Chcete instalovat Exchange server 2007 Beta2?


Veřejná beta verze (označovaná jako Beta2) přijde do distribuce zhruba v půlce léta. Pro všechny zájemce o instalaci a testování tu máme krátký seznam věcí, které je dobré vědět ještě předtím, než spustíte instalační proces.

Ještě na tomto místě bych všechny čtenáře upozornil na to, že je k dispozici již beta dokumentace k produktu, kterou najdete na stránkách TechNet a která by neměla ujít nikomu, kdo si s Exchange serverem 2007 bude „hrát“. Ale zpět k tématu.

Pro instalaci beta verze Exchange serveru 2007 budete podle verze potřebovat následující:


-          800 MHz Intel procesor nebo rychlejší (kompatibilní) pro 32bit verzi
-          Intel Xeon x64 nebo CPU s podporou EM64T, popř.  AMD64 CPU,  pro 64bit verzi


 


Společně potom:
-         
alespoň 1 GB paměti
-         
alespoň 1.5 GB místa na pevném disku
-         
Windows 2003 Server SP1 nebo Windows 2003 Server R2, Std/Ent (pro 32-bit verzi)
-         
Windows 2003 Server x64 SP1 nebo Windows 2003 Server x64 R2 Std/Ent (pro 64bit verzi)
 


Pozn.: Jak již bylo napsáno v několika článcích, Exchange server 2007 bude pro produkční prostředí podporován pouze v 64-bitové verzi. Druhá, 32-bitová verze, potom bude určena pouze pro testovací a školící účely.


 


Pokud máte k dispozici daný hardware, je nutno naplánovat si celý proces instalace a rozvržení jednotlivých rolí. Můžete samozřejmě nainstalovat Exchange 2007 na jeden fyzický server, ale z logiky nové architektury budete postrádat jednu důležitou serverovou roli – Edge server (soupis a význam jednotlivých rolí najdete v tomto článku). Ten se totiž instaluje zvlášť, mimo ostatní role a na server, který není členem domény.

Dále je nutno zvážit, zda budete beta verzi instalovat do testovacího prostředí, např. na „čistý“ server s vlastní doménou, anebo budete chtít vyzkoušet chování systému ve společné organizaci se starší verzí Exchange serveru.

Pro toto rozhodování byste měli vědět, že:


-          functional level domény a forestu musí být Windows 2000 native nebo vyšší


-          doménový kontroler a global catalog server musí běžet na Windows 2003 Server SP1


-          pokud máte víceforestovou architekturu s již instalovaným Exchange serverem a vzájemnými trusty, musí všechny foresty mít functional level Windows 2003


 


Posledním bodem je potom kontrola instalovaných služeb. Na serveru, kde instalujete Exchange 2007 nesmí být instalována služba NNTP a SMTP. Pro přístup k Exchange serveru budete ve finále potřebovat Outlook2002 a vyšší (tj. 2003 a 2007).

Instalace:


Ve chvíli spuštění setup.exe vás čekají ještě 3 kroky, než dojde k samotnému spuštění grafického rozhraní instalátoru. Musíte nainstalovat .Net Framework 2.0, Microsoft Management Console 3.0 a Windows PowerShell, což vám ale první obrazovka nabídne sama, a koneckonců ani neumožní jít dále.

Jakmile máte tyto komponenty nainstalovány, spustí se hlavní GUI pro instalaci, kde budete vybírat role k instalaci, cestu pro uložení souborů, nastavení kontinuální replikace (v případě clusterové instalace) a další. Setup posléze zahájí kontrolu systému a síťové konektivity, aby provedl změny v Active Directory a nainstaloval veškeré nutné komponenty.

Pozn.: Ze zkušeností víme, že instalace Exchange 2007 zabere na prázdném stand-alone serveru (GC, DC) zhruba 40 minut, a to včetně downloadu a instalace všech nutných komponent.


 


Post-instalační úkony


Jakmile bude proces instalace ukončen, spustí se nová konzole pro Exchange server – EMC, tedy Exchange Management Console. Ta při prvním startu nabídne další úkony, kterými nastavíte důležité parametry serveru, ať už jde o nastavení anti-spamových opatření, zabezpečení či jen nastavení pravidel pro e-mailovou komunikaci. I zde doporučujeme prostudovat dokumentaci,  neboť se může velmi dobře stát, že systém nebude fungovat zcela tak, jak byste si představovali. Stejně jako třeba Windows 2003 server, i Exchange 2007 má po instalaci velkou část věcí zakázanou tak, aby byl systém již od počátku co nejbezpečnější.

Na závěr bych rád zmínil, že téma instalace je poměrně obsáhlé a samozřejmě nejsem schopen pojmout a popsat všechny aspekty, které byste měli vědět a znát pro úspěšný chod a testování nové verze Exchange serveru. Budu se znovu opakovat :), ale dokumentace není vůbec od věci a do jejího obsahu bylo vloženo nemalé úsilí celého Exchange týmu. Prostudováním alespoň základních věcí se můžete vyhnout mnoha problémům, na které můžete během instalace i provozování beta verze narazit.

KFL

Comments (2)

 1. J.Pernikář says:

  Dobrý den

  Při instalaci Exchange serveru 2007 mi píše, že není schopen spojit se s řadičem domény? Nechápu proč? DC je viditelný, lze se na něj dopinkat, v DNS jsou záznamy o serveru, kam instaluji Exchange.

  Prosím o radu, kde hledat chybu.

  Děkuji

  J. Pernikář

 2. KFL-MS says:

  A mate spravne DNS zaznamy na serveru, kam Exchange instalujete? 🙂

Skip to main content