Trocha z historie Microsoftu – únor


Se vznikem prvních počítačů a dalšího HW se začal vydávat i první SW. Za HW jste však platili nehorázné peníze, ale za SW …ten jakoby tehdejší programátoři vyvíjeli jen ze své dobré vůle. To však měl změnit (a změnil) dopis, který vešel do dějin IT světa jako „An Open Letter to Hobbyists“ který 3. února 1976 napsal Bill Gates a poprvé byl otištěn v „Computer Notes“. Tento historicky první pokus o boj proti počítačové kriminalitě se kupodivu setkal s úspěchem J. Celý dopis si můžete přečíst v originále  (ve formátu DOC).

Pod spojením Multi-Tool Word si lze jen těžko představit dnes snad nejznámější aplikaci, se kterou trávíme každý den spoustu času – Microsoft Office Word. Multi-Tool Word započal svůj vývoj 1. února 1983… a s menšími obavami ze SW pirátství.

O několik dní později, 18. února 1983, rezignoval Paul Allen na svůj post „Microsoft Executive Vice President“. Zůstal však nadále členem dozorčí rady MS.

Z původního sídla MS (které jste před nějakým tím časem mohli vydražit na eBay :)) se zaměstnanci spolu s jejich počítači, klávesnicemi a dalšími komponentami přesunuli 16. února 1986 do Redmondu, kde se jim natolik zalíbilo, že dnes celý kampus připomíná spíš takové malé město ve městě.

Neotevírali se však jen brány „kamenné“ ale i ty virtuální – onlinové. 24. února 1999 se na Internetu usadil první oficiální e-shop Microsoftu.

Než se vydali Serveronauti na svůj první výcvik a než poprvé spatřili svoji raketu, na trh se uvedl předchůdce z galaxie klientských OS – Windows 2000, který se launchoval 17. února 2000. My však již odpočítávejme do startu, který se uskuteční 2. dubna 2008 :). O rok později, 13. února 2001, došlo k prvnímu veřejnému představení Windows XP na Experience Music Project v Seattlu.

Další velkou akcí byla i konference VSLive! v San Franciscu, na které Microsoft 13. února 2002 launchoval své Visual Studio .NET. Za zmínku stojí i další událost, pro Windows XP byl 3. února 2003 uvolněn SP1.

V konkurenčním boji na poli internetových vyhledávačů použil Microsoft 1. února 2005 nově aktualizovaný MSN Search (dnes Windows Live Search). Jak se této službě daří v boji, můžete vidět na Soapbox videu.


Video: Knights of Live Search


Přesuňme se na chvíli od „obřích“ stolních PC a notebooků do našich kapes… k PDA, smartphonům, k našim Windows Mobile zařízením. 12. února 2007 byl oficiálně představen Windows Mobile 6, který ještě více usnadňuje naši práci. Podívejme se, jak se WM dá použít například ve výtahu plném hadů.


Video: Snakes


Abychom nebyli „pozadu“, i my se zmíníme a nabídce Microsoftu na odkoupení Yahoo!, a to za „pouhých“ 44,6 milionů USD. Toto číslo nějak připomíná náš státní rozpočet :). Můžete si přečíst tiskové prohlášení k této záležitosti z 1. února 2008.

A na závěr je tu další novinka, tentokrát pro vaše servery, které se také již určitě se serveronauty těší na „lanchovací“ 2. duben 2008 :). Vývoj Windows Serveru 2008 přešel do fáze RTM právě 4. února 2008.


:: Marek Šimkovský, WUG Žďár nad Sázavou


(publikoval KFL)

Comments (0)

Skip to main content