Co IT-týden dal: vadný disk a demo, ach ty technologie a ženy


KFL > Představte si klasickou situaci. Máte přednášku a během ní vehementně gestikulujete. Dokonce takovým způsobem, že zavadíte o kabel k externímu disku a ten efektně shodíte ze stolu. Včetně na něm běžící virtuální mašiny, kterou zrovna předvádíte. Po chvilce vtipkování se modlíte, aby disk znovu nastartoval, což se kupodivu stane, a pokračujete dál. O dva týdny později máte jinou přednášku a daný disk, na kterém jste poslední 3 dny bez problémů připravovali jiné demo, se najednou na podiu rozhodne, že se vlastně vůbec nezotavil z předchozího pádu a je mu hrozně špatně. A sekne se. Což se mi přesně stalo včera během akademické roadshow na půdě VUT Brno. Ale co, byla aspoň legrace..situace se zvládla a přednáška úspěšně doběhla do konce. Zcela zjevně už se disk nedá použít na další ostrou akci, takže teď se jen musím modlit, aby náhradní kus dorazil co nejdříve :).

Tomáš > 20. listopadu se koná ve Žďáru nad Sázavou další meeting sdružení WUG na téma Diskové pole a subsystémy (přednáší Radim Petržela, MCT). Tím navazuji na téma, jež započal KFL. Marně přemýšlím, jak dále pokračovat o discích, být vtipný (či alespoň zkusit být vtipný). Ale nic mě nenapadá. Spíš mi "KFLův" příběh připomíná, jakým je občas člověk otrokem nejen IT technologií. KFL se modlí, aby jeho vadný disk nastartoval, my (já a Mirek Knotek) jsme včera cestou ze Žďáru asi půl hodiny párovali externí GPS modul s telefonem a navigací (sice vše cestou do Žďáru fungovalo, ale nazpátek ne). Leckdy strávíme nad bádáním a opravováním různých technologických hraček více času, než by si samotné hračky zasloužily. Motto mého příspěvku proto zní: Vypněte počítače, telefony, herní konzoly (sám se o víkendu chystám po půl roce zase ke konzole sednout, ale proč vám neradit pravý opak), běžte do přírody, na pivo, na ryby (listopad je ideální termín pro rybaření) a užijte si klidný (ne)technologický víkend (:o))). 

P.S: Pokud si myslíte, že skloňování slova konzola zní desně, máte pravdu. Nicméně chlapci mi tu tvrdí, že správné skloňování slova konzola se pojí ze vzorem žena, nikoli růže, nůše apod. (:o))). Vypněte proto konzoly (ach ty ženy), byť já se chystám sednout ke konzole (ženě). A víte co, není lépe sednouti k ženě, než konzole (nebo naopak)?
 

Příjemný víkend všem,
KFL + T.


P.S. 2 - Radim to dnes nestihl napsat. Doufejme, že to není proto, aby zklidnil své ego ;). - KFL

Comments (10)

 1. marek says:

  nahodou cast, kterou mel na VUT KFL mi pripadala nejlepsi 😉

 2. Václav Černík says:

  Poslední dobou jsem si zvykl být skoro pořád online díky synchronizaci Windows Mobile a Windows Live (je to super věc, určitě vyzkoušejte!). Jenže mi přes noc ze záhadnýho důvodu přestala fungovat baterka od mýho Qteka 8310 s WM6 (teda doufám že je to baterkou). Takže jsem přes víkend odkázán na můj domácí počítač (WinXP, Pentium II nataktovaný na 495 MHz, 256 RAM, …).

  Tohle bude pro mě asi opravdu netechnologický víkend 😀

 3. Marek (ZR) says:

  To Tomáš: Už vidím můj (ne)technologický víkend, který jsem strávil opět u PC, kde jsem konečně dokončil HW recenzi a Historii do Flashe…konečně…;-)

  To Václav: Tak to zlom vaz…nezávidění hodná situace

 4. blogCZSK says:

  To Marek (možná to všichni): Netechnologický víkend dopadl opravdu dobře. Poté, co jsem se v pátek dozvěděl, že pařba s "Krabičkou X" není v sobotu, ale v pátek, jsem doslova prohrál celou páteční noc a přišel v sobotu v 6 hodin ráno domů. Krabička X pak ještě fungovala celé sobotní odpoledne a večer (:o))). V neděli jsem ji nechtěl ani vidět (:o))).

