Licenční kiosek na TechNet blogu – Díl II. – OEM produkty a licencování


 


V dnešní příspěvku se zaměříme na typ licence, které se říká OEM (Original Equipment Manufacturer). Jedná se o způsob pořízení software, který je v době nákupu počítače (nebo serveru) předinstalován na hardware. Pořízení OEM SW je sice nejlevnější variantou, jak získat legální software Microsoftu, ale skýtá také určitá omezení a "licenční nástrahy" (více v sekcích Licenční omezení a Mýty o OEM licencích).


Pořízení OEM licence/software


Existují dva způsoby/prodejní kanály, jak pořídit OEM software. Prvním je tzv. DOEM (Direct OEM). Jedná se o předinstalovaný OEM software na značkových počítačích velkých výrobců. Většinou je SW zde trochu přizpůsobený/navázaný na BIOS. U některých výrobců je nabízen jednorázový výběr ze dvou nebo více jazykových verzí software (v takovém případě vás vaše licence opravňuje k použití pouze jedné z poskytnutých jazykových verzí), někteří nedodávají k počítači instalační médium a jiní k SW přibalují ještě celou řadu utilit. Zkrátka a jasně - tento typ OEM licence je prodávám/dodáván výhradně na značkových počítačích velkých výrobců a každý z těchto výrobců pak individuálně zavádí systém, dodává instalační médium a systém do jisté míry o něco "obohatí". Na instalačních médích pak naleznete informaci, že příslušný SW je možné distribuovat pouze s hardware konkrétní značky.


Druhým způsobem/typem je tzv. COEM licence (Customer OEM). Zde se jedná o standardní balení OEM SW, opatřené tzv. System Builder (více viz níže) smlouvou a distribuované z Irska (kde se média vyrábí) k autorizovaným distributorům OEM licencí (http://www.microsoft.com/cze/partners/contacts/dist.mspx) přes partnery ke konečnému zákazníkovi. Z hlediska počtu kusů tak můžete získat "Single Pack" (balení s jedním kusem SW), nebo "3 Pack" (balení po třech kusech SW). Z hlediska licenčního si zde musíme zavést pojem:


System Builder


Z definice vyplývá, že System Builder je výrobce původních počítačových sestav, které sestavuje z jednotlivých komponent a k nim se rozhodne dodávat (předinstalovávat a prodávat) OEM software. Z licenčního pohledu se stává System Builderem každý, kdo otevře balení OEM SW (Single Pack, 3 Pack). Tím automaticky souhlasí s licenčním smlouvou, která je součástí balení. Součástí této smlouvy mimo jiné je, že System Builder je povinen zajistit zákazníkovi technickou podporu. Celé znění tzv. OEM System Builder licence si můžete přečíst a stáhnout zde http://www.microsoft.com/oem/sblicense/default.mspx (dle preferovaného jazyka).


Licenční omezení


Nízká cena OEM SW je na druhé straně vyvážena určitými omezeními, které vyplývají z podstaty OEM licence a jejího vzniku. Jedná se především o tyto věci:


Vazba na hardware - OEM licence je vázána ha hardware (počítač/server), na který se prvotně nainstaluje, z licenčního pohledu je pak vazba licence spjata se základní deskou počítače. To znamená, že se zánikem daného HW zaniká i OEM licence.


Přenositelnost - v žádném případě není možné OEM licenci vzít (odinstalovat) a přenést na jiný počítač.


Technická podpora - Technickou podporu k OEM licencím zajišťuje System Builder.


Nemožnost provést downgrade - kromě operačních systémů (Windows Vista Busines a Windows Vista Ultimate + také Windows Server 2003 v OEM verzi) není možné provést downgrade OEM licencí.


Mýty o OEM licencích


A/Pořízení OEM SW - v minulosti platilo, že jste mohli OEM licenci pořídit buď s celým počítačem, nebo s tzv. neperiferní hardwarovou komponentou (základní deska, pamět, zdroj, harddisk, dokonce i myš a klávesnice, byť se jedná o periferie). Jak však čas plynul, politika pořízení se změnila. V současné době je možné OEM licenci pořídit jen s celým počítačem. Výjimkou je pořízení "Legalizační sady (více viz http://www.microsoft.com/cze/windows/legalizace/default.mspx)", kdy lze jako OEM licenci pořídit Windows Vista - tedy speciální verzi určenou pouze k legalizaci počítače (dříve existovala tato možnost u operačního systému Windows XP s tzv. legalizační samolepkou).


B/Vazba licence na hardware - dříve platilo, že vazba OEM licence je na celý počítač. Přičemž se vyrojily otázky, jak je takový počítač definovaný. Microsoft tedy nadefinoval jakousi minimální konfiguraci počítače, takže se říkalo, že když se jedná minimálně o základní desku, case, hardisk, zdroj a pamět, že to je minimální konfigurace na níž platí licenční vazba. Toto vše je dnes již minulostí. Vazba OEM licence je na základní desku počítače. Pokud se deska v době záruky (kterou udává výrobce, což znamená, že může být i delší než 2 roky) poškodí a je nutné ji vyměnit za jinou (na , OEM licence nezanikne. Jedná-li se o pozáruční výměnu desky, či o výměnu desky za výkonnější (upgrade) OEM licence pak zaniká. Výměnu desky bez ztráty OEM licence umožňujeme pouze do 2 let od zakoupení PC. Případná rozšířená záruka (zmíněná výše), poskytovaná výrobcem, se na tento případ nevztahuje.


