Microsoft uvolnil Windows HPC Server 2008 Beta 1


:: zpracoval Michal Kvasnička, Sprinx Systems ::

Společnost Microsoft, tvůrce nejrozšířenější platformy operačních systémů na světě, uvolnila ke stažení první betaverzi svého nového systému pro vysoce výkonné HPC stanice (High Performance Computing). Windows HPC Server 2008 jsou přímým následovníkem Windows Compute Cluster Serveru 2003 (Windows CCS), které byly na trh uvedeny v červnu roku 2006. Časový odstup mezi těmito verzemi bude tedy s ohledem na plánované uvedení finální verze nového systému (v druhé polovině roku 2008) zhruba dvouletý, což je relativně krátká doba. Důležité ovšem je, co nový produkt přináší zajímavého a proč by do něj majitelé starších Windows CCS měli investovat.


Klíčové inovace systému Windows HPC Server 2008 zahrnují podporu pro vysoce výkonná síťová rozhraní, komplexní nástroje pro plně centralizovanou správu clusterů, plánovač úloh vytvořený na bázi servisně orientované architektury (SOA) či podporu pro souborové systémy partnerů společnosti Microsoft. Neméně důležitou inovací je integrovaná podpora vývojařské sady Windows Communication Foundation, která poskytuje prostředí pro vývoj aplikací založených na servisně orientované architektuře (SOA), které jsou schopny využívat vysoké míry paralelismu, jakou stroje typu HPC poskytují. Nová verze komunikačního rozhraní Microsoft Message Passing Interface (MS-MPI), která nyní zahrnuje podporu technologie Network Direct, přináší vyšší výkon síťového provozu, a nové centralizované administrátorské nástroje, včetně služby Windows Deployment Services (WDS) jakožto nástupce služby Remote Installation Services (RIS), přinášejí pro změnu efektivní vzdálenou správu z jediného místa. Integrovaná služba Failover and Redundancy umožňuje v případě zjištěné závady okamžité přepnutí na redundantní prvky, čímž zajišťuje vysokou stabilitu systému, a proto méně časté prostoje. Windows HPC Server 2008 jsou integrovány s dalšími produkty Microsoft, jako je Microsoft SharePoint Server 2008, Windows Workflow Foundation či Microsoft System Center. To znamená, že již ve výchozí instalaci poskytují Windows HPC Server 2008 funkcionalitu těchto produktů.


"S řadou převratných technologií použitých v systému Windows HPC Serveru 2008 mohou zákazníci dosáhnout zcela nových úrovní v oblasti škálovatelnosti a výkonu bez hardwarových upgradů, což pochopitelně přináší vyšší produktivitu práce," uvedl Kyril Faenov, general manager of HPC at Microsoft. "Upgradem na systém Windows HPC Server 2008 na našem testovacím clusteru složeným z 2.048 výpočetních jader jsme zaznamenali nárůst výkonu v testu LinPack o celých 30 procent, přičemž jeho instalace na cluster, včetně nezbytného nastavení pro plnohodnotný chod clusteru, nezabrala více než 2 hodiny."
Balení Windows HPC Server 2008 obsahuje dva DVD nosiče. Na prvním z nich naleznete instalační soubory systému a na druhém tzv. HPC Pack, což je balíček nejrůznějších doplňkových rozhraní a nástrojů, které je možné dle libosti doinstalovat nad rámec základní instalace.


Vzhledem k tomu, že systém Windows HPC Server 2008 je založen na operačním systému Windows Server 2008 Standard v 64bitové verzi (kterou je nutné zakoupit samostatně), oba systémy mají velmi podobné hardwarové požadavky. V této souvislosti je vhodné dodat, že vydání 32bitové verze Windows HPC Serveru 2008 se neplánuje.
Finální verze systému Windows HPC Server 2008 bude k dispozici ve druhé polovině roku 2008. První betaverze systému je ke stažení z: http://www.microsoft.com/hpc


Bližší informace o systému Windows HPC Server 2008 jsou k dispozici na: http://download.microsoft.com/download/2/d/4/2d471958-1971-4183-933c-0ed1888a9093/Windows%20HPC%20Server%202008%20Technical%20Overview.doc


(publikoval KFL)

Comments (6)

 1. blogCZSK says:

  Druhou cas clanku naleznete v prosincovem vydani TechNet Flash zpravodaje http://www.technetflash.cz (je nutne si jej zaregistrovat nebo si jej prohlednout v archivu – kde je opet potreba Live ID a profilace a bude tam az s mirnym zpozdenim).

  Radim

 2. zxevil150 says:

  JFXxNJ r u crazzy? I told u! I can’t read!

 3. zxevil151 says:

  iWFGKF r u crazzy? I told u! I can’t read!

 4. zxevil153 says:

  dedbOx r u crazzy? I told u! I can’t read!

 5. zxevil154 says:

  rEti0b r u crazzy? I told u! I can’t read!

 6. zxevil155 says:

  J3S9s7 r u crazzy? I told u! I can’t read!

Skip to main content