  Tomáš

 5. Jan Matějka says:

  Dobry den, pracuji jako konzultant a na prezentacich jsme pomerne bojovali se slovem konzola. Nyni jste to zminil i ve svem textu. Prestoze to neni uplne chyba, nemaji vasi kolegove az tak pravdu. Dovoluji si pripojit text Ústavu pro jazyk český AV ČR oddělení jazykové kultury – jazyková poradna:

  "konzola" a "konzole" představovaly původně dvě tvaroslovné varianty slova s týmž významem, podobným příkladem je třeba "studna/studně".

  Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost již ale uvádí pouze podobu "konzola". S rozvojem informatiky se nyní začal znovu užívat tvar "konzole" (z angl. "console") v

  novém významu – jako součást počítačového softwaru. V této souvislosti se převážně užívá skloňování podle vzoru "růže"

  (konzole, bez konzole, …), na rozdíl od významů ostatních, pro něž se užívá dále skloňování tvrdé podle vzoru "žena" (konzola, bez konzoly, …). Tvarové odlišení se tedy pravděpodobně v úzu stává signálem k rozlišení významovému; podobným příkladem je "berle" (podpora v chození) / "berla" (biskupská). Jakkoli tedy není tvar "konzole" v současných kodifikačních příručkách zachycen (najdeme jej pouze ve slovníku neologismů Nová slova v češtině 2, který však není normativní), považuje se v kontextu informatiky za spisovný (a v úzu mnohem užívanější než tvrdý tvar "konzola"). Ve větách, které uvádíte, si tedy můžete vždy vybrat z obou podob, přičemž tvary podle vzoru "růže" (ve všech větách "konzole") budou více odpovídat běžné jazykové praxi.

  Takze konzolu nechte na zaclony a pracujme s konzoli.:-)

  Uz drive jsem se na to tema bavil s Ladou Solcem, ale z "huby" me to proste nejde. Nastesti je zde vysvetleni viz vyse.

  Mejte se bajecne.

  Jan Matějka – AGCOM

 6. KFL-MS says:

  Honza Matejka> Diky za komentar. Podobne vysvetleni nam uz posilal kolega v patek odpoledne ;), takze na tom asi neco bude. Aspon clovek nebude muset kroutit "hubu" pokazde, kdyz se snazi spravne vysklonovat konzoli/konzolu :)).

 7. Tak to já s tím razantně nesouhlasím. jedině termín KONZOLA je správný. Takhle mi to opravují korektoři již několik let. To, že je něco spisovné a něco hovorové, o tom žádná, nicméně zde je to zcela jasně KONZOLA. A proč? Nehodlám přistoupit na argument, že v angličtině je to tak, takže automaticky je to v češtině také tak… Nejlépe to popsal František Fuka, který překládá titulky k mnoha filmům a i počítači se zabývá také dlouho – slovo KONZOLA vychází z dob, kdy se jednalo o KONZOLU k mainframe, kde tato KONZOLA byla nedílnou součástí serveru, jakýmsi výčnělkem. Proto je to KONZOLA a přesně takto (tedy výčnělek) to chápe s spisovná čeština.

 8. Jan Matějka says:

  Muzeme proti tomu protestovat, ale to je tak vsechno co se proti tomu da delat:-) Ja jsem jenom psal, jaka je odpoved od Akademie ved CR(dve nezavisle). Nevim kde jinde uz si to nechat vysvetlit. Samozrejme, kazdy muze nakonec pouzivat co chce, nakonec ani jeden termin neni chyba!, ale ja rozhodne pokracuji s konzoli:-) Delal jsem par prezentaci s konzolou a dekuju, stacilo:-) At se vam dari panove s konzolou i kozoli!

 9. Anonymous says:

  KFL > Minule jsem psal o kleknutém disku a tento týden jsem s ním strávil víc času, než by bylo záhodno.

Skip to main content