Microsoft Forefront – zabezpečení od A do Z


Jak by se Vám líbilo mít jednotné řešení pro zabezpečení serverů a klientů. Ochranu před viry a spyware s centrální správou, s jednotným reportingem a snadnou instalací. Tohle vše od Microsoftu? 
           


Že tu něco nehraje? Že Microsoft není dodavatel antivirového řešení? Je rok 2006, časy se mění :o)


 


1. Brand


Microsoft Forefront můžeme rozdělit na tři části. Tou první je samotné jméno Forefront, tzv. brand, pod který se budou sdružovat produkty, které mají nějakou roli v zabezpečení. Tady jde například o ochranu sítě na hranicích, pokročilou aplikační inspekci, VPN řešení s využitím karantény a tak dále. Produktem, který zde hraje hlavní roli, je čerstvě vydaný Microsoft ISA Server 2006 (Firewall, Proxy, VPN)


 


Comprehensive Security Products Portfolio 


2. Servery nepřijdou zkrátka


Řešení antivirové ochrany a obrany proti SPAMu je k dispozici hned v několika variantách.


Pro poštovní servery (IIS SMTP a Microsoft Exchange 2000 a 2003) je to Microsoft Forefront Security for Exchange Server. Předností je velmi rychlý antivir a nové možnosti při kontrole SPAMu.


Po implementaci podnikového portálu na technologii Sharepoint dochází k zajímavému jevu. Uživatelé ho začnou intenzivně využívat a ukládají do databáze portálu různé soubory, přílohy, videa, hudbu a podobně 🙂 Proto je nutné implementovat antivirovou ochranu i zde. K tomu slouží další produkt z rodiny Forefront - Microsoft Forefront Security for Sharepoint.


A do třetice je tady Antigen for Instant Messaging. Během chatování je možné filtrovat konverzaci, bránit přenášenému obsahu ve sdílených souborech nebo provádět antivirovou kontrolu.


 


3. Klient s centrální správou a distribucí aktualizací


Nejzajímavější novinkou bude Microsoft Forefront Client Security. Silnou stránkou tohoto podnikového řešení je právě to, že sjednocuje správu zabezpečení klienta, antivirové řešení a ochranu proti spyware. Nebude tak nutné používat řešení od dalších dodavatelů. To přinese celkové zjednodušení a zpřehlednění stavu sítě.


Administrátor bude mít k dispozici jeden centrální nástroj, pomocí kterého stanoví pravidla kontroly, čas aktualizací a další podrobnosti konfigurace klientů. Na klientské straně (zahrnuje i servery) následně dojde k vynucení těchto parametrů a následné ochraně před viry, spyware a jiným škodlivým programům. Distribuce nových databází pro kontrolu virů a spyware bude prováděna pomocí osvědčené technologie Windows Update (dosud pro aktualizace OS a některých aplikací).


Velmi slibně vypadá zcela nový reporting. Klienti zpětně informují centrální server o svém stavu a případných problémech. Následně jsou generovány vcelku přehledné statistiky, které dávají administrátorům detailní přehled o stavu jejich sítě. Je možné provádět i vlastní úlohy sledování a následně vytvořit podrobnou zprávu o stavu konkrétních klientů.


 


Dostupnost


ISA Server 2006, Microsoft Forefront Security for Exchange Server a Sharepoint, stejně jako Antigen for Instant Messaging jsou již k dispozici v plných verzích. Zkušební časově omezené verze produktů můžete získat stažením z webu.


 


Microsoft Forefront Client Security je nyní v privátních beta programech. Ke konci letošního roku bude k dispozici veřejný beta program. Ten bude přístupný po registraci, kterou je možné provést již nyní. Finální verze je plánována na první polovinu roku 2007. Z licenčního pohledu bude zajímavé to, že Forefront client bude součástí tzv. Enterprise CAL. Další podrobnosti budou následovat.


 


Antigen?


V dalším příspěvku do blogu se podíváme na to, v čem je unikátní toto antivirové řešení a proč ho použít.


 


Závěr


Antivirové řešení je pole, kde dosud působili jiní (silní a zkušení) hráči. Microsoft se pouští do přímé konkurence a má za sebou zkušenosti několika let vývoje, testování a provoz na miliónech PC u miliónů uživatelů. Myslíte si, že bude tenhle krok úspěšný? Já jsem o tom přesvědčen!


 


Odkazy


http://www.microsoft.com/forefront/default.mspx


 


 


- Ladislav Šolc -


 


Comments (5)
 1. zxevil150 says:

  GB5pDC r u crazzy? I told u! I can’t read!

 2. zxevil151 says:

  P6X0YS r u crazzy? I told u! I can’t read!

 3. zxevil153 says:

  jekXre r u crazzy? I told u! I can’t read!

 4. zxevil154 says:

  C7NczU r u crazzy? I told u! I can’t read!

 5. zxevil155 says:

  sA43iE r u crazzy? I told u! I can’t read!

Comments are closed.

Skip to main content