Mých 7 důvodů proč mám rád Windows Vista


5-4-3-2-1- WOW!
Minulý týden při příležitosti uvedení nových Windows Vista a Office 2007 vyrazilo víc než 50 z nás do obchodů po celé republice. Bylo prima se s vámi setkat s a popovídat o nových Office a hlavně Windows Vista. Pochopil jsem tam, že evangelizace není nikdy dost a také že stále nebylo řečeno dost o vlastnostech nejnovějších Windows, zlepšeních pro pokročilé uživatele a administrátory a tím nemám právě na mysli nové Aero rozhraní.

Tady je tedy mých 7 důvodů proč mám rád Windows Vista. Pokud tu již něco z toho o čem píšu, bylo, omlouvám se :).

Bezpečnost
WOW, reklama říká bezpečnější a má pravdu. Proč? • UAC, neboli řízení uživatelských účtů. Každý asi má nutkání tuto funkčnost vypnout, ale zkuste nenechat se odradit. Při každé akci, která potřebuje administrátorská oprávnění se Vista zeptá, zda chcete akci provést. Máte tak kontrolu nad tím co se systémem děje a že vyžaduje vaši pozornost. Uživateli, který je členem skupiny Administrátorů jsou vydány 2 security tokeny, token s plnými oprávněními se použije pouze v případě potřeby vyšších oprávnění a po potvrzení uživatele.

 • IE7 - kontrola nastavení zabezpečení vás upozorní pokud se změnila konfigurace a je ovlivněna bezpečnost prohlížeče. Zkuste například změnit nastavení ActiveX. Chráněný mód vám navíc umožní přístup jen do podadresářů vašeho temp adresáře, kde emuluje souborovou strukturu. Zamezí tedy přístup na souborový systém.

 • Obousměrný firewall s pravidly rozdělenými na typy sítě. Bezvadné vylepšení. Vista rozeznává 3 typy sítě a při připojení se vás zeptá na typ sítě kde se právě nacházíte, po zvolení typu se aplikují definovaná pravidla.

 • Group policy - bylo přidáno několik stovek nových nastavení, více viz můj předchozí blogpost.

Nový windows explorer a vyhledávání
Spousta malých změn, které dělají explorer mnohem použitelnější: • Zaškrtávací políčka pro výběr položek. Nastavitelné v menu exploreru – nástroje/možnosti složky.

 • Transakční souborový systém. Bezvadná věc, každá operace nad souborovým systémem, jako kopírování, mazání….je transakce. Takže poslední akce nad soubory se dá vrátit zpět, po kliknutí pravým tlačítkem v adresáři a výběrem např. “Zpět: Kopírovat“. Navíc např. při kopírování adresáře kde je nějaký soubor nemožné zkopírovat vás explorer upozorní, že soubor nelze zkopírovat a zeptá se, co že má dělat – opakovat akci, přeskočit apod.

 • Zlepšená navigace pomocí adresového řádku (viz obrázek)


 • Filtry na zobrazování, řazení, seskupení... Asi si nežádá moc komentáře. Navíc ve spojení s metadaty, která lze k souborům přidat (česky "Značky") lze efektivně vyhledávat a dostat se k datům, která hledáte, ať jsou prakticky kdekoli. Na obrázku ukázka vytváření filtru.


 • Uložené vyhledávání. Parametry pro vyhledávání lze uložit do svých vyhledávání v uživatelském profilu pro následné použití. Lze tak například vytvořit zástupce například na cestu „C:\Users\roman\Searches\vista.search-ms“ a to co dostanete po otevření je výsledek hledání.

 • Živé náhledy. Šikovné pro orientaci mezi 20 okny co mám většinou otevřené a pro náhled obsahu souboru.

