Licenční kiosek na TechNet blogu – Díl I. – Licenční zdroje informací


 


Spousta z vás se s licenční politikou Microsoftu setkává denně nebo na pravidelnější bázi. Obecně známo je licencování Microsoftu složité, což je poplatné počtu produktů, které naše společnost vyvíjí (stačí se podívat na produkty dostupné v rámci tzv. Volume Licensingu - Product List - http://www.microsoftvolumelicensing.com/userights/DocumentSearch.aspx?Mode=3&DocumentTypeId=3 a to se ještě nejedná o výčet všech produktů a technologií), a způsobům nákupů, neboť i velikost zákazníka, či samotného nákupu se posuzuje jinak.


Proto jsme se rozhodli pravidelně přispívat na TechNet Blog licenčními příspěvky zaměřenými na odbourávání vžitých mýtů, nesrovnalostí a uvádění věcí na pravou míru. V žádném případě však zde nebudeme suplovat naší Zákaznickou linku zaměřenou na licenční poradenství (841 300 300)


Mít přehled v licencování spočívá především na správné práci s dostupnými informacemi (neřeším teď licenční "špeky"). Proto se v dnešním prvním příspěvku zaměříme na to, kde hledat vše potřebné o licencování a licenční politice.


Online zdroje


Sem můžeme zařadit hlavní licenční portály, a to http://www.microsoft.com/cze/licence/default.mspx (hlavní stránka licencování na českém webu), nebo http://www.microsoft.com/licensing/default.mspx (hlavní stránka licencování na korporátním webu).


Z českých zdrojů informací stojí za zmínku především Licenční průvodce 2006/2007 (http://www.microsoft.com/cze/licence/licencnipruvodce/default.mspx), za nímž je podepsaná moje kolegyně Andrea Vlčková. Zde naleznete základní přehled způsobů nákupů našich produktů a licencování našich stěžejních produktů (Windows, Office, servery). V dohledné době se plánuje jeho nová verze.


Pokud vás procházení dokumentů neinteresuje, můžete licenční politiku vstřebávat i jiným způsobem - pomocí Licenčních webcastů, které pro vás nahrály kolegyně Andrea Vlčková (na témata: Licenční programy, Software Assurance, Často kladené dotazy) a Tereza Drmlová (na témata: Multilicenční programy Enterprise a Select).


A jelikož se ve světě licenčních pojmů vyskytuje celá řada zkratek, rozhodně doporučím návštěvu webu se slovníkem licenčních pojmů http://www.microsoft.cz/glossary/Glossary_Search.asp.


Z korporátních zdrojů mi jako zajímavá věc přišel multilicenční konfigurátor, s jehož pomocí si můžete vybrat vhodný typ smlouvy dle vaší potřeby + nakonfigurovat produkty a zjistit orientační ceny. Stránku s konfigurátorem naleznete zde http://www.microsoft.com/licensing/mpla/.


Dalšími užitečnými zdroji informací jsou dokumenty jako PUR (Product Use Rights - Užívací práva k produktům) a EULA (End User License Agreement - Licenční smlouva s koncovým uživatelem). Užívací práva k produktům definují základní, či univerzální podmínky užívání produktů/případně licenční výjimky. Dokument vychází čtvrtletně a je dostupný zde http://www.microsoftvolumelicensing.com/userights/PUR.aspx. Licenční smlouva s koncovým uživatelem je dokument, který je součástí každého produktu. Jedná se přesně o ten text, který každý v úvodu instalace přeskakuje, či automaticky souhlasí s uvedeným textem, aniž by si jej přečetl. EULA definuje konkrétní podmínky používání produktu jako například zákaz zasahování do kódu produktu nebo možnost instalace pouze jedné kopie produktu na počítač apod. Příklad toho, jak vypadá EULA a co všechno upravuje, naleznete zde http://www.microsoft.com/windowsxp/sp2/proeula.mspx. Přehled smluv EULA některých produktů naleznete na stránce http://www.microsoft.com/about/legal/useterms/default.aspx (po výběru konkrétního produktu, verze a jazykové mutace). PUR tedy berte jako základní definici pojmů a užívání produktů, EULA smlouvu pak jako konkrétní úpravu užívání konkrétního produktu.


