Páteční minidialog IX. – Michal Čupa [ředitel]


Dnes pro vás máme speciálního hosta. Je jím Michal Čupa, generální ředitel společnosti Microsoft ČR.

Jak vnímáš komunitu IT odborníků?
Samozřejmě jako velmi důležitou. Microsoft na IT profesionálech staví, patřičně si jich vážíme a snažíme se o ně maximálně starat. Bez schopných IT odborníků bychom nemohli existovat. Věříme, že IT odborníci naši snahu vnímají.

Co pro IT odborníky Microsoft lokálně dělá?
IT profesionálům je věnován například TechNet Program, který je určený pro jejich podporu. TechNet program poskytuje této komunitě informace, které jsou určené pro jejich práci a softwarové nástroje určené pouze IT profesionálům na nejvyšší úrovni. Musím ale upozornit, že se nejedná o program určený pro vývojáře, ale opravdu pro IT profesionály na té nejvyšší úrovni.

Ti nejúspěšnější IT odborníci se mohou také stát takzvanými MVP – nebo-li „Most Valuable Professionals“, což je označení pro certifikované profesionály s vysokými znalostmi technologií společnosti Microsoft. Tito profesionálové jsou jakousi špičkou ledovce IT odborníků v České republice a pracují jako poradci pro zákazníky a IT odborníky v oblasti našich technologií.

Co blízká budoucnost?
Novinkou, která se teprve rozjíždí, je TechNet Fórum. IT profesionálové zde mohou řešit a diskutovat své problémy z praxe s těmi, kteří mají obdobné znalosti, nebo již s řešením podobného problému mají zkušenosti. Chceme také pravidelně pořádat webcasty zaměřené na téma licencování, které je podle mnoha IT odborníků vnímáno jako poměrně složité.

Když se řekne TechNet blog, co tě napadne jako první?
Místo, kde IT profesionálové sdílí informace a zkušenosti získané z praxe.

Nejzapeklitější problém, který jsi řešil v posledním měsíci?
No teď zrovna bojuji s angínou. Nemoc je vždycky frustrující. Možná ale také užitečná demonstrace toho, že nakonec se musíme podřídit.

Kdybys lezl na Mont Blanc a měl strikně nakázáno vzít si s sebou pouze jednu věc. Co by sis kromě notebooku, PDA, Smartphonu, USB kabelu, myši, webkamery, zdroje a pěti náhradních baterek vzal?
Rozhodně bych si s sebou nevzal ani jednu z těchto věcí. Člověk se musí naučit odpočívat a oprostit se od všech těch úžasných toolů (nástrojů), které nám tak usnadňují život.

Typický rys Microsoftí kultury?
Kdysi jsem někde četl přirovnání, že Microsoft je jako mladý dynamický člověk, v pohodlném oblečení, s batohem na zádech, plný energie a s obrovským pracovním nasazením. Myslím si, že tato charakteristika Microsoft dobře vystihuje. Není to tak dávno, co Bill Gates přiletěl na jednu ze svých návštěv Prahy, a prošel čekajícím zástupcům Microsoftu na letišti přímo před nosem. Protože přesně ztělesňoval tuto neformální kulturu.

Téměř na závěr, víme, že rád létáš, můžeš se s námi podělit o Tvůj nejbizarnější letecký zážitek?
Nevím, jestli je to zrovna nejbizarnější zážitek, ale za svého pobytu v Rusku jsem dostal příležitost proletět se s vojenským pilotem stíhačkou MIG 29. Jedná se o naprosto famózní stroj. Po startu jsme střemhlav stoupali až do výšky 10 tisíc metrů, tam stroj srovnal a mohl jsem si chvilku vyzkoušet, jak se stíhačka řídí. Následně na mne otestoval, co s netrénovaným člověkem udělá přetížení „pouze“ 3 G. Říkám úmyslně „pouze“ 3 G, protože vojenští piloti jsou zvyklí létat za přetížení až 8 G.

Co bys popřál našim čtenářům na víkend?
Aby bylo krásné, ideálně zimní počasí, aby mohli vyrazit na hory si zalyžovat a odpočinout si od své náročné práce. A nedostali přitom angínu.


Klasicky připomínám archiv starších dialogů s našimi bloggery.

Pěkný víkend!
- KFL

Comments (0)

Skip to main content