Předchozí verze
Úžasná věc. Smazali jste si náhodně soubor, či se chcete vrátit k nějaké předchozí verzi dokumentu který právě píšete? Právě předchozí verze vám umožní se přes vlastnosti souboru, či adresáře dostat k obrazům (snapshots) disku a procházet obsah k času vytvoření obrazu. Prakticky se tedy dostanete k obsahu adresáře v daném čase s možností obnovení obsahu. Obrazy disku se vytváří zároveň s body obnovy (restore points) a na disku zabírají až 15 % místa.Prohlížeč událostí (event viewer)
Nepochybně stojí za pozornost. Informace agregované pro jednoduchý přehled co se děje, spolu s aplikovanými filtry na jednotlivé komponenty systému dávají přehled co a kde je špatně. Navíc lze pomocí tzv. zápisů sbírat události z logů na jednu centrální konzolu pro celkový přehled, pro větší nasazení je samozřejmě vhodnější sofistikovanější produkt jako MOM server, či SMS. Coby administrátor tedy nastavím sběr určitých událostí, např. problémy s antivir programem na počítačích VIP uživatelů a v případě výskytu této události nastavím spuštění úlohy. Spuštění úlohy na základě vzniku určité události je, mimochodem, další z novinek. Lze navázat akce jako odeslání emailu, spuštění programu, zobrazení zprávy.

Konzola Sledování spolehlivosti a výkonu
Takto o možnostech této konzole by se dal napsat celý článek. Sledování výkonu počítače, přehled co a jak hodně vytěžuje počítač (RAM, IO disku, síť, procesor) a pod odkazem Sledování spolehlivosti se nachází časový graf spolehlivosti OS spolu s informacemi, cože se v daný časový okamžik stalo. Například, že se v pondělí instaloval nový ovladač, což negativně ovlivnilo stabilitu. Informace se berou ze systémových logů, nejsou tedy na PC vícekrát.

Konzola Sledování spolehlivosti a výkonu


Časová osa s indexem a informacemi o událostech


Windows Recovery Environment (WinRE)
Sada nástrojů pro řešení problémů. Umí automaticky zjistit příčinu nebootujícího PC, jako např. špatný MBR, porušené systémové knihovny či metadat NTFS. Umí i diagnostikovat špatné bloky RAM, a pokud se tak stane, Vista automaticky tyto bloky přestane používat. Do prostředí těchto nástrojů se dostanete nabootováním DVD s Vistou a zvolením volby „Opravit tento počítač“ na druhé obrazovce instalace Visty. Lze také nainstalovat do zvláštního diskového oddílu odkud se bude v případě problémů s nefunkčním operačním systémem automaticky bootovat a uživatel tak má možnost spuštění pokusu o opravu nebootujícího OS, či obnovit stav systému k určitému datu (bod obnovy).


Jazyková nezávislost OS
Odpadá již potřeba aplikovat záplaty či aktualizace na tu či onu jazykovou verzi. Odteď budou již jen jedny verze aktualizací a s příslibem sloučení kódu Windows Vista a nového serveru Longhorn (prozatimní kódové jméno) i nerozlišování aktualizací pro stanice a servery. Není to prima?

Tolik mých několik bodů proč mám rád Windows Vista, možná vás napadnou jiné, které třeba mne nenapadly. Neváhejte se podělit.

Hezký den,
- Roman Černovský


 

Comments (14)

 1. Mr.Gentleman says:

  Tak s těmito důvody proč Vistu v celku mohu souhlasit. Osobně se ale domnívám, že pro zkušenější uživatele je vhodnější vyčkat minimálně na první SP, neb Vista sice v některých oblastech usnadnuje práci, ale jinak nepřináší toliko nového, co už by v dnešní době neexistovalo (buď přímo od MS, nebo s pomocí nástroje třetí strany – často freeware, či OSS) i pro Win XP SP2.

  Více se o tom rozepisuji v článku na svém blogu – zde:

  http://djsnail.bloguje.cz/497998-windows-vista-potrebujete-rychly-upgrade.php

  Nebo v totožném článku na tomto fóru:

  http://forum.zive.cz/viewtopic.php?p=492241

  Osobně by mě spíše zajímalo nějaké srovnání, co je ve Windows Vista nového z toho co není dostupné i pro Win XP SP2. Ať si pak každý uživatel udělá obrázek, zda danou funkci aktuálně skutečně potřebuje, využije, či zda ji již nemá od jiného dodavatele.

