A co je vlastně potřeba pro tu virtualizaci?


Stále a dokola mluvíme a píšeme o virtualizaci (nově zvaném Hyper-V) v novém Windows Serveru 2008. Nicméně neuškodí, když si pěkně přehledně zopakujeme to, co budete pro využívání nové virtualizační architektury potřebovat a co všechno bude či nebude fungovat a kde. Tak tedy:


Systémové nároky Hyper-V 1. Windows Server 2008 x64 (Standard, Enterprise, Data Center edice)
  Hyper-V je jedna z rolí serveru. Poběží buďto v plném grafickém rozhraní a zároveň i pod Core verzí jakékoli z uvedených edic. Na 32-bitových edicích virtualizaci nelze nainstalovat.

 2. Hardwarovou podporu virtualizace
  Hyper-V vyžaduje podporu virtualizace ze strany CPU. Tedy procesory Intel VT anebo AMD-V. Ty jsou mimochodem ve většině přípdadů standardní součástí HW sestav už nějakou dobu, resp. cca 18 měsíců zpět.

 3. Hardware Data Execution Prevention (DEP)
  Tahle funkce x64 procesorů (AMD NX bit, Intel XD bit) musí být v BIOSu povolena.

Pro nasazení HA řešení (quick migration, cluster) ještě navíc: 1. Windows Server 2008 x64 Enterprise či Data Center edici
  Funkcionalita Quick migration pro přesun virtuálních strojů mezi servery vyžaduje komponenty Windows Cluster Services, které jsou dostupné pouze ve výše zmíněných edicích. Pokud tedy chcete tuto funkci využívat, musíte mít nainstalovanou buďto Enterprise či Data Center edici v mateřské partition.

 2. Shared storage
  Pro užívání Quick migration mezi fyzickými servery musí být k dispozici shared storage. Ať už v podobě SANu (iSCSI či Fibre channel) anebo NASu.

A znovu rychlý souhrn - Hyper-V nepoběží na: • Windows Vista

 • Windows Server 2008 x86 či IA-64

 • Systémy bez hardwarové podpory virtualizace (bez Intel VT, AMD-V)

 • Systémy s vypnutým hardwarovým DEP

- KFL

Comments (6)

 1. Jan Janecek says:

  Dobry den,

  pouzivam W2k3r2 enterprise x86 a MS Virttual server + MS SQL server 2005 a x dalsich aplikaci.

  Bude nejak mozne provest upgrade bez ztraty dat na w2k8 enterprise x64 z soucasneho systemu, abych mohl pouzivat hyper-v?

  Dekuji

 2. KFL-MS says:

  Jan Janecek> Nejsem si jist, zda jsem spravne pochopil otazku. Z Virtual Serveru 2005 muzete presunout virtualni servery na W2K8 Server a jeho Hyper-V. To fungovat bude.

  Pokud minite upgrade x86 verze na x64 verzi, to nepujde. Primy upgrade je mozny pouze z x86 verze na x86 verzi, ovsem tam nebudete mit k dispozici virtualizaci.

  – KFL

 3. Jan Janecek says:

  To je mrzute, ac jsem s to truchu myslel.

  Proc tomu tak je ? Principalne chapu ze budou jine ovladace – ale to problem neni – systemu je dodam. Registry by si prevzit mel umet tak jako x86 na x86 a x64system umi take spoustet 32bit aplikace bez problemu, takze jich by se to tykat vybec nemelo .. ..

 4. Rado says:

  doplnim jednu info pre W2008 RC1 a HYPER-V

  pri instalacii servera na ZACIATKU treba nechat ENGLISH, lebo HYPER-V nepojde nastartovat, nasiel som to tu http://forums.microsoft.com/TechNet/ShowPost.aspx?PostID=2560753&SiteID=17

  ale predtym som 2x instaloval server a nadaval ze preco mi to nejde, idem to skusit do tretice teraz 🙂

 5. Adam Koudela says:

  rado> Tento problém se vyskytoval v RC verzi, v RTM je to již bez problému i v Czech…

Skip to main content