Fámy kolem Windows Small Business Server 2003


Na základě seminářů o SBS 2003, které jsem vedl pro mnoho lidí za poslední půlrok, jsem se rozhodl, že sepíšu článek o SBS 2003 a nejčastějších fámách k tomuto produktu.


Fáma #1 – Do SBS domény není možné připojit další Windows Servery.


Toto není absolutně pravda! Neexistují žádné limity, které by určovaly počet, nebo typ serverů, které mohou být členy Windows Small Business Server 2003 domény. Jediné výjimky jsou následující: • Pouze na jednom serveru v doméně může být nainstalován Windows Small Business Server 2003
 • Windows Small Business Server 2003 musí být vrcholem (root) Active Directory lesa (forest)
 • Windows Small Business Server 2003 nemůže vytvářet žádné další vztahy důvěry (trusts)
 • Windows Small Business Server 2003 nemůže mít žádné další (child) domény
 • Windows Small Business Server 2003 nemůže mít více než 75 CAL licencí. CAL můžete použít pro každého uživatele, nebo zařízení (user / device)

Fáma #2 – SBS 2003 nemůžete použít v případě, že máte více poboček, které jsou spojeny pomalým WAN linkami.


Toto také není pravda! Windows Small Business Server 2003 podporuje řešení poboček skrze WAN linky. Málokdo ví, že je možné dokoupit a nainstalovat Windows Server 2003 Standard. Tento server pak může vystupovat v síti např. jako další doménový řadič (Domain Controller) a vytvářet plnou repliku domény – tento další řadič potom může být umístěn v pobočce a tím zajistit, že požadavky na autentizaci od klientů nebudou směřovány skrze pomalé připojení, ale budou vyřizovány lokálně. Spolu s  Outlookem 2003 v režimu mezipaměti (Cached Mode), tedy režimu, kdy klient pracuje s emaily v jejich lokální kopii, která se následně replikuje z a na Exchange Server (čímž dochází k minimalizaci emailové komunikace mezi vzdálenými klienty a Windows Small Business Server serverem).


Fáma #3 – Na Small Business Server 2003 nelze provozovat terminálový server v aplikačním módu.


Toto je pravda, i když existuje možné řešení. Důvod, proč na Small Business Serveru 2003 nelze provozovat Teminal Server v aplikačním módu je nasnadě. Small Business Server je hlavně doménovým řadičem a běží na něm mnoho aplikací, což z hlediska, že termináloví klienti vlastně pracují přímo na serveru, by byl velký bezpečnostní problém. Nicméně tuto situaci můžete lehce obejít zakoupením a instalací dalšího Windows Serveru 2003 pro Windows Small Business Server 2003 a na něm terminálový server provozovat. Nabízí se i varianta využití Virtual Server 2005 R2 a Terminal Server provozovat v něm (pozor na licencování virtuálních serverů!).


Fáma #4 – Mohu použít mé CAL licence pro přístup k dalším Exchange 2003 a SQL Serverům v mé síti.


Toto je a není pravda. V současné chvíli nemůžete mít ve vašem Small Business Server 2003 více, než jeden Exchange 2003 a jeden SQL 2000 Server (další SQL 2000 server můžete provozovat ve vaší SBS síti již dnes, ale za podmínky zakoupení serverové i CAL licence) – pouze další Windows Server 2003 je povolen. Nicméně toto se změní s příchodem Small Business Server 2003 R2, který umožní instalaci dalších Exchange a SQL Serverů ve vaší síti. Samozřejmě, že k nim musíte dokoupit serverové licence, ale nikoliv CAL licence. S podmínkou, že všechny tyto servery poběží v jedné, SBS 2003 doméně.


Fáma #5 – Chtěl bych mít ve své Windows Small Business Server 2003 doméně další Windows Server – pro tento server potřebuji další CAL licence.


Toto není pravda! Vaše CAL licence pokrývají jakékoli další instance Windows Server instalované do vaší Windows Small Business Server 2003 domény!


Fáma #6 – Nemohu nainstalovat SBS 2003 do již exitujícího prostředí s nasazenou Active Directory (doménou).


Small Business Server 2003 obsahuje mnoho vymožeností pro malé a střední firmy. Pokud se tedy firma s již existující Active Directory rozhodne nasadit SBS 2003 do jejich stávajícího prostředí a přitom nepřekročila SBS limity (licence, další servery, atd.), má možnost. Doporučuji přečíst tento vynikající článek:


How to install Small Business Server 2003 in an existing Active Directory domain.
http://support.microsoft.com/kb/884453/en-us


Fáma #7 – V mém prostředí SBS 2003 mám další Windows Server – kvůli rozkladu zátěže mohu další serverové komponenty SBS 2003 (Exchange Server, SQL Server, atd.) instalovat na tento server.


Toto není pravda! Aplikace, které jsou obsaženy v produktu SBS 2003 musí být nainstalovány pouze na jeden (fyzický) server. Jedinou výjimkou je FrontPage 2003 (součástí Premium Edition), který může být nainstalován na jednu klientskou stanici, která je součástí SBS 2003 prostředí. Abychom to ale rozvedli úplně do konce, ve vašem SBS 2003 prostředí samozřejmě můžete instalovat i další serverové aplikace na další Windows servery, ale tyto servery musíte samostatně licencovat (tyto licence tedy nemají nic společného s SBS licencemi)!


Fáma #8 – Mohu použít SQL Server komponenty pro Web aplikace.


Toto je pravda! Nově, ve Small Business Server 2003 je možné používat SQL komponenty pro jakékoli Web aplikace, které ale nesmí vyžadovat autentizaci! Musí se tedy jednat o anonymní přístup – např. pro vaše veřejné stránky.