Mezi neméně užitečné dokumenty/zdroje patří již výše zmiňovaný Product List (měsíční seznam produktů dostupných v rámci multilicenčních nákupů. Co vše upravuje, naleznete zde http://www.microsoftvolumelicensing.com/userights/DocumentSearch.aspx?Mode=3&DocumentTypeId=3), a každopádně celá stránka http://www.microsoftvolumelicensing.com/userights/Default.aspx věnovaná licencování produktů. Je zde možné si vyhledat specifické podmínky pro konkrétní produkt (například Windows Vista).


A jako poslední odkaz uvedu tzv. Volume Licensing Briefs (http://www.microsoft.com/licensing/resources/volbrief.mspx), což jsou dokumenty, které se zabývají jednotlivými aspekty licencování (downgrade, multiplexing, reimaging) nebo konkrétním produktem (například MOM 2005).


Offline zdroje


Výčet výše uvedených online zdrojů je bratru velký, takže člověk, jež se licencováním nechce více zabývat, volí raději jednodušší způsob - a tím je konzultace. K tomuto účelu slouží Zákaznické centrum společnosti Microsoft (http://www.microsoft.com/cze/zakaznickecentrum/default.mspx), jehož součástí je Informační linka, kde se řeší veškeré licenční konzultace. Zákaznické centrum je dostupné na čísle 841 300 300.


Licencováním se zabývají i certifikovaní partneři společnosti Microsoft - existuje pro ně přímo speciální licenční kompetence, která garantuje vysoké znalosti/orientaci partnera v oblasti licenční politiky. Jejich seznam naleznete zde http://www.katalogpartneru.cz/SezPartner.aspx?Show_id=apl&KompetenceCiselnik_id=120, nebo také zde http://www.microsoft.com/cze/spc/default.mspx (pokud se jedná o kombinaci s technickými specializacemi, či prodejem konkrétního řešení).


Shrnutí


Dnešní příspěvek si kladl za cíl vás seznámit s dostupnými zdroji informací o licenční politice a problematice. Dozvěděli jste se, kde informace hledat (Stránky, Webcasty, Licenční průvodce, PUR, EULA), a kde je konzultovat (Zákaznické centrum, Partneři společnosti Microsoft). Příště si povíme něco o OEM produktech a licencování.


Tomáš

Comments (7)

 1. Darina says:

  Byla bych maličko opatrnější ve formulaci: PUR a EULA se nyní už příliš nedoplňují. Spíše lze říci, že pro produkty pořízené v multilicenčním programu (OLP, OVS, OLV, EA, Select atd.) platí podmínky uvedené v PUR, zatímco pro krabicové balení (FPP) a OEM platí EULA (obyčejně ještě různá pro OEM/FPP).

  Se stejným produktem totiž může být různé zacházení, podle toho, jak jej koupíme. Typickým příkladem je Office, kde OEM licence dá pouze právo použít jej na daném počítači, EULA pro krabici toto právo ještě rozšiřuje na přenosné zařízení primárního uživatele onoho stroje, který má přidělenu licenci Office a konečně pouze PUR dává možnost instalovat tento Office i na síťové zařízení (například do terminálového provozu, kam krabice ani OEM nesmí).

  Připouštím ovšem, že tohle už je "licenční špek", kterými nemělo smysl se zabývat v úvodním dílu záslužného seriálu, ale uvádím to proto, aby nedošlo k mýlce: nechť každý čte právě TO ujednání, které přísluší jeho způsobu nabytí licence.

 2. zxevil150 says:

  IFgx5R r u crazzy? I told u! I can’t read!

 3. zxevil151 says:

  6oVImx r u crazzy? I told u! I can’t read!

 4. zxevil153 says:

  bIwulw r u crazzy? I told u! I can’t read!

 5. zxevil154 says:

  Q6S20c r u crazzy? I told u! I can’t read!

 6. zxevil155 says:

  vO0W7J r u crazzy? I told u! I can’t read!

 7. Anonymous says:

  Licencování společnosti Microsoft patří k nejčastějším dotazům ze strany IT odborníků, firem i jednotlivců.

Skip to main content