Trocha historie z Microsoftu (pro září)


Autor: Marek Šimkovský, WUG Žďár nad Sázavou 


Podzim se blíží a s ním nejen deštivé počasí a zkracující se den (nikoli však pracovní doba!), ale i velké IT akce jako TechNet Konference či TechEd IT Forum v Barceloně. Mnozí z Vás jsou již jistě na TechNet konferenci zaregistrováni, a tak se těšíme na setkání v Praze či Brně. Zatím si ale pojďme připomenout něco ze zářijové historie Microsoftu.


Většina z nás určitě čte některý z IT časopisů, jejichž přílohou bývají (dnes) různá DVD. Málokdo ví, že nápad přiložit k časopisu nějaký datový nosič byl poprvé realizován právě před 24 lety. 29. září 1983 se čtenáři PC Worldu setkali s „revolučním“ dárkem, k časopisu byla přiložena disketa se zkušebním Wordem pro MS-DOS 1.0. Doba pokročila, a tak si dnes můžete stáhnout rovnou celou zkušební verzi sady Microsoft Office 2007, či zkušební VHD disk Windows Vista.


Každý z nás již měl určitě v ruce instalační médium nějakého Microsoftího softwaru, ať už se jednalo o beta verzi či finální produkt. Napadlo Vás někdy pátrat po původu těchto nosičů? Pokud máte originální balení, na nálepce můžete nalézt nápis Made in (ne China, jak by mnozí čekali) Ireland. Irsko bylo totiž dne 3. září 1985 zvoleno jako "Duplication and Distribution Center" pro evropský trh.


Aby zaměstnanci distribučního centra v Irsku netrpěli nudou a nebyli frustrováni tím, že produkují jen samé diskety, byla 8. září 1987 vydána první CD-ROM aplikace s názvem Microsoft Bookshelf. Ze srpnové Trochy historie víte, že dalším softwarem distribuovaným na CD ROM v druhé polovině 80. let byl Office pro Macintosh z roku 1989.


Vraťme se na chvíli do naší vlasti. I „náš“ český Microsoft má nějaký svůj původ a historii. Ta se začala psát 18. září 1992 (17 let po vzniku samotné společnosti), kdy Ivan Pilný, první generální ředitel, pobočku „postavil“ takřka na „zeleném drnu“. Česká pobočka tedy dostane konečně občanský průkaz . Chcete-li vědět více, odkazujeme na knihu „Pracoval jsem pro Gatese aneb život mezi bajty“.


Většina z Vás si pod slovem Chicago vybaví město v USA. Ale když přidáme slova jako Longhorn, Memphis, Whistler, Janus či jiné, už jistě začnete pochybovat, a možná někteří již ví, kam míříme. Všechna tato slova jsou kódová označení OS a Chicago bylo codename pro Windows 95. Tento výraz se však přestal 8. září 1994 oficiálně používat a nahradil ho „Windows 95“.


Nejen dinosauři a podobné „vykopávky“ mají svá muzea, v dnešní době může mít muzeum kdokoliv („Božský Kája“ jest příkladem za všechny 🙂 ), třeba i velká prosperující společnost jako Microsoft, která své „Microsoft Museum“ otevřela dne 18. září 1995.


Pořád jen samý Office a Windows, práce, práce, práce …ale co Flight Simulator či jiné „gamesky“? Nejen IT odborníkům, ale i hráčům Microsoft v září něco přinesl. Byl to DirectX 1.0, který vyšel dne 30. září 1995.


zde bylo video, ale rozhodli jsme se jej vyřadit (asi moc násilí... 🙂 )


O 6 dní později, 20. září. 2000, byla vydána kniha „Inside Out, Microsoft–In Our Own Words“ , na které se podílely špičky Microsoftu, včetně Billa Gatese, Steva Ballmera a Paula Alena. Billovy eseje zdobí úvod každé kapitoly. Takovýto knižní skvost si 25. výročí založení firmy určitě zasloužilo. Pokud Vás zajímají klíčové okamžiky Billova života (prostě Wow! chvíle), přehrajte si jeho vyjádření.


„Sidebar není od Microsoftu, jiní ho vyvinuli dávno předtím!“ Ano, i tyto hlášky je možné najít na fórech. Naštěstí to není pravda, protože 1. verze Sidebaru (Postranního panelu) se objevila v září 2002 v buildu „Longhornu“. Pětileté výročí oslavte ve společnosti nových gadgetů z Live Gallery.


Vraťme se na chvíli až do doby chrabrých rytířů. Jak těžký byl asi boj na bitevním poli pro velmože rodu MSN Search, kteří dne 12. září 2006 byli pasováni na rytíře stavu Live Search, aby se utkali na Redmondském poli v souboji proti rytíři Googlovi? Celou bitvu můžete shlédnout v tomto videu.


Jak dlouho již využíváte Office 2007? Ano, bude to již více jak rok! 14. září 2006 vyšly Office 2007 Beta 2 Technical Refresh. Tato již použitelná verze se ale ještě hodně vyladila, a proto jsou Vaše Office 2007 v tak vysoké kvalitě.


Microsoft myslí ale i na naši příští generaci (zatím ještě malých) IT odborníků. A tak si každý, kdo šel 4. září 2007 kolem novinového stánku, mohl společně s MF Dnes koupit pro své děti komiks „Bezpečný Internet“.


Na shledanou na TechEdu, TechNet Konferenci a v říjnovém TechNet Flash zpravodaji.

Comments (0)

Skip to main content