C/Downgrade, nebo-li právo na používání předchozí verze produktu - Obecně platí, že OEM licence neumožují používat předchozí verzi produktu (ať už z hardwarového, či kompatibilního hlediska). Výjimku však tvoří operační systém Windows Vista Business/Ultimate (případně Windows XP), kde je downgrade automaticky možný - přesné podmínky downgrade OEM operačních systémů naleznete zde http://download.microsoft.com/download/a/b/3/ab378f80-ea14-4f03-9263-f1227eab0eeb/BOOK/11_Licencni_podminky_operacniho_systemu_Microsoft_Windows.xps.  


D/Převod OEM licence - Je, nebo není převod možný? OEM licenci jako takovou samozřejmě převést lze, ale vzhledem k její vazbě na HW je možné převést licenci jen s celým počítačem/serverem. Převod s libovolnou hardwarovou komponentou, nebo samostatně bez hardware možný není.


E/Upgrade, nebo-li možnost přechodu na novější verzi produktu - z OEM licence je možné provést upgrade (pokud příslušný upgrade existuje).


F/Aktivace - je vůbec nutná? - OEM licence samozřejmě aktivaci vyžadují a platí pro ně stejná pravidla, jako pro aktivaci krabicových licencí. Aktivaci může provést již System Builder při předinstalaci, zpravidla se však doporučuje, aby si licenci aktivoval koncový zákazník.


OEM předinstalační sady/kity 


Jistě jste se setkali s pojmy OPK (OEM Preinstallation Kit) nebo WinPE (Windows Preinstallation Environment). Jedná se o předinstalační sady, dostupné pro System Buildery, které umožňují snadnější předinstalaci operačních systémů, sad Office a serverových operačních systémů. Pokud předinstalováváte velké množství OEM licencí, tak zmiňované sady jsou pro vás užitečnou a efektivní pomocí. Více informací o možnostech předinstalace a dostupnosti jednotlivých sad naleznete na stránkách http://www.microsoft.com/oem/default.mspx.


Dostupnost produktů jako OEM


Ne všechny produkty jsou dostupné jako OEM. U operačního systému to jsou Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate. U Office jsou to sady Home and Student, Basic, Small Business, Professional, Ultimate. U serverů Windows Server 2003 R2, Windows Small Business Server 2003 R2....  Kompletní seznam všech produktů, dostupných v rámci OEM prodejního kanálu, vám sdělí doporučení prodejci společnosti Microsoft - http://www.microsoft.com/cze/partners/contacts/doem.mspx, případně http://www.microsoft.com/cze/partners/contacts/default.mspx.


Užitečné odkazy


Mezi užitečné zdroje, popisující OEM licencování patří určitě licenční průvodce - http://www.microsoft.com/cze/licence/licencnipruvodce/default.mspx, konkrétně dokumenty o OEM licencování, licencování operačních systémů Windows a kancelářských sad Office 2007.


Dalším zdrojem jsou oficiální stránky o OEM licencování - http://www.microsoft.com/cze/licence/oem/default.mspx (CZ) a http://www.microsoft.com/oem/default.mspx (US).


Shrnutí


Dnes jste se mohli dozvědět více o OEM licencích, jejich distribuci a omezeních. Vysvětlili jsme si, kdo je to System Builder, vyvrátili nejčastější licenční mýty, řekli něco málo o předinstalačních sadách a dostupnosti OEM produktů. Příště si povíme o....? Máte-li nějaký tip na zajímavé licenční téma, dejte mi vědět prostřednictvím komentářů.


Tomáš

Comments (9)

 1. brandis says:

  nedal by sa podobny clanok spravit aj na temu  licencovanie servera pre nasadenie v internete ? win + mssq + iis  v roznych rezimoch napr. anonymny vs AD vs nezavisly uzivatelia ?

 2. blogCZSK says:

  Dobrý den, proč ne, licencování serverových produktů mám nakonec v plánu rozepsat v příštím článku, takže i nasazení v internetu rozhodně zmíním. Děkuji za tip.

  Tomáš

 3. Jaroslav says:

  Zajímalo by mne licencování terminálových serverů (+ CALy) W2k3 a případně i rozdíly oproti W2k (které zatím provozujeme). Je možný nějaký upgrade CALů z W2k na W2k3?

 4. Anonymous says:

  Tomáš> Člověk většinou bilancuje od poslední věci, která se udála. Takže….dnes dopoledne jsme připravovali

 5. Darina says:

  Ještě je zajímavé dodat, že max. do 90 dnů od pořízení OEM licence lze dokoupit Software Assurance, která pak produktu přinese i práva obvykle přináležející pouze produktům pořízeným v multilicenci. Například pro Windows Server či Office právo přenést licenci na jiný počítač (pro OS Windows ne, protože to nepovoluje ani PUR). Na druhé straně ale udělá Software Assurance z OEM Office Professional jen multilicenční Office Standard. Pokud nevěříte :-), najdete o tom více v příslušných VolBriefech…

 6. zxevil150 says:

  8m98cZ r u crazzy? I told u! I can’t read!

 7. zxevil151 says:

  gav712 r u crazzy? I told u! I can’t read!

 8. zxevil154 says:

  f7EUNq r u crazzy? I told u! I can’t read!

 9. Anonymous says:

  Licencování společnosti Microsoft patří k nejčastějším dotazům ze strany IT odborníků, firem i jednotlivců.

Skip to main content