Trocha z historie Microsoftu – říjen


Máme za sebou obě dvě TechNet konference v Praze a Brně, které se mimořádně vydařily. Podrobnosti naleznete na TechNet Blogu již brzy. Z dalších velkých IT akcí nás čeká TechEd IT Forum, čekání na něj si můžete zkrátit říjnovou Troškou z historie.

Hned první říjnové datum dozajista potěší manažery, ekonomy či třeba učitele fyziky, kteří si svůj život nedokážou představit bez pořádného tabulkového kalkulátoru. 6. října 1987 byl představen Excel pro Windows, stěžejní aplikace, která je dnes součástí celé početné rodiny Office. Jsme přesvědčeni, že se s touto rodinou již znáte a udržujete přátelský kontakt. Mimochodem, vzpomínaná verze Excelu byla určena pro Windows Windows 2.0 a Windows 386. Video Vám osvěží paměť:
Po excelentím Excelu se dostáváme k roku 1995 (bez něj se zatím žádná Trocha historie z Microsoftu neobešla :)). Tentokrát však nebudeme launchovat žádný nový OS (devadesátpětky byly už na světě a skoro všichni z nich byli celí paf, ne-li až na větvi) a ani vyvíjet nové aplikace. Naopak budeme slavit 20. výročí založení společnosti Microsoft, jehož oslavy vyvrcholily 12. října 1995.

Ještě než ale oslavy vypukly, opustila zdi areálu v Redmondu celá řada aplikací pro domácí uživatele. K 2. říjnu 1995 to byly Microsoft Cinemania, Encarta 96 Encyclopedia, Fury 3, Golf nebo 3D Movie Maker.
25. října 2001 byla celosvětově uvedena Windows XP. Co dodat? Windows Vista je tady. Řekněte Wow!

Po pauze se vraťme na chvíli opět k Office. Konkrétně k jejich verzi Office 2003, která nejenže přinesla pro oko uživatele příjemné grafické rozhraní, ale i nové užitečné nástroje a podokna úloh. 21. říjen 2003 je zkrátka další neodmyslitelné datum, které k MS patří.

Smyslem uživatelova života není jen pracovat, chce se také bavit. A tak Microsoft za Billovy pomoci 12. října 2005 představil Windows XP Media Center Edition 2005.

Zavítáme-li do nedávné minulosti, najdeme v říjnu 2006 hned několik zajímavých událostí. První z nich potěší srdce každého hráče. 17. října 2006 byl uvolněn Microsoft Flight Simulator X.  Díky této hře se můžete proletět nad Vašimi vysněnými kouty světa i bez pilotních zkoušek. O den později (18. října 2006) si mohl každý vlastník legálního OS ze serveru http://www.microsoft.com/ stáhnout finální verzi nového webového prohlížeče Internet Exploreru 7. Na závěr se dostáváme k aplikaci, která by si za svoji stahovanost dozajista zasloužila platinový harddisk (nebo něco na ten způsob :)). Od 24. října 2006, kdy byl uvolněn Windows Defender, se stal nejen ochráncem PC před spywarem, ale také v současnosti jedním z nejstahovanějších SW Microsoftu!

Na závěr se na tomto místě objevila většinou vzpomínka na vydání nového TechNet Flash zpravodaje. Leč tento měsíc uděláme malou změnu. Nebudeme brouzdat v nedávné minulosti, ale zaletíme trochu dál. 28. října 1955 na nás čeká uvolnění programu codename Bill. Jeho jádro není ze samých 1 a 0, nýbrž z DNA a bílkovin (a také není uvězněný v HDD, ale ve schránce z masa a kostí. Zkrátka, v roce 1955 se narodil Bill Gates – člověk, bez kterého by to prostě nešlo 🙂 (nač plýtvat slovy). VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

- tým WUG Žďár nad Sázavou (publikoval KFL)
 

Comments (0)

Skip to main content