Windows Server 2008: IDS-3 / June 2007 Community Technology Preview


Po skoro dvou měsících se objevuje další sestavení Windows Server 2008. Tentokrát se nejedná o plnou beta verzi - tedy nemusí být tak stabilní a odladěná jako beta, či RC verze. Pro její stažení buď musíte mít přístup na stánky Microsoft Connect a být členem testovacích uživatelů, nebo mít zakoupený Microsoft Technet.

Co je nového? Změnily se některé obrazovky, v rámci mého testování mi přijde, že běh ve Virtual PC 2007 je o trochu rychlejší, plus další drobnosti...

Hlavní novinkou je ale rozšíření počtu rolí, které bude moci hostovat CORE edice. CORE edice je Windows zcela bez grafického rozhraní. Tato nová verze/build přináší možnost běhu IIS web serveru na CORE serveru. Tím se rozšiřuje počet rolí na tyto: Active Directory Domain Services, Active Directory Lightweight Directory Services (AD LDS), Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Server, DNS Server, File Services, Print Server, Streaming Media Services a Internet Information Services (IIS).

vsoncore1 vsoncore2 vsoncore3

(zdroj obrázků: http://blogs.msdn.com/virtual_pc_guy)

Zajímavé je i to, že na CORE platformě se dá provozovat již dnes virtualizační software. Do doby, než bude uveden nový virtualizační software přímo pro Windows Server 2008 (kódové označení Viridian, měl by být uveden 180 dní po uvedení Windows Server 2008), můžete na CORE edici provozovat Virtual Server 2005. Zajímavé, že?

- Martin Pavlis


Comments (2)

  1. jpok says:

    Martine, jsi si jistý tím, že GUI vůbec není? Protože kolegové zkoušeli a výsledek byl takový, že např. regedit šel spustit. Tj. GUI tam musí být, jinak by nešlo pouštět okenní aplikace. Já chápu rozdíl tak, že se neinstalují GUI nástroje (Explorer apod.), ne že se neinstaluje GUI vůbec. Jedinou výhodu spatřuju v tom, že se ušetří místo na disku a to dost možná + nějaké procesy. Pokud se pletu, což je možné, páč jsem jej viděl zatím jen chvilku, tak je to stejně krok k Linuxovým serverům.

  2. Dobrý den

    Ano, máte pravdu. Některé "okenní" aplikace tam jsou – například zmiňovaný Regedit, nebo Notepad.

    Důvodem je ale nejen úspora místa na disku, ale i dramatické snížení bezpečnostních oprav. Pokud se sečtou chyby, které díky absenci (částečné) GUI nebude třeba opravovat, sniží se počet oprav o 60%! (vzána statistika z W2000 a W2003). To znamená o 60% méně restartů, atd.

Skip to main content