Vista a ReadyBoost


Windows Vista kromě spousty jiných funkcí přináší i nové vychytávky kolem výkonu. Technologie ReadyBoost byla několikrát zmiňována, a to i ve spojení s funkcí SuperFetch. Nicméně i přes spoustu technických informací se spousta uživatelů ptá, jak to vlastně funguje a co je k tomu potřeba. Pojďme se tedy ve zkratce podívat, k čemu je ReadyBoost dobrý a co k němu budete potřebovat.

ReadyBoost (dále jen RB) je technologie, která umožňuje používat jiná paměťová média (USB flash disky, SD, CF karty apod.) k vytvoření dalšího paměťového prostoru, kam Windows Vista mohou rychle přistupovat a data tam uložená používat. Je to řešení pro méně výkonné počítače či uživatele, kteří nechtějí investovat do paměti a zároveň chtějí od Visty co nejlepší výkon. Nicméně nejde v reálu o reálné navýšení RAMky, ale pouze o rozšíření a urychlení paměťových operací za pomoci dalšího virtuálního prostoru, kam se ukládá cache často používaných programů anebo používaných souborů. Tato cache se mimochodem ukládá i na disk a použije se v případě, že USB disk odstraníte ze systému. Výhoda této technologie spočívá v tom, že USB zařízení a vestavěné čtečky jiných paměťových médií jsou v drtivé míře mnohem rychlejší, než samotný pevný disk. Z toho vyplývá, že namísto cache aktivit se disk "může soustředit" na důležité operace, zatímco systém distribuuje náhodné cache operace do hlavní RAMky a na USB zařízení. A méně I/O operací na disku znamená citelné urychlení systému.

Pro použití takového média je nutný především dostupný čtecí/zapisovací výkon. ReadyBoost má přesně dané nároky, jakých R/W hodnot musí paměťové médium dosahovat. Náhodné čtení musí být alespoň 2,5 MB/s, zápis pak 1,75 MB/s. Může se stát, že výrobce USB disku píše o přenosové rychlosti např. XX MB/s, což může číslo popisující sekvenční zápis. RB ovšem používá čtení/zápis náhodný a tam jsou výkonové charakteristiky obvykle úplně jinde. Soubory používané technologií RB mohou dosahovat velikosti od 256 MB až po 4 GB. Pokud přemýšlíte, jak velký USB flash disk použít, máme pro vás doporučení. Pro nejméně výkonné počítače byste měli uvažovat v poměru 1:1 k hlavní RAMce, u lépe vybavených strojů potom až k poměru 3:1.

Když zasunete USB flashku do slotu, Vista automaticky detekuje zařízení, které je schopno ji poskytnout funkci RB, což zobrazí. Krátce poté proběhne test rychlosti zařízení, jehož výsledek vidíte ve vlastnostech výměnného disku. Tam posléze můžete i nastavit použití zařízení jako úložiště RB.

V případě, že chcete vidět přesnou rychlost zařízení, musíte v příkazové řádce (spuštěné s právy administrátora) spustit Windows System Assessment Tool a prohnat diskem něco málo dat (4K pro čtení a 512K na zápis): • winsat disk -read -ran -ransize 4096 -drive F

 • winsat disk -write -ran -ransize 524288 -drive F

 • (písmeno F nahraďte označením vaší jednotky)


V závěru je nutno zmínit, že data na USB flash disku jsou komprimovaná (2:1) a kryptovaná AES-128 pro zaručení bepečného provozu. Na počítači s Windows Vista můžete použít pouze jeden USB flash disk (či jiné médium) a nemůžete použít externí pevný disk (či MP3 přehrávač).

Více detailů o technologii ReadyBoost (a návazného SuperFetch) najdete v dokumentu na stránkách Microsoftu, a zároveň i v blogu Toma Archera a hlavně jeho postu ReadyBoost Q&A.

- KFL

Comments (6)

 1. hubertsvk says:

  je "nefér" ked mi robíte takto "chúťky" na Vistu ….. aj ja chcem

 2. MaGGoT says:

  zdar chci se zeptat jestli by tohle slo ejak dat na Windows XP?

 3. thomas says:

  Uplne o nicem  1 gb "fleška" v pořádku připojená, schválená Vistama Home Premium, ale žádný rozdíl jsem nikde neviděl 🙁   Takže možná pro někoho kdo má 2 GB ramku a připojí 4GB flash, jinak úplná zbytečnost… Další tahák výrobců Flash disků jak přitáhnout zákazníky !!!!

 4. Miroslav Werner says:

  ctecky karet ze jsou rychlejsi nez pevne disky? probudte se!

 5. miro says:

  ale ako dostanem tu zbytocnost z SD karty?

Skip to main content