LHS1: Začínáme s "Longhorn" serverem


Protože vyšla Beta 3 od "Longhorn" serveru (LHS), napadlo mě, že by nebylo od věci se trochu blíže podívat na to, co běžné administrátory čeká a nemine při instalaci, konfiguraci a spravování nového operačního systému. Tímto tedy zahajuji malý seriálek a rovnou se podíváme na prvostní instalaci LHS a sadu kroků, které vás budou čekat, když se do toho pustíte.

Podotýkám, že jsme na Technet Blogu publikovali řadu článků na téma LHS, které neuškodí zopakovat:Část první - instalace
Máte stažený ISO obraz instalačního média a vlastní klíč. Nebudu řešit, zda instalujete do virtuálního prostředí, anebo na fyzický stroj. Zkrátka počítač donutíte nabootovat z CD a po chvilce se spustí instalační obrazovka. Podobně jako u Windows Vista, i instalace LHS je velmi rychlá. Odklikání tří voleb začne samotný proces, který trvá cca 15-20 minut.

 

Na rozdíl od původní verze Windows Serveru, zde se prvotní konfigurace provádí až po instalaci. Samotný instalátor na disk nainstaluje pouze to nejnutnější, co LHS potřebuje k životu a zbytek je čistě na administrátorovi. Jak jsme psali už v předchozích článcích, LHS je velmi modulární a své "schopnosti" dělí do tzv. rolí a funkcí. V naprostém základu po instalaci není LHS ničím jiným, než pracovní stanicí. Ovšem administrátor posléze může volit, které role, popř. sadu funkcí (feature) chce používat a podle toho i LHS nastaví.

 

Na našem testovacím stroji jsme prozatím nainstalovali pouze Windows Powershell a provedli nejnutnější nastavení. Náš server je tedy připraven na výběr a instalaci role, kterou bude plnit.

Více příště...
- KFL

Comments (3)

  1. Anonymous says:

    Minule jsme vám zde slíbili minidialog s Jeremiah Andrickem, ale bohužel jsem byl celý týden na Advanced

  2. Anonymous says:

    Jak jsem slíbil, tak i činím. Začal jsem psát takovou minisérii o Windows Server 2008 (Longhorn). Dnes

  3. Anonymous says:

    Jak jsem slíbil, tak i činím. Začal jsem psát takovou minisérii o Windows Server 2008 (Longhorn). Dnes

Skip to main content