemám ale problém používat i cokoliv od konkurence Microsoftu. Používání produktu ze mě totiž automaticky nedělá nějakého vazala té které firmy ;).

 12. Arthur says:

  Zajimavy pohled,

  v necem souhlasim v jinem muzeme polemizovat – jsou zakony coz je jakysi krajni pripad, ale mame taky neco jako moralni hranici sebeuvedomeni… ale to uz zabihame daleko,

  Stezuji si na to, ze nekdo polozi otazku, ja mu odpovim a on si najednou zacpe usi protoze to nechce slyset – to je mentalita 5 leteho ditete, tak at se nepta, kdyz to nechce slyset. A to neni o zakonech

  Dobrou noc

 13. Přemek 'Mr.Gentleman' V. says:

  Ale ano – jistě máte pravdu v tom, že zákony stanovují skutečně mezní hranice a jsou tu jistá morální pravidla, atd. a já jsem jeden z prvních, kdo se je bude snažit hájit.

  Problém je podle mě ale jinde. Nějaká pravidla morálky, atd. můžeme uplatňovat na jednotlivce, ale nikoliv na celou firmu. Firma je jako živý organismus – mění se a rozvíjí a čím je větší, tím má své postavení a svá rozhodnutá složitější, protože to co vyhovuje jedné části nemusí vyhovovat té druhé.

  V rámci dané firmy (mluvím teď všeobecně, nikoliv jen o MS) zajisté existují lidé morální, kteří svoji práci považují za poslání a snaží se v něčem pomoci, a lidé "amorální", jejichž hlavním cílem je pouze vydělat, ať to stojí, co to stojí. Můžeme hodnotit jejich morálku, ale prvním zákonem a cílem každé firmy je zisk a je i pochopitelné, že čím větší, tím lepší. Můžeme posuzovat rozhodnutí určitých představitelů firmy, ale neměli bychom to vztahovat na celou firmu a naopak.

  Rovněž si nemyslím, že je správný moderní trend "rychlých odsudků", tedy, když někdo (nemyslím teď vás Arthure) pokřikuje v diskusích Windows mi nevyhovují = Microsoft je špatný, nebo naopak Microsoft považuji za špatný = jakýkoliv produkt MS je špatný a tak podobně. Měli bychom se naučit posuzovat věci odděleně, tak jak jsou a ne vše shrnout do "rychlokvašeného" globálního pohledu a podle něj rychle soudit svět okolo nás.

  Toť alespoň můj názor. Jinak i já přeji dobrou noc.

 14. Arthur says:

  Plne respektuji Vas nazor a radu veci asi vidim stejne, ale mozna proto ze me rozhodnuti bylo neputovat do komercni sfery tohle:

  >ale prvním zákonem a cílem každé firmy je zisk a je i pochopitelné, >že čím větší, tím lepší.

  vidim malinko jinak. Presto to nic nememni na miyejicich komenatarich.

  Ale ted uz opravdu je cas jit spat jinak ze me bude Drakula 🙂

 15. pietro says:

  tak teraz si pod pojmom Microsoft hned vybavim:

  one man, one solution a kovbojsken cizmi za 15000 tak ako ma Peter Nagy :)))))

  KFL – pozdravuj bratranca :)))))

  Microsoft – povedal by som, ze najskor mi to v reale pripomenie skvely tym profesionalov, dobry a vtipny kolektiv ludi.

  Drzte sa borci

 16. KFL-MS says:

  Arthur> Proc porad ty zbytecne zminky o mizejicich komentarich? Nevysel vam tu snad nejaky? Nerad se ptam takhle primo, ale muzete to necim dolozit? Nenabizel jsem vam publikovani komentare pres muj mail? Neni v nasem zajmu odstranovat negativni komentare, proc bychom to delali, kdyz opravdu stojime o zpetnou vazbu? Jak jinak uz vam to rict, aby to vsichni pochopili?

  Pietro> Jaaj, take bohovske cizmy ja mam :)). Budem pozdravovat :).

 17. Arthur says:

  Muzu se pristi tyden podivat po screenu (zrejme by se dal dohledat i podle IP) jen nevim, co to vyresi…

  >Jak jinak uz vam to rict, aby to vsichni pochopili?

  Nijak, zacnete se tak chovat.

 18. Nuclear says:

  Kdyz se rekne Microsoft, vzpomenu si na dilo jednoho naseho prekladatele ktery Microsoft Windows v technickem textu prelozil jako "Mikro měkká okénka", vzapeti jeste udelal z Acrobat Reader "akrobatického čtenáře", byl to jeho posledni technicky zamereny text. Jinak si jeste vzpomenu na Billa, WUG a preinstalaci sveho OS na kterou se uz pul roku chystam.

  Diky za pekny clanek a hodne stesti na cestach

 19. Václav Černík says:

  Bill, Windows, WUG, různé konference (TechNet, DevDays, Serveronauti, …)

 20. tom says:

  Me se pri slove MS vybavi aktualne problem s nefukcnim live ID ktery nikdo nechce resit jelikoz na free sluzbu neni podpora …

 21. Arthur says:

  Tome co Vam nefunguje? Zkuzte  Vas problem popsat, tyhle veci nepouzivam ale zaukoluju google

 22. blogCZSK says:

  Diky vsem, kteri se doposud, jakkoliv, vyjadrili! Opravdu to prekvapilo 🙂

  AD to Přemek "Mr.Gentleman" V., bod 5.: zajimavy nazor… mame opravdu obrovske portfolio produktu, a muze se stavat, ze zpravy z MS zni protichudne…

  AD to Arthur: verte, ze ujet tak, ze bychom neco cenzurovali (vyjimka muze byt napr. nejaka silena vulgarita – ted me ale nenapada, ze by se to nekdy stalo), je i pro nas nepripustne, prave z moralniho hlediska a take pripadne ztraty vasi (cele IT Pro komunity) duvery

  Radim

 23. Arthur says:

  Tato debata je absurdni stejne jako onen rozhovor mezi Mr. Prosserem a Arthurem Dentem a ja zde koncim.

  Faktem zustava, ze mi bylo vraceno potvrzeni, prispevek se zobrazil a ted tu proste neni

  Neodovlavejte se na neco co neni – o moralnich hlediscich nekterych clenu IT pro tymu a ruznych programu a akci vim svoje.

 24. KFL-MS says:

  Arthur (aka little_creature)> Nekoho obvinit ci narknout je velmi jednoduche, to umim taky. Hlavne kdyz to nemam cim dolozit. Protoze v tom e-mailu, ktery jste poslala, je sice vsechno dulezite, ale ne ten PSANY ci ZOBRAZENY prispevek. Chapu, ze asi nikdo nedela screenshoty svoji bezne cinnosti, na druhou stranu kdyz uz si delate "dukazy" odeslaneho komentare, bylo by fajn taky vzit screenshot toho, co bylo napsano, popr. zda se prispevek zobrazil. Protoze takhle to nema zadnou vypovidaci hodnotu. Maximalne tu, ze jste neco odeslala, a to neco se i zobrazilo. Protoze ten "negativni" komentar pritomen mezi ostatnimi je.

  Ackoli jste v mailu psala, ze nechcete slyset zadny argument ci vymluvu, a nechcete si dopisovat, tak by me moc zajimala ta moralni hlediska "nekterych lidi z naseho IT pro tymu". Jsme jen tri, tak se nebojte a ukazte prstem.

  Pekny vikend ..

Skip to main content