Vyhledáváme zdarma v podnikových sítích – Microsoft Search Server 2008


1. částO tom, jak důležité je vyhledávání relevantních informací v dnešní době, asi není nutné nikoho přesvědčovat. Firmy mívají na svých počítačích gigabajty informací rozesetých po webech, sdílených složkách, poštovních serverech a najít mezi nimi rychle a přesně to, co potřebuji, není vůbec snadné. Pojďme se tedy nyní podívat podrobněji, co Microsoft nabízí v oblasti vyhledávání, zejména pro potřeby větších, tj. podnikových sítí.

Vyhledávání si můžeme rozdělit do dvou oblastí:

1. Desktop

Uživatelé chtějí mít usnadněné vyhledávání na jejich pracovních stanicích. Chtějí vyhledávat v dokumentech, kontaktech, emailech atp. Pro ně existují produkty:


Narazíme zde však na některá omezení, daná zaměřením produktu, která jeho nasazení mohou omezit. Mimo jiné se nepodaří indexovat firemní intranet, SQL databáze a další.

2. Podniková síť

Řešení pro vyhledání v podnikové síti musí splňovat některé specifické požadavky a vyhovovat také uživatelům. Mimo jiné se musí zohlednit:


 • Práva a bezpečnost – uživatel dostane ve výsledku jen to, k čemu má povolen přístup.

 • Výsledky na jednom místě –možnost centralizovat výsledky hledání. Nenutit uživatele používat různé aplikace pro hledání ve firemním intranetu, pro hledání v poště a třeba pro hledání ve sdílených složkách.

 • Ladit výsledky – možnost měnit pořadí výsledku hledání, atp.

 • Snadný přístup a správa – neinstalovat žádný klientský SW na pracovní stanice, ale umožnit hledání například přes webové rozhraní.

Microsoft Search Server 2008

Je to nový produkt umožňující efektivní vyhledávání v podnikové síti a zároveň umožňující
spolupráci s vyhledávacími stroji třetích stran. Výsledky je pak schopen zobrazit na jednom místě. Technicky je založen na produktech Windows SharePoint Services (WSS) 3.0 a MS SQL Serveru a vychází z produktu Microsoft Office SharePoint Server 2007 for Search.

Bude k dispozici ve dvou edicích:


 • Microsoft Search Server 2008 (dále jen MSS 2008)
 • Microsoft Search Server 2008 Express (dále jen MSSX 2008) - FREE

Obě dvě edice používají stejný „engine“ a mají tedy stejnou funkcionalitu. Express edice má jediné omezení – nepodporuje multi-server topologii, tj. Query Engine a Indexing Engine musí být na jednom stroji (v tuto chvíli je však k dispozici pouze edice Express).
Hlavní funkce a vlastnosti MSS 2008 a MSSX 2008 • Vyhledávací centrum – webové uživatelské rozhraní pro vyhledávání
 • Search iFilters – umožňují vyhledávat v souborech MS Office (DOC, DOCX, XLS, XLSX atp.), HTML, TXT a dalších. Je také možné vyhledávání rozšířit pomocí instalace dalších iFiltrů (např. free PDF iFilter, ZIP iFilter, OpenOffice iFilter a dalších).
 • Out-of-the-Box Search Connectors – soubor předem připravených konektorů pro sdílené složky, Windows SharePoint Services, Windows SharePoint Server, veřejné složky Exchange a úložiště Lotus Notes.
 • Federated Search Connectors – další vyhledávací konektory pro vyhledávače třetích stran (Live, Google, Wikipedia, Youtube) a dalších partnerů, např. free EMC Documentum konektor a free IBM FileNet konektor. Další konektory budou brzy k dispozici. Jejich přehled naleznete zde.
 • Žádný limit počtu indexovaných dokumentů – maximální počet dokumentů může pouze omezen dle použité verze MS SQL Serveru. (Např. u MS SQL 2005 Express Edition je omezena velikost databáze na 4GB, z čehož vyplývá omezení pro MSS 2008 na max. 400000 dokumentů).
 • Ladění výsledků dle relevance.
 • Výsledky založené na uživatelských oprávněních – uživatel dostane ve výsledku vyhledávání pouze ty dokumenty, ke kterým má patřičná oprávnění.

Instalace a konfigurace

Tomuto tématu se budeme věnovat až v další části. Jen pro lepší představu jak MSS 2008 vypadá, jak se konfiguruje a jak vypadají výsledky vyhledávání, naleznete na konci článku několik screeshotů. Také si můžete prohlédnout demo, ilustrující některá nastavení a použití nového MSS 2008.

Závěr

Tolik zatím na úvod. Jestliže si chcete Search Server 2008 vyzkoušet, můžete si RC0 Express edice stáhnout již nyní a nebo si zkusit již nainstalovanou verzi (VHD) pro virtuální prostředí (MS Virtual PC 2007 nebo MS Virtual Server 2005).

Další informace o produktu naleznete na hlavní stránce MSS 2008.

Upozornění

Všechny informace zde uvedené, se týkají Release Candidate (RC0) verze produktu a mohou se od finální verze lišit. Nelze také v žádném případě doporučit RC verzi produktu nasazovat v produkčním prostředí.

RTM verze produktu je předběžně ohlášena na 1. pololetí roku 2008.

clip_image002
Search Server Administration konzola

clip_image004

Výsledky hledání slova „bitlocker“
(byly nalezeny dokumenty typu DOCX a PDF. MSSX 2008 zároveň zobrazil i výsledky ze sdílených složek Exchange a WSS. V pravé části jsou výsledky z externích zdrojů
Live.com a Wikipedia.org.)

Petr Hanák, OKsystem, s. r. o.

Comments (0)

Skip to main content