  Vistu doporučuji všem běžným uživatelům, kteří si v současnosti kupují nové PC, protože i přes problémy s kompatibilitou mnoha programů, lze předpokládat, že situace se bude zlepšovat a vylepšení bezpečnosti za to stojí, ovšem u zkušených uživatelů si s nutností upgradu nejsem toliko jistý…

 2. hubertsvk says:

  jeden dovod preco vistu nemam rad:

  nekompaktibilita ovladacov systemova narocnost na resorces … hlavne ta posledna vec je nehorazna … casto sa stava ze napalujem cd a koniec system "zozerie" cely CPU a konci kym nenapali cd … pod xpckom sa dalo robit viac veci naraz … napriklad dalsia vec … skusal som messenger pod vistou KATASTROFA!!!! zvuk seka chrapci praska…. pomalou linkou to nie je (2Mbit) skype takisto ..pod xpckom to ide skvelo a video prenos cez net pod vistou este horsie … preto ak chcete kupit vistu radsej ju predtym vyskusajte … ja som ju pouzival asi dva tyzdne na svojom domacom pc … ale vzhlad funkcionalita a lahkost syastemu praca s nou a vobec cela na 1* ale co sa tyka systemovych narokov tak 4- (pc s Pentium D 2,66 2GB RAM 250GB HDD) …

 3. Jan Pilar says:

  Vistu používám už cca 3 týdny a mám zní na jednu stranu super pocity na druhou ale taky dosti smíšené. Třeba si nemyslím, že by mi system po nastartovani musel nechávat 40 MB volné RAM (z 1,5GB!). Ať si sice zapnu cokoliv, vše funguje svižně, to ano, ale např. do Virtual PC si už server nedám, protože Virtual neumí alokovat pagefile. Co mi občas nesedí je příliš uživatelské rozhraní. XP měla některé věci jednodušší. Tak např. proklikat se ke statutu sítě atd. je ve Vistě náročnější. Ale je to o zvyku. Jinak naprosto souhlasím se 7 důvody proč Vista ano. Je to krok dál a já, i přes některé její neduhy, jsem spokojený uživatel/admin. Takže díky kluci z Redmondu, beta testeři….všichni…  

 4. Mark Eye says:

  A bublinka splasla, tiez som Vistu testoval od bety a musim povedat

  ze som cakal vo finale ovela stabilnejsi a sviznejsi system.

  Fakt kym sa clovek doklika k niektorym banalnym veciam ma pomali svalovku.. Control panel  by som si predstavoval ako v OSX…

  Cisto a jednoducho… Urcite by sa zisiel oficialny nastroj na osekanie visty pre skusenejsich – nieco na styl XP lite. No keby som ja odovzdal

  tek malo progresivnu pracu po piatich rokoch asi by som mal padaka.

 5. Martin Vokrouhlik says:

  Ahoj. Urcite souhlasim se 7 duvody a jeste bych pridal vylepseny Sleep (sice usinani neni z nejrychlejsich, ale probuzeni je parada!!) a moznost pripojit se ad-hoc (Vista-to-Vista) ke kolegovi pres wifi – pomoci Win. Meeting space je taky uzitecna vec :o)

  A ty HW naroky, jak to nekdo psal – no co si budeme povidat, Vista chce holt novy zelezo.. a aspon 2GB RAM (pro narocnejsiho uzivatele)..

 6. KFL-MS says:

  hubertsvk> Jen pro srovnani – na mem starem notebooku (CPU 1,7 GHZ, 1,5 GB RAM) mi volani pres Live Messenger fungovalo naprosto normalne bez skrtani zvuku a jakychkoli vykonostnich problemu, pricemz Vista zabirala kolem 700 MB pameti.. neni ten zvuk u vas spis ovladaci ke zvukove karte?

