Windows Vista: Který software je kompatibilní?


Každý, kdo chce začít používat Windows Vista bude stát zřejmě před základní otázkou: "Co moje ostatní důležité/oblíbené aplikace? Poběží?“ Odpověď není vůbec snadná. Změnila se práva na složkách v systému, máme tady úplně novou část systému "Řízení uživatelských účtů", Internet Explorer běží v chráněném režimu, atd., je toho hodně. Jak vám tedy pomoci?


Application Compatibility


 


 


 


 


 


Řešení pro firmu


Pokud jste administrátor vaší sítě, můžete použít nástroj Microsoft Application Compatibility Toolkit 5.0 (zdarma), který byl za tímto účelem speciálně vyvinut. Funguje na principu agentů, které nainstalujete na vaše klientské počítače (Windows 2000, XP, nebo 2003) a tito agenti vám následně do SQL databáze (lze použít i SQL Express Edition) ukládají informace o programech, které vaši uživatelé používají. Plus samozřejmě mnoho zajímavých informací o tom, kam daný program zapisuje (např. na disku a do registru), jaká vyžaduje práva, atd. Můžete také sledovat funkčnost ActiveX komponent v Internet Exploreru a mnohé další. Jakmile máte tato data, můžete buď sami začít testovat, které aplikace fungují a které ne, ale asi mnohem zajímavější je možnost anonymně sesynchronizovat vaši databázi se servery Microsoftu a získat tak všechna možná doporučení, která zajistí správný chod dané aplikace (instalace service packu, přechod na novou verzi, atd.). Není to skvělé? Takový nástroj se jistě hodí každému administrátorovi.


Demo:
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windows/appcompatibility/demo/act_content.html


Microsoft Application Compatibility Toolkit 5.0:
http://technet.microsoft.com/en-us/windowsvista/aa905072.aspx


Řešení pro jednotlivce
Pokud chcete jenom rychle mrknout do nějakého listu/seznamu, které programy asi běží na Vistách a které ne, můžete sledovat web IEXBeta, kde se autoři spolu s mnoha přispěvateli snaží udržovat jakýsi list kompatibilních aplikací.


Windows Vista RTM Software Compatibility List (neoficiální):
http://www.iexbeta.com/wiki/index.php/Windows_Vista_Software_Compatibility_List


- Martin Pavlis

Comments (0)

Skip to main content