Trocha historie z Microsoftu – srpen


Čas rychle plyne, netrpělivě odpočítáváme do launche Windows Serveru 2008, SQL Serveru 2008 a Visual Studia 2008. Což takhle se na chvíli pozastavit a zahledět se do minulosti, kdy se nám o Aeru mohlo jen zdát, pás karet (ribbon) v Office byl teprve na houbách, respektive se na houby teprve chystal :), a Steve s Billem měli na kontě o pár miliard dolarů méně? Připomeňme si zlomové historické okamžiky, které zažil Microsoft a svět IT odborníků v srpnu.

Prvním důležitým datem je bezesporu 12. srpen 1981, kdy bylo představeno IBM PC s MS-DOS 1.0. Dokážete si ještě vzpomenout na dobu, které vládly textové příkazy a černobílé monitory?  Pokud ano, vaše paměť na tom ještě není tak špatně :). Chcete-li však něco vyhrát a odebíráte TechNet Flash zpravodaj, těšte se na jeho zářijové vydání, kde bude opět soutěž o ceny.

Vraťme se ale zpět k tématu. Nezvyšovalo se jen portfolio produktů Microsoftu, ale i počet členů celosvětové Microsoftí rodiny. A tak když „táta Bill“ připravoval pro „děti“ v srpnu 1985 rodinnou oslavu 10. výročí založení firmy, měl již více než 900 „dětí“!

„Děti“ se činily, a tak vyznavači nahryzlého jablka mohli od 1. srpna 1989 na svůj počítač nainstalovat Office pro Macintosh – a světe div se – z CD-ROM! Holt se musíme smířit, že revoluce se děla i za Atlantikem :).

3 roky později (30. srpna 1992) se svět dočkal nových Office 3.0. Pokud chodíte na TechNet Konference, WUG Meetingy či jiné cool akce, jistě víte, že Word obsažený v této verzi měl 0 podoken úloh, zhruba 100 položek v menu a pan Sponka stále ještě nebyl na výplatní pásce.

Konečně se dostáváme k převratnému revolučnímu roku 1995, kdy Microsoft představil Windows 95. 24. srpna 1995 byla tato Wokna dostupná celosvětově. Reklamní kampaň doprovázela písnička od Rolling Stones „Start Me Up“, mnoho lidí při setkání s Windows 95 řeklo prostě Wow!, a tak není divu, že k 29. srpnu 1995 bylo prodáno více než 1 000 000 licencí. Windows a Office táhnou odjakživa za jeden provaz, a tak je docela pochopitelné, že 30. srpna byly dostupné i Office 95. Chcete-li se dozvědět více o této době, přečtěte si knihu „Pracoval jsem pro Gatese aneb život mezi bajty“ od Ivana Pilného.
V srpnu má narozeniny i Internet Explorer, dne 13. srpna 1996 slaví Internet Explorer 3 a 27. srpna 2001 Internet Explorer 6. Přejeme všechno nejlepší! Slavit ale doporučujeme výhradně ve společnosti IE 7.

Uděláme-li skok (sice ne tak velký jako Neil Armstrong 20. srpna 1969 na Měsíci), dostaneme se do roku 2004, kdy 11. srpna 2004 byly představeny Windows XP Starter Edition. O XPéčkách se píše již v historickém okénku. Co takhle se vrátit do přítomnosti s Windows Vista? 🙂

A na závěr zpráva méně historického rázu, která sice 6. a 7. patrem budovy Alpha nezatřásla (zasažen nebyl ani Aquarius, strukturální integrita střechy též nenarušena), ale za zmínku jistě stojí. Odběratelům TechNet Flash zpravodaje začalo 2. srpna 2007 v 14:32 zabírat nepatrnou část e-mailové schránky jeho prázdninové vydání. Naštěstí je tu však Windows Live Hotmail, který má vždy místa dost.


- Tým Windows User Group, Žďár nad Sázavou
 

Comments (0)

Skip to main content