Co IT týden dal: Na TechNet blogu říkali, že….BitLocker!


Tak a je tu po týdenní odmlce další porce rubriky "Co IT týden dal". Pauza byla způsobena absencí Radima a KFL(ho/a) (IT Forum Barcelona) a koneckonců i mojí (celofiremní strategický meeting mimo prostory BB Centra, budovy Alpha). Podělíme se proto s vámi o větší porci zážitků/vjemů/postřehů.


Tomáš > Jako obvykle - začnu od posledního. Vřele doporučuji přečíst si zápisky Mirka Knotka z jeho aktuální návštěvy Indie, které tak, jak dorazí, publikuje Martin Pavlis na svém blogu. Často se mi nestává, že si čtu zápisky z nějakého blogu a v jednu chvíli se směju, v další pak nevěřícně zírám, co to autor napsal.


Druhou věcí je variace na téma argentinských "stejků", které zde kdysi zaznělo. Mojí variaci je Tequila. Nechci tím nabádat IT profesionály, aby propadli alkoholismu, nicméně pro nadcházející víkend je třeba dodat pár praktických rad. Jistě víte, že pravá tequila se pije teplá (čti bez ledu) a bez jakýchsi aditiv ve formě cukru a citrónu, či skořice a pomeranče. Když jsem se ptal po původu onoho "aditivního" zvyku, bylo mi řečeno, že kdysi, když Mexičani neuměli pořádně destilovat tequilu, tak páchla a chutnala jako petrolej. Tím pádem bylo třeba pach petrojele zapudit citrónem a dehydrataci organismu předejít pár krystaly soli, která zadržuje vodu. Zvyk skořice a pomeranče prý zavedli Američani.


A teď poslední věc...pokud ještě autor "Parsleyho datových axiomů" - Radim Petržela vypíše pro WUG nějaký termín své přednášky o diskových polích, přijďte se určitě podívat. Přednáška stojí opravdu zato (ne však již manipulace s 58kg těžkým diskovým polem).     KFL >
Novinkou tohoto týdne je především fakt, že jsem se konečně dokopal k tomu, abych si disk na notebooku prohnal BitLockerem. Celý proces proběhl poměrně jednoduše za pomoci BitLocker Preparation Toolu (benefit Windows Vista Ultimate) a nejdelší částí bylo samozřejmě šifrování. Po mých čerstvých zkušenostech s trvanlivostí pevných disků jsem ovšem musel nějak zajistit možnou obnovu dat. Jenže kam s recovery klíčem? Minulý týden v Barceloně mě Rafal Lukawiecki poučil, kterak uchovávat tajemství, klíče a další důležité věci v bezpečí, takže jsem si recovery klíč k BitLockeru vytiskl v 52 kopiích, ty poté rozstříhal na 10 částí každou, a posléze je náhodně rozdistribuoval po firmě a jejím blízkém okolí tak, aby mě u toho každý viděl. Tudíž nehrozí, že by kdokoli jakoukoli z částí našel nebo složil, čímž jsou v naprostém bezpečí ;). A já zatím můžu jednu další kopii v klidu mít ve stole v práci, protože tam ji nikdo samozřejmě hledat nebude.

Zbývá mi jen dodat, že příští páteční post byste si neměli nechat ujít, a to v žádném případě!

Pěkný víkend vám přejí,
Tomáš + KFL


P.S. - Radim má tentokrát dovolenou, což ho omlouvá z nenapsání článku :).


 

Comments (3)

  1. KaZaN says:

    Chlapi jednou z těch vašich legrácek tady zhebnu, asi si jdu taky našmikat 52 stránek. Ikdyž mne teda u šifrovanýho disku deprimuje primárně klasické "kua a co teď budu dělat" ve chvíli, kdy disk udělá pápá… …tedy zálohuji a zase trnu strachy, jestli je moje záloha v bezpečí (o: …následně umisťuji zálohu na redundantní pole a pak už jen sám sebe se ptám, jestli mi ty moje výplody stojí za to, aby mi běželo tolik drahého duplicitního HW a žralo tolik energie a vydávalo tolik hluku (o: (o: (o:

  2. Anonymous says:

    Helena > On už je zase pátek? Přijde mi, že tento týden utekl jako voda. Připravujeme brožuru o našich

  3. Anonymous says:

    Helena > On už je zase pátek? Přijde mi, že tento týden utekl jako voda. Připravujeme brožuru o našich

Skip to main content