Trocha z historie Microsoftu – listopad


Jste-li začteni do TechNet knih ve formátu XPS či PDF, přerušte na chvíli prosím četbu a podívejte se společně s námi, co se událo v historii Microsoftu v měsíci listopadu.

Kde má vůbec svůj původ slovo Microsoft? Jak to vůbec Billa napadlo? Slovo Microsoft je složenina vzniklá z microcomputer and software. Poprvé ji použil sám velký Bill v dopise pro Paula Allena, a to dne 29. listopadu 1975. Hned o rok později dne 26. listopadu 1976 se stalo slovo Microsoft registrovanou obchodní známkou a 1. listopadu téhož roku se Paul Allen usadil v Microsoftu jako jeden z prvních zaměstnanců.

Ne všem uživatelům byl příjemný příkazový řádek v MS-DOS. A tak bylo jen otázkou času, kdy přijde grafické rozhraní. Nemuseli jsme ani čekat příliš dlouho. Již 10. listopadu 1983 uvolnil Microsoft první verzi Windows jako nadstavbu MS-DOS!

Mnoho z nás si bez Windows Live Messengeru či Windows Live ID (a jiných služeb Windows Live) již nedovede představit pracovní a osobní život. Ale i platforma Windows Live, prošla dlouhým vývojem. A právě její předchůdce, MSN (The Microsoft Network) měl k 10. listopadu 1995 více jak 525 000 uživatelů po celém světě! Což si na tuto dobu zaslouží rozhodně obdiv.

Vraťme se opět k Billovi, který se do historie zapsal i jako autor několika úspěšných knih. Tou první byla "The Road Ahead", která vyšla dne 24. listopadu 1995 v nákladu 1,5 mil. výtisků a byla přeložena do 20 světových jazyků!

Další velevýznamnou událostí pro svět internetu bylo vydání Internet Exploreru 2.0 pro Windows 95. Tento webový prohlížeč byl k dispozici v 20 jazycích. A tak si ho mohla většina vychutnat ve svém rodném jazyce a to již od 27. listopadu 1995. My však raději zůstaneme u IE7.

29. listopad 2000 byl nejen velký (a WOW) den pro Billa a spoustu zaměstnanců MS a jejich e-amilové účty, ale i pro Martina Pavlise a spol. Tento den byl oficiálně vydán Exchange Server 2000, který (a nyní i jeho mladší dvojče z roku 2007) usnadňuje denně práci tisícům lidí po celém světě.

Rok 2001 byl pro Microsoft rokem, kdy vznikl jeden její stěžejní HW produkt – a to herní konzola XBOX! Od 15. listopadu 2001 si na ní mohl každý hráč užít zážitek ve zcela jiné dimenzi herního světa, kterou tato konzola přinesla, a nový XBOX 360 ještě umocnil.

O rok později se v Microsoftu launchoval program, který pomohl mnohým managerům, grafikům apod. v jejich práci. 7. listopadu 2002 mezi nás vešlo Tablet PC!

Vracíme se časem čím dál tím blíž k současnosti, až do roku 2006, kdy 8. listopadu 2006 vývoj Windows Vista přešel do fáze RTM! A 30. listopadu to vše vypuklo, Steve Ballmer na tiskové konferenci v NASDAQ MarketSite zahájil největší launch v historii Microsoftu. Windows VistaOffice 2007Exchange Server 2007 byly uvedeny pro mutlilicenční zákazníky.

A již za dva měsíce se začalo s celosvětovým prodejem pro koncové uživatele… ale o tom až v lednové trošce historie :).

:: zpracoval Marek Šimkovský, sdružení WUG Žďár nad Sázavou (publikoval KFL) ::

Comments (0)

Skip to main content