Fáma #9 – Jestliže dosáhnu limitů SBS 2003 a potřebuji přejít na standardní produktovou řadu Windows Server System, musím vše zakoupit znovu!


Toto není pravda! Microsoft nabízí „Transition Packs“, které obsahují licence pro migraci na standardní produktovou řadu serverových produktů. Přechodové balíčeky můžete zakoupit například z následujících důvodů: • Potřebujete více než 75 licencí pro uživatele či zařízení (client / device).
 • Chcete oddělit serverové komponenty Small Business Server 2003 (Windows Server 2003, Exchange Server 2003, nebo SQL Server) na další servery ve vašem prostředí.
 • Potřebujete využívat vlastnosti produktů dostupné pouze v Enterprise edicích (Windows Server System, SQL Server 2000 Enterprise Edition, nebo Exchange Server 2003 Enterprise Edition).

Ovšem pozor! Byla-li licence SBS Serveru, kterou chcete Transition Packem povýšit na plnohodnotné produkty, zakoupena jako licence OEM (tedy v případě nákupu s novým serverem), pak ani po zakoupení Transition Packu NELZE jednotlivé komponenty SBS rozinstalovat na více počítačů.


Fáma #10 – Administrátoři (zvláště ti pokročilí) nemají rádi SBS.


Toto je většinou pravda. Hlavně zpočátku. Zkušený administrátor většinou nemá rád různé průvodce a pomocníky a rád si vše dělá „po svém“ tak, jak je zvyklý. Toto ale většinou způsobí mnoho podivných situací a z toho plnoucí další a další problémy. Proto se vždy u SBS snažte nejít proti myšlence produktu a naopak využívejte plně jeho vlastností a nástrojů. Teprve pokud tyto nezaberou, jděte svojí vlastní cestou pokročilých nástrojů. Nikoli obráceně a budete vždy spokojeni.


Závěrem...
Pokud se chcete seznámit s Windows Small Business Server 2003 více do hloubky, doporučuji navštívit tento web:
http://www.itseminare.cz. Zde se můžete zdarma přihlásit na přednášky, které probíhají v prostorách Microsoft Praha a mají za cíl vás hlouběji seznámit s tímto produktem.


Kamil Juřík ještě dodává...


Licencování SBS 2003 R2


S očekávaným příchodem Small Business Serveru Release 2 oznámil Microsoft (http://www.microsoft.com/windowsserver2003/sbs/r2/default.mspx) rovněž významnou změnu v licencování tohoto produktu. Opět možná trochu příliš potichu, jak v poslední době bývá zvykem. 🙂


O co vlastně jde? Změna se týká tzv. "expanded client access license rights", tedy "rozšířených práv licencí SBS CAL" (můj osobní překlad, na oficiální překlad si musíme počkat, než vyjde nový PUR). Po zakoupení licence SBS 2003 R2 umožní nově licence klientských přístupů, tzv. SBS Client Access Licenses (CAL), přístup i k dalšímu Exchange Serveru 2003 či k dalším SQL Serverům 2005 Workgroup Edition, které jsou součástí domény SBS. Pro tyto další přidané servery se tedy zakoupí pouze jejich serverová licence (+ samozřejmě i licence Windows Serveru, na kterém poběží) a klientské přístupy již nebude nutné krýt nákupem dalších Exchange či SQL CALů.


Připomeňme si, že licence Exchange Server CAL (Exchange CAL 2003 All Lng OLP NL User CAL) stojí cca 2 200,- Kč a licence SQL Server Workgroup CAL (SQL Workgroup CAL 2005 Win32 Eng OLP NL User CAL) stojí cca 4 810,- Kč. Při teoretickém počtu 75 uživatelů se tedy může jednat o úsporu v řádu cca 525 750,- Kč!!!


A ještě jedna "drobnost" - Windows Small Business Server 2003 R2: Technology Upgrade Program. Zakoupíte-li ENG verzi SBS 2003 v termínu 1. 3. 2006 - 31. 7. 2006 a CZ verzi v termínu 1. 3. 2006 - 31. 8. 2006 jako OEM licenci (tedy jako licenci zakoupenou s novým serverem) pak získáte právo na bezplatný upgrade na verzi SBS 2003 R2! Více viz.: http://www.microsoft.com/windowsserver2003/sbs/r2/upgrade.mspx


Martin Pavlis (děkuji za připomínky pánům Marian Henč a Kamil Juřík)


Autor vychází z několika publikovaných článků na těchto stránkách:
http://thelazyadmin.com/

Comments (3)

 1. Anonymous says:

  Na základě seminářů o SBS 2003, které jsem vedl pro mnoho lidí za poslední půlrok, jsem se rozhodl, že…

 2. PRnet says:

  Lze provést "a cross the wire upgrade"? tj. stávající server s W2K SBS upgradovat na nové železo s W2k3 SBS tak že nový server převezne všechna data a úlohy starého serveru. (V doméně je začleněn ještě W2k3 server s terminálovými službami)

 3. Luděk Hejrovský says:

  Není mi jasné jak licencovat SBS CAL pro uživatele přistupující do sítě prostřednictvím TS serveru v SBS doméně. Samozřejmě mám licenci na samostatný Win2003 server a potřebný počet TS CAL. Mohu, nebo musím použít režim SBS CAL per user? (dosud jsem vystačil s originálními 5 licencemi a tuším v device módu).Na MS hotline mi dokonce řekli, že musím přejít na Back Office licence pomocí transition pack, což se mi nechce věřit.

  lhejrovsky zavináč aldor tečka cz

Skip to main content