Troška z historie Microsoftu – leden


Ještě než se začala psát dlouhá historie softwaru společnosti Microsoft, musel nám nejdříve vzniknout samotný hardware – 1. ledna 1975 byl v časopise Popular Electronics představen jeden z „prapočítačů“ – Altair 8800. Právě díky němu si Bill uvědomil, že v počítačovém světě přichází zcela nové éra!

S postupující dobou vznikla potřeba kvalitně uchovávat nejen samotné soubory, ale i celé databáze. A právě za tímto účelem byl vytvořen Microsoft SQL Server, jehož první verze byla vydána dne 13. ledna 1988. My se však již těšíme na launch verze 2008 :).

Další zastávkou na dlouhé etapě s Office byl rok 1994, konkrétně 17. leden, kdy naše známá trojka kancelářských aplikací ve verzi 4.0 byla zase o poznání lepší.

7. ledna 1995 představil Bill na Consumers Electronics Show v Las Vegas Microsoft BOBa. Že nevíte, o co šlo? Jeho „kosterní pozůstatky“ jsme mohli nalézt v jedné z nejznámějších animovaných postav – panu Sponkovi z Office.

O 3 roky později, 8. ledna 1999, MS představil další verzi své PC encyklopedie Encarta, tentokrát s názvem – Encarta Africana. Jak ji název napovídá, tato verze byla hlavně zaměřená na dějiny a kulturu černošského obyvatelstva.

Rok nato, 7. ledna 2000, Microsoft akvizoval a následně uvedl další důležitou aplikaci – Microsoft Office Visio, se kterým již není například tvorba schématu vaši ať už firemní, či domácí sítě žádný problém.

6 dní po tomto uvedení (13. ledna 2000), udělal Bill Gates další velký krok, tentokrát však spíše doslova krok zpět. Odstoupil z funkce prezidenta společnosti a CEO (obě tyto funkce přejal Steve Ballmer) a stal se „Chairman and Chief Software Architect“.

Jedním z největších projektů v oblasti IT byl bezpochyby „Trustworthy Computing“, který představil (opět) Bill 15. ledna 2002. Jednalo se o výzkum a vývoj mnohem lepšího zabezpečení apod. v oblasti (nejen) OS.

Rozrůstala se nejen SW rodina, ale i ta „skutečná“, Microsoftí. Tak bylo zapotřebí, dopřát jim více životního prostoru. O to se vedení společnosti postaralo 10. ledna 2005, kdy po dohodě se zastupitelstvem města Redmond zahájilo nejrozsáhlejší stavbu a rekonstrukci campusu v historii společnosti.

Jedním stěžejním produktem (dlouhou dobu také jedním z nejstahovanějších) je bezpochyby Windows Defender, ale zaměřme se na jeho beta verzi – AntiSpyware, která byla uvolněna 6. ledna 2005

30. leden 2007 – co dodat. Pro MS nejvýznamnější den roku 2007 – celosvětové uvedení Windows Vista pro koncové uživatele a launch Office 2007. Jak jsem říkal – no comment, video z daleké Indie mluví za vše.


:: zpracoval Marek Šimkovský ml., WUG Žďár nad Sázavou ::

Comments (0)

Skip to main content