  – KFL

 7. hubertsvk says:

  KFL> urcite ano kazdym dnom cakam ze najdem nejaky novsi ovladac pod vistu ale stale marne a na novu dosku zialbohu nemam 🙂 "vytrel" som vistu z disku a vratila sa na XPcko a tam mi to ide uplne v poriadku … ale s tymi 7mimi dovodmi musim suhlasit akurat "zranie" pamate je u Visty asi neunosne …lebo pisu ze min. 512 MB na instalaciu …ty kokso to si neviem predstavit ako strasne by sa Vista vliekla … 🙂 ale je to mlady system nenchajme ju trochu vyrast … velmi jej fandim …. blbe Xpcko 🙂

 8. Andy says:

  Jeste mi tu chybi .Net Framework 3.0 a DirectX 10 .. i kdyz to ocenime asi az casem

 9. Anonymous says:

  Roman tu načnul takový miniseriál a já ho trochu rozšířím. Protože on sám zvěčnil sedm důvodů, které

 10. Aleš Kapl says:

  Pěkný článek, se sedmi pro rozhodně souhlasím.

  O některých funkcích se nikde moc nemluví (nepíše). Například se poprvé dozvídám, že lze přímo z kontextového menu vrátit poslední transakci. S tímhle se MS nikde moc nechlubí a domnívám se, že to je zrovna škoda. Čekal bych, že MS bude vyzdvihovat právě takové vylepšení, jako je transakční souborový systém a výhody, které to přináší. Taky by se hodil nějaký LOG tranakcí souborového systému… Možná Vista něco takového má, ale nikde jsem o tom neslyšel a v systému samotném nenašel. Určitě by to byl užitečný nástroj pro zjištění kde se stala chyba….

 11. Petr Kasl says:

  1. Neskutečně pomalé při přístupu na jakékoliv disky, předevsím síťové, ale i offline. Po měsíci mi došla trpělivost a z domácího kompu šly pryč.

  2. Sloupce v průzkumníku se podle nějakého záhadného klíče dělají podle obsahu adresáře a i když jsem x-krát nastavil jak sloupce chci a dal, že to takhle chci zobrazovat vždy, stejně se mi tam zase příště nutily sloupce (značky, hodnocení a podobné koniny) o které nestojím

  3. Změněný obsah systémového disku, plno adresářů – zástupců, do kterých se nepodívám a musím vydedukovat kam jsou asi nalinkované.

  4. To vychvalované UAC, které jsem velice brzy vypnul a najednou mi začaly programy ukládat data jinam, než předtím a zase jsem musel pracně hledat, kam že se mi to poděla má nastavení a data.

  5. I když jsem měl funkční ovladač a ZoomBrowser podporující fotoaparát Canon A40 ve WinVista, nic jsem nestáhnul. A fotky stahovat opravdu potřebuju. Ve WinXP mi stačí jenom ovladač a ve vlastnostech si nastavím, co se při připojení stane – stáhnou fotky do podadresáře s aktuálním datem.

  6. Nero 6 není ve Vistě podporováno.

  Závěr: Ne, děkuji, nechci. A trpím, že z profesních důvodů zůstanou na notebooku.

 12. Nothrem Sinsky says:

  1. Priorita? Pro Visty je nejdůležitější jejich vzhled. Teprve za vhledem jsou ostatní programy a kdesi na konci seznamu jsou multimedia.

  Každý přeci v klidu přejde fakt, že se mu seká video a přeskakuje zvuk, když má krásně vykreslená průhledná okna a lišty, že?

  2. Overlay mode? Naprosto nechámu nekompatibilitu Vista Aero s Ovelay modem, který používá většina přehlávačů pro vykreslování videa.

  3. Ukončování služeb! Při větším zatížení a sdílení zdrojů, jako například připojení k více síťím nebo spuštění několika multimediálních programů, dochází samovolně k ukončování a pádu souvisejících (i zdánlivě nesouvisejících) služeb. Což vede jedině k nutnosti neustále restartovat PC.

  4. Náhledy videa – pěkná věc, že každý video soubor má místo ikony náhled (i když mě zklamalo odmítání formátů OGM a MKV), ale dost nepraktická u CD a DVD, kde musím čekal několik minut na načtení náhledů, než můžu konečně otevřít požadovaný soubor.

  (Tohle nesouvisí pouze s videi, ale s veškerým obsahem – někdo už to tu nastínil jako pomalý přístup k disku)

  5. Zpět ni krok!!! Držíc se tohoto sloganu někam zmizelo z průzkumníka tlačítko ‘přejít do nadřazené složky’, proč?

  Protože je mnohem jednodušší hledat v adresním řádku tu složku, která je nadřazená – což u složitější adresářové struktury nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, místo jednoduchého kliknutí na jedno pevně dané tlačítko.

  Navíc fakt, že pole pro vyhledávání má pevnou šířku na úkor zužující se adresní řádky, to u úzkých okem nijak nezjednodušuje.

  6. Praktický toolbark ničemu. Zajímavá lišta s možností použít celou řadu užitečných věciček (jak jinak přeložit gadgets?). Víceméně je ale k ničemu, když nepodporuje možno ‘automaticky skrývat’ (resp. automaticky vyjíždět při najetí myši k okraji monitoru – ikona v liště je dost chabá náhražka) a přepínání vždy na vrchu je pouze v okně s nastavením (takže odpadá možnost operativního přepínání).

  7. UAC vždy a všude. Dobrá věc tohle potvrzování akcí, ale nějak jsem nenašel možnost některým programům tato práva nastavit natrvalo. Což, hlavně po spuštění počítače,  je otravné povolovat všechny programy, které potřebuji spustit a oni k tomu potřebují ověření od administrátora.

  8. Vylepšené sítě – nějak zvlášť jsem se nezabýval tím, v čem jsou sítě ve Vistách lepší, ale fakt, že zprovoznění lokální sítě se sdílením internetu zabere ve WinXP pár minut, zatímco ve Vistách se mi to daří teprve po několika desítkách minut, občas i hodinách a někdy se to nepovede vůbec, mi dost vadí.

  9. Nové (?!?) funkce – dost směsný mi přijde fakt vyzdvihovat jako ‘nové a převratné’ funkce, které v jiných programech a operačních systémech existují již řadu let.

  Např. co je převratného na tom, že při kopírování Windows upozorní na soubory, které nelze zkopírovat s možností opakovat pokus? To existovalo již v dosu – pouze předchozím verzím Windows se úspěšně dařilo tuhle funkci ignorovat…

  … a když už jsme u toho kopírování: pozastavení a řazení do fronty tam stejně chybí.

  10. Transakční systém? Kdyby bankovní transakce trvali tak dlouho jako práce se soubory v tomhle ‘bezvadném’ (slovy autora) souborovém systému, tak bych se vrátil ke směnnému obchodování. (tím mám na mysly např. čekání půl minuty až budu moci autorizovat přesunutí 200kB souboru, který je z nějakého – mně neznámého důvodu – důležitý)

  11. Hledání řešení na internetu – pěkné vylepšení funkce ‘odeslat zprávu o chybě’, ale čekat týden na odpověď "Chyba v programu není věcí Microsoftu, kontaktujte autora programu" se jaksi míjí účinkem.

  Závěr? Visty určitě mazat nebudu a budu hlídat, jestli alespoň něco Microsoft opravil a vylepšil, ale pro každodenní práci zatím zůstanu u osvědčených ikspéček.

 13. finch says:

  "Transakční souborový systém. Bezvadná věc, každá operace nad souborovým systémem, jako kopírování, mazání….je transakce. Takže poslední akce nad soubory se dá vrátit zpět, po kliknutí pravým tlačítkem v adresáři a výběrem např. “Zpět: Kopírovat“."

  … tohle v xp neslo ??? bych se divil

  "Navíc např. při kopírování adresáře kde je nějaký soubor nemožné zkopírovat vás explorer upozorní, že soubor nelze zkopírovat a zeptá se, co že má dělat – opakovat akci, přeskočit apod."

  tohle umi file managery uz nekolik let

  "Prohlížeč událostí (event viewer)"

  ten byl pokud vim uz ve win 2000

  atd. atd.

 14. win says:

  ano, je to opravdu žhava novinka, linux tyto funkce měl před 10 lety

